Šeštadienis, Gegužė 30, 2020
   
Tekstas

Vyriausybė pritarė siūlymui subalansuoti atsakomybę už kontrabandą

Šiandien Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui subalansuoti atsakomybę už kontrabandą ir  neteisėtą akcizais apmokestinamų prekių disponavimą.

Šiuo metu numatyta teisinė atsakomybė už kontrabandą ir akcizais apmokestinamų prekių disponavimą nėra tinkamai subalansuota. Už šias neteisėtas veikas numatyta tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė, kurios atribojamos pagal gabenamų prekių MGL vertę: iki 250 MGL – administracinė, nuo 250 MGL – baudžiamoji atsakomybė, inkriminuojant sunkų nusikaltimą. 

Atsakomybės neproporcingumą padaryto pažeidimo pobūdžiui lemia tai, kad peržengus nustatytą MGL ribą, teisinė atsakomybė pažeidėjui sugriežtėja drastiškai, t.y. nuo administracinės nuobaudos iš karto pereinama prie sunkaus baudžiamojo nusikaltimo,  nors padarytos veikos pavojingumas gali būti praktiškai identiškas – skirtis tik 1 MGL ribose. Įvertinę tai, šiuo metu nemaža dalis asmenų, gabenančių kontrabandą, skaičiuoja gabenamų prekių vertę ir skaido krovinius, siekdami neviršyti 250 MGL vertės ir taip apsidrausti, kad kontrabandos sulaikymo atveju išvengs baudžiamosios atsakomybės.

Siekiant tinkamai sureguliuoti esamas teisės nuostatas, Teisingumo ministerija parengė Baudžiamojo kodekso ir Administracinės teisės pažeidimų kodekso pakeitimus, kuriems šiandien buvo pritarta Vyriausybėje. Projekte siūloma nustatyti, kad kontrabanda būtų inkriminuojama kaip apysunkis nusikaltimas, o baudžiamoji atsakomybė už šią veiką asmenims kiltų jau tuomet, jei jų nelegaliai gabenamų prekių vertė viršys 50 MGL, bet neperžengs 200 MGL. Kartu siūloma nuleisti baudžiamosios atsakomybės kartelę ir kaip sunkų nusikaltimą kontrabandą laikyti, jei nelegaliai gabenama prekių vertė viršija ne 250, o 200 MGL.

Lygiagrečiai numatoma įvesti ir minimalią laisvės atėmimo bausmės ribą, nustatant, kad už kontrabandą ar neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis, teismas nusikaltusiam asmeniui galės skirti laisvės atėmimo bausmę nuo 2 iki 8 metų. Šiuo metu BK numato tik maksimalų bausmės terminą, tad esama plati bausmės termino amplitudė suformavo pakankamai trumpų laisvės atėmimo bausmių už kontrabandą, kaip sunkų nusikaltimą, skyrimo praktiką ( vidutinė teismų skiriama bausmė yra 2 metai).

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu išplėtus baudžiamosios atsakomybės ribas ir sugriežtinus bausmes, bus galima efektyviau kovoti su sisteminiais kontrabandos nusikaltimais. „Šiuo metu esančios administracinės baudos nėra tiek atgrasios, kad nuolat kontrabandą vežantiems asmenims neapsimokėtų verstis šia nelegalia veikla, todėl galimybės skirti laisvės atėmimo bausmę įvedimas pasitarnaus kaip veiksminga priemonė kovojant su nuolatiniais pažeidėjais. Tai leis atitinkamai pagerinti ir sąlygas legaliam verslui“, - sako R. Šimašius. Kartu jis atkreipia dėmesį, kad projektuose siūlomos priemonės yra tik vienas iš būdų šalia kitų kovos su kontrabanda priemonių komplekso, galintis padėti mažinti šių nusikalstamų veikų mastus.

Siūlomus pokyčius įtvirtinančiu BK ir ATPK projektus Vyriausybei artimiausiu metu teiks Seimui, siūlydama juos svarstyti skubos tvarka. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt