Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Sausio 13-oji – mūšis, kurį mes laimėjome

Sausio 27-osios vakarą LR Nuolatinė atstovybė prie Europos Sąjungos pakvietė Belgijos lietuvius paminėti Laisvės gynėjų dienos – Sausio 13-osios – dvidešimties metų sukaktį. Vakaro metu diskusiją apie šiandienines įžvalgas po kruvinojo sekmadienio praėjus dvidešimčiai metų su mūsų tautai lemtingų 1991 m. sausio įvykių herojumi – Aukščiausios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininku prof. Vytautu Landsbergiu vedė dabartinis jo kolega Europos Parlamente prof. Leonidas Donskis.

Vakaro pradžioje buvo pademonstruotas 1991 metais sukurtas režisieriaus Sauliaus Beržinio sukurtas dokumentinis filmas „Lietuviški kino dienoraščiai“, anot L. Donskio, padėjęs mums dar kartą išgyventi stiprius pojūčius, kuriuos prieš dvidešimt metų mums patirti lėmė istorija.

„Jeigu pasaulyje buvo stebuklų, tai, mano nuomone, buvo Lietuvos nepriklausomybė. 1991-aisiais Lietuva ne tik apgynė savo laisvę, bet savo orumu ir jėga pademonstravo imperijos silpnumą, visam pasauliui parodė, kad Sovietų Sąjunga patyrė krachą. Kaip pavyko pasiekti tokį greitą istorinį lūžį tuomet, kaip buvo tikimasi ilgo, sudėtingo ir skausmingo SSRS irimo proceso?“, - pašnekovo teiravosi L. Donskis.

„Iš tiesų tuo metu galėjome tikėtis visko – taip pat ir mirštančio žvėries agonijos. Bet mes neturėjome kito kelio – tiesiog darėme tai, ką galėjome. Galingieji mums sakė, kad mes griauname pasaulio tvarką, o mes sakėme, kad norime ją atstatyti. Iki šiol prisimenu vienos senolės tuomet pasakytus žodžius – „Neatitraukite savo kojos nė vienu žingsniu atgal, nes į tą vietą jie pastatys savo koją“. Šito daug kas nesupranta net dabar, nesupranta ir Europa, nors ši tiesa galioja iki šiol“, - kalbėjo Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis. „Kai tą sausį telegramoje M. Gorbačiovui parašiau, kad mes, Aukščiausioji Taryba, neturime nei teisės, nei mandato atsisakyti suvereniteto, nes būtent dėl jo mus išrinko tauta, o jis net nesuprato mano argumentų logikos, –  supratau, kad esame visiškai skirtinguose politinio-moralinio mąstymo pasauliuose“, - prisiminimais dalinosi prof. Vytautas Landsbergis.

Skirtingų kartų atstovai prof. V. Landsbergis ir prof. L. Donskis, dabar drauge dirbantys Europos Parlamente, diskusijos metu kalbėjo ir apie tai, kokios lemtingojo 1991 metų sausio pamokos išliko dabartinei Lietuvai, jau laisvoje šalyje išaugusiems žmonėms. Anot prof. V. Landsbergio, visus dvidešimt metų po 1991-ųjų įvykių kiekviena sausio 13-oji buvo po truputį kitokia: pergyvenome tragediją, užjautėme žuvusiųjų artimuosius, gedėjome, tačiau ilgainiui atėjo suvokimas, kad Sausio 13-oji – tai mūsų pergalė: „Dabar jau galime pasakyti tai, ko nebūtų išdrįsę anksčiau, –  Sausio 13-ji – tai mūšis už mūsų pačių ir kitų tautų laisvę, kurį mes laimėjome,“, - sakė profesorius V. Lansbergis.

Užbaigdamas diskusiją, su tuo sutiko ir Leonidas Donskis, sakydamas, kad šiandien už Sausio 13-ąją norisi pakelti vyno taurę ir šią datą paminėti kaip nors ir skausmingą, bet pergalingą įvykį mūsų tautos istorijoje. Būtent tai padaryti pasibaigus diskusijai susirinkusiuosius pakvietė vakaro šeimininkas – LR Nuolatinis atstovas ES Ambasadorius Raimundas Karoblis. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt