Šeštadienis, Gegužė 30, 2020
   
Tekstas

L. Donskis Europos Parlamente kelia stringančių Kinijos ir Tibeto derybų klausimą

Leonidas Donskis, bendradarbiaudamas su LR liberalų sąjūdžio Seimo nare Dalia Kuodyte, Europos Parlamente kelia klausimą dėl stringančių Kinijos liaudies respublikos ir Tibeto autonominio regiono derybų dėl Tibeto kultūrinės autonomijos. EP Žmogaus teisių pakomitetyje dirbantis Leonidas Donskis šią savaitę vykusiame pakomitečio posėdyje Europos Komisijos atstovo teiravosi apie ES poziciją šiuo klausimu, o ketvirtadienį susitiko su Tibeto vyriausybės tremtyje vadovo Jo Šventenybės Dalai Lamos XIV atstovu ES ir Vakarų Europai Tashi Wangdi.

Nuo 2002 metų vykstančios derybos, siekiant taikaus susitarimo dėl Tibeto statuso, kol kas nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų. Visi devyni derybų raundai buvo inicijuoti Tibeto atstovų, kurie niekuomet nedeklaravo planų atsiskirti nuo Kinijos Liaudies Respublikos, o siekia šio regiono kultūrinės autonomijos. Deja, visi derybų raundai baigėsi be rezultatų dėl Kinijos keliamų nerealių sąlygų. Akivaizdu, jog Kinija derybas tiesiog vilkina, nes tai jai paranku – Tibeto tapatybė kasdien vis nyksta.

Po konsultacijų su LR Seimo Žmogaus teisių komiteto nare, Tarpparlamentinių ryšių Tibeto rėmimo grupės pirmininke Dalia Kuodyte, Dalai Lamos XIV atstovu Didžiajai Britanijai, Lenkijai ir Baltijos šalims Thubten Samdup bei Dalai Lamos XIV atstovu ES ir Vakarų Europai Tashi Wangdi, Leonidas Donskis Europos Komisijos klausė, kaip pastaroji bei Europos išorinių veiksmų tarnyba vertina faktą, kad nepaisant daugybės EP priimtų rezoliucijų, Kinija Tibete ne tik toliau pažeidinėja žmogaus teises, bet ir naikina gamtą, kultūrą ir net vietinius gyventojus. Ar Europos Sąjunga veikdama per Europos Komisiją Kinijos ir Tibeto derybose prisiims mediatoriaus ar bent stebėtojo vaidmenį, ragindama patvirtinti konkrečius derybų terminus?

„Europos Komisijos atstovo atsakymas, pateiktas man Žmogaus teisių pakomitetyje antradienį, nenustebino – tai buvo standartinė, nekonkreti, politiškai korektiška formuluotė“, - sako Leonidas Donskis, iš Europos Komisijos atstovo išgirdęs nuolat kartojamą mintį, jog ES gerbia Kinijos teritorinį vientisumą bei skatina sistematišką ir visapusišką problemos sprendimo procesą. Į raginimą derybų procese prisiimti moderatoriaus vaidmenį, Europos Komisija atsako teiginiu, jog Kinija šiame procese nepageidauja jokio tarpininkavimo.

Tačiau ketvirtadienį su Leonidu Donskiu Europos Parlamente susitikęs Dalai Lamos atstovas ES ir Vakarų Europai Tashi Wangdi teigė, kad net ir moralinė Vakarų pasaulio parama Tibetui yra labai reikalinga.

„Vakarų rodomi paramos gestai kiekvieną kartą kažkiek pristabdo Kiniją, jie taip pat sustiprina tibetiečių dvasią ir pasiryžimą nenuleisti rankų. Be to, Vakarai, palaikydami Dalai Lamos propaguojamą taikų kovos būdą, nuslopina kylančias aršesnes nuotaikas tarp Tibeto jaunimo“, - kalbėjo Tashi Wangdi. Jis taip pat akcentavo, jog Kinijos nuolatos kartojamas argumentas, jog Tibetas siekia teritorinio atsiskyrimo bei grasina Kinijos teritoriniam vientisumui, yra neteisingas, nes tibetiečiai siekia tik kultūrinės autonomijos. Labai svarbu, kad Vakarų lyderiai dialoge su Kinija parodytų pastarajai, jog jiems žinomi tikri, o ne Kinijos deklaruojami Tibeto tikslai. 

„Suvokiant situacijos Tibete kritiškumą, laikas imtis konkrečių veiksmų, o ne veikti vien deklaracijų lygyje. Klausimai Europos Sąjungos užsienio politiką tiesiogiai vykdančiai institucijai, aiškiai apibrėžiant problematiką ir siekiant konkrečios ES pozicijos įvardijimo, o taip pat šios problematikos kėlimas Europos Parlamente – tai žingsniai, kuriais siekiame išjudinti pražūtingą Tibetui situaciją iš mirties taško“, - sako LR Seimo narė Dalia Kuodytė.

Gruodžio 6 dieną EP Žmogaus teisių pakomitetyje vyks klausymai žmogaus teisių situacijai Kinijoje aptarti. Juose dalyvaus ne tik europarlamentarai, bet ir Kinijos liaudies respublikos bei nepriklausomų organizacijų atstovai. Leonidas Donskis sieks, kad į šiuos klausymus būtų įtraukta Kinijos-Tibeto problematika, o klausimus apie derybų eiga būtų galima užduoti oficialiems Kinijos atstovams.  Taip pat europarlamentaras kartu su Dalai Lamos atstovais bei LR Seimo nare Dalia Kuodyte svarsto specialių klausymų, skirtų Tibetui, rengimo Europos Parlamente galimybę. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt