Ketvirtadienis, Rugpjūtis 13, 2020
   
Tekstas

Seimas svarstys siūlymą efektyviau kovoti su nuolatiniais kontrabandininkais

Vakar Seimas nutarė imtis svarstyti teisingumo ministro siūlymą subalansuoti atsakomybę už kontrabandą ir efektyviau kovoti su sistemingai šį nusikaltimą darančiais asmenimis.

Šiuo metu numatyta teisinė atsakomybė už kontrabandą ir akcizais apmokestinamų prekių disponavimą nėra tinkamai subalansuota. Už šias neteisėtas veikas numatyta tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė, kurios atribojamos pagal gabenamų prekių MGL vertę: iki 250 MGL – administracinė, nuo 250 MGL – baudžiamoji atsakomybė, inkriminuojant sunkų nusikaltimą. 

Atsakomybės neproporcingumą padaryto pažeidimo pobūdžiui lemia tai, kad peržengus nustatytą MGL ribą, teisinė atsakomybė pažeidėjui sugriežtėja drastiškai, t.y. nuo administracinės nuobaudos iš karto pereinama prie sunkaus baudžiamojo nusikaltimo,  nors padarytos veikos pavojingumas gali būti praktiškai identiškas – skirtis tik 1 MGL ribose. Įvertinę tai, šiuo metu nemaža dalis asmenų, nuolat gabenančių kontrabandą, skaičiuoja gabenamų prekių vertę ir skaido krovinius, siekdami neviršyti 250 MGL vertės ir taip apsidrausti, kad kontrabandos sulaikymo atveju išvengs baudžiamosios atsakomybės.

Siekiant tinkamai sureguliuoti esamas teisės nuostatas, teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo nustatyti, kad kontrabanda būtų inkriminuojama kaip apysunkis nusikaltimas, o baudžiamoji atsakomybė už šią veiką asmenims kiltų jau tuomet, jei jų nelegaliai gabenamų prekių vertė viršys 50 MGL, bet neperžengs 200 MGL. Kartu siūloma nuleisti baudžiamosios atsakomybės kartelę ir kaip sunkų nusikaltimą kontrabandą laikyti, jei nelegaliai gabenama prekių vertė viršija ne 250, o 200 MGL.

Kartu taip pat numatoma įvesti ir minimalią laisvės atėmimo bausmės ribą, nustatant, kad už kontrabandą ar neteisėtą disponavimą akcizais apmokestinamomis prekėmis, teismas nusikaltusiam asmeniui galės skirti laisvės atėmimo bausmę nuo 2 iki 8 metų. Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas numato tik maksimalų bausmės terminą, tad esama plati bausmės termino amplitudė suformavo pakankamai trumpų laisvės atėmimo bausmių už kontrabandą, kaip sunkų nusikaltimą, skyrimo praktiką (vidutinė teismų skiriama bausmė yra 2 metai).

Išplėtus baudžiamosios atsakomybės ribas ir sugriežtinus bausmes, bus galima efektyviau kovoti su sisteminiais kontrabandos nusikaltimais. „Šiuo metu esančios administracinės baudos nėra tiek atgrasios, kad nuolat kontrabandą vežantiems asmenims neapsimokėtų verstis šia nelegalia veikla, todėl subalansavus atsakomybę bus galima veiksmingiau kovoti su nuolatiniais pažeidėjais. Tai leis atitinkamai pagerinti ir sąlygas legaliam verslui“, - sako R. Šimašius. Kartu jis atkreipia dėmesį, kad projektuose siūlomos priemonės yra tik vienas iš būdų šalia kitų kovos su kontrabanda priemonių komplekso, galintis padėti mažinti šių nusikalstamų veikų mastus. 
Su siūlomais pokyčiais galima patogiai susipažinti internete peržvelgus pateiktus Baudžiamojo kodekso ir Administracinės teisės pažeidimų kodekso projektus
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt