Penktadienis, Gruodis 13, 2019
   
Tekstas

EP aptarta politikos Baltarusijos atžvilgiu pokyčių būtinybė

„Jūs turite raktą nuo mano tėvo kalėjimo“, – tokiais žodžiais į specialų posėdį vakar Europos Parlamente Briuselyje susirinkusiuosius kreipėsi vieno iš įkalintų buvusių kandidatų  į Baltarusijos prezidentus Uladzimiro Niakliajevo duktė Eva, tuo tarsi įpareigodama EP ir visą ES nedelsiant imtis visų įmanomų priemonių įkalintiesiems po gruodžio 19-osios įvykių Minske išlaisvinti bei persvarstyti savo politiką Baltarusijos atžvilgiu. Tokie ir buvo vakar Europos Parlamente specialiai sušaukto Užsienio reikalų komiteto, Žmogaus teisių pakomitečio, delegacijos ryšiams su Baltarusija bei Delegacijos ES Rytų kaimynių (EURONEST) parlamentinėje asamblėjoje posėdžio tikslai.

Posėdyje taip pat dalyvavo EP Pirmininkas Jerzy Buzek, ES plėtros ir kaimynystės politikos komisaras Štefan Füle, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai šiuo metu pirmininkaujančios Lietuvos užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius bei Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, o taip pat į Briuselį atvykę Baltarusijos opozicijos atstovai. Būtent jų posėdžio atidarymo kalboje EP Pirmininkas Jerzy Buzek prašė patarimo, kaip po gruodžio 19-osios susiklosčiusioje situacijoje elgtis Europos Sąjungai, kokią poziciją jai reiktų priimti oficialiojo Minsko atžvilgiu ir kaip būtų galima padėti Baltarusijos žmonėms.

„ES turi būti griežta savo veiksmais, o ne vien deklaracijomis, išnaudoti visas įmanomas diplomatines ir ekonomines priemones, koordinuoti visų ES institucijų veiksmus, kalbėti vienu balsu. Tačiau jokiu būdu negalima Baltarusijos izoliacija! Būtina atskirti Baltarusijos valdžią bei visuomenę bei veikti dviem politikos lygmenimis: sankcijos turėtų būti taikomos režimui, tačiau tuo pačiu teikiama pagalba Baltarusijos žmonėms“, - kreipdamasis į susirinkusiuosius sakė Judėjimo už laisvę pirmininkas ir 2006 m. EP Sacharovo premijos laureatas Aliaksandras Milinkevičius, tuo pačiu pridurdamas, kad šiandien beveik pusė baltarusių pritartų savo šalies narystei ES, ir tai – Sąjungos paramos pilietinei visuomenei rezultatas.

ES plėtros ir kaimynystės politikos komisaro Štefan Füle teigimu, negalima visiškai nutraukti dialogo su Baltarusija. Jis siūlė išlaikyti paramą pilietinei visuomenei, laisvai žiniasklaidai ir akademiniam jaunimui, o kartu aptarti galimybę įtraukti ne tik Baltarusijos prezidentą, bet ir už represijas atsakingus pareigūnus į „juodąjį sąrašą“ žmonių, kuriems neišduodamos ES šalių vizos ir kurių turtas Europoje įšaldomas. Jei Baltarusija nori išvengti šios sankcijos – ji privalo artimiausiu laiku paleisti visus politinius kalinius, pridūrė komisaras. „Tai ne dienų ir savaičių, o valandų klausimas“, - pridūrė Štefan Füle. Vis dėlto, jo manymu, Baltarusija turėtų ir toliau dalyvauti Rytų partnerystėje, nors ne vienas diskusijos dalyvis pasisakė ir už Baltarusijos dalyvavimo šioje ES programoje suspendavimą. Diskusijoje dalyvavę europarlamentarai ir svečiai, išsakydami savo pasiūlymus, taip pat siūlė siekti, kad Baltarusijoje būtų surengti nauji prezidento rinkimai, visiškai panaikinti vizų režimai baltarusiams, toliau finansuojamas Vilniuje veikiantis Europos humanitarinis universitetas, taip pat raginti Baltarusiją persvarstyti ESBO biuro uždarymą Minske, europines partijas aktyviau dirbti su savo partnerėmis Baltarusijoje, Ukrainą ir Rusiją  paversti ES sąjungininkėmis Baltarusijos klausimu  ir kt.

„Šiandien Europos Sąjungai teko pripažinti, kad susikalbėti su diktatoriumi, kas buvo bandoma daryti pastaruosius metus, visgi neįmanoma. Netgi šioje situacijoje bandau įžvelgti teigiamų pusių – A. Lukašenka, vos pastebėjęs, jog demokratijos žaidimas jam tampa nebe naudingas, parodė savo tikrąjį veidą. Tad mums nebeliko pavojaus būti užliūliuotiems iliuzijų, esame priversti keisti politiką Baltarusijos atžvilgiu“, - po posėdžio sakė jame dalyvavęs Žmogaus teisių pakomitečio bei ES Rytų kaimynių (EURONEST) delegacijos narys Leonidas Donskis.

Posėdžio pabaigoje buvo paskelbtas bendras EP Pirmininko bei Užsienių reikalų komiteto, Žmogaus teisių pakomitečio, Delegacijos ryšiams su Baltarusija bei Delegacijos EURONEST parlamentinėje asamblėjoje pirmininkų pareiškimas, kuriame raginama uždrausti už represijas atsakingiems Baltarusijos pareigūnams įvažiuoti į ES, kol nebus paleisti visi sulaikytieji per pastaruosius įvykius; sustiprinti paramą šios šalies pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai ir nevyriausybinėms organizacijoms; toliau finansuoti Vilniuje veikiantį Europos humanitarinį universitetą ir padidinti stipendijas baltarusių studentams; sumažinti vizų mokestį baltarusiams bei išvis jį panaikinti studentams, mokslininkams bei menininkams, persvarstyti parlamentinius santykius su Baltarusija EURONEST kontekste. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt