Šeštadienis, Gegužė 30, 2020
   
Tekstas

A.Lydeka: smurtas mokyklose turi būti pažabotas

Tarptautinės konferencijos „Saugios ir palaikančios mokyklos kūrimas“ metu, kuri įvyko istorinėje Seimo plenarinėje Kovo 11-osios salėje pristatytas pilotinis projektas „Saugi mokykla“. Šioje konferencijoje pasirašyta ir rezoliucija, skatinanti atsisakyti smurto bei patyčių šalies mokyklose. Pasak konferencijos organizatoriaus, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Armino Lydekos, smurtas ir patyčios mokyklose ilgą laiką buvo vertinami kaip natūralus reiškinys, tačiau atėjo laikas keisti situaciją.

„Smurtą ir patyčias pavadinčiau necivilizuotų laikų atgyvena, išlikusia nuo tada, kai kompleksuoti asmenys bandydavo įsitvirtinti visuomenėje žemindami kitus ar net ištisas tautas. Šiandien patyčių ir smurto mokyklose reiškinys Lietuvoje jau įvardijamas, kaip viena didžiausių mūsų visuomenės blogybių. Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimo duomenimis apie 70 proc. Lietuvos vaikų mokykloje patiria patyčias. 2007 m. 33-ose Europos šalyse atliktos apklausos rodė, kad Lietuvoje šis reiškinys paplitęs labiausiai“, - kalbėdamas konferencijoje sakė A.Lydeka.

Patyčiomis Europos mokyklose susidomėta 7-ame - 8-ame dešimtmetyje Švedijoje ir Norvegijoje. Konferencijoje dalyvavę svečiai iš Švedijos S.Andersson, mokyklos „Diamanten“ vadovas, bei konsultantė Vivi Havia, sakė, kad pripažinus patyčias kaip problemą ir skyrus problemai neformalų dėmesį, šių šalių mokyklose patyčios netoleruojamos, jose sunku rasti vaiką, patyrusį patyčias ir smurtą nuo mokyklos draugų ar mokytojų. Tačiau Lietuvoje ir kitose Rytų Europos valstybėse daugelis to vis dar nevertina, kaip rimtos problemos tais atvejais, kai nėra kūno sužalojimo. „Būtina rasti teisingą  ribą, kur – elgesys, dėl kurio nereikėtų kelti problemų, ir kurioj vietoj prasideda nenormalus elgesys“, - sakė A.Lydeka.

Konferencijos dalyviai aiškiai įvardijo, kad šiuo metu Lietuvoje bandoma skiepyti netoleranciją žmogaus teisių pažeidimams ne tik suaugusiųjų pasaulyje, bet ir tarp vaikų. Tai reiškia, kad mokomės netoleruoti žeminančio elgesio, nepakantumo, smurto apraiškų. Taip žingsnis po žingsnio kuriama demokratinė visuomenė. Siekiama, kad demokratinės vertybės nebūtų tik tušti žodžiai, įrašyti įstatymų eilutėse, o taptų visuomenės sąmonės ir širdies dalimi. Tolerancija, pagarba kitam – turi būti skiepijama nuo pat vaikystės.

Konferencija surengta Seimo Žmogaus teisių komiteto, Švietimo ir mokslo ministerijos bei visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ iniciatyva. Konferencijoje pristatytas pilotinis projektas „Saugi mokykla“ jau vykdomas 12-oje šalies mokyklų. Konferencijoje lankėsi ir šiame projekte dalyvaujančių mokyklų pedagogai bei mokiniai, svečiai.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt