Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija: Bevizis režimas su Baltarusija – R. Imbrasas ir A.Gricius

Bevizis režimas su Baltarusija vieniems reiškia platesnes galimybes turizmo verslui, kitiem – košmarą dėl verslo žlugimo pasienyje, kai pigesnių degalų galėsime užsipilti už sienos. Diskusijoje - Liberalų sąjūdžio Valdybos narys, Užsienio reikalų ir nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Dr. Algirdas Gricius ir  Liberalų sąjūdžio Fabijoniškių skyriaus pirmininkas, partijos Atsakingasis sekretorius Raimondas Imbrasas. Išsakyk savo nuomonę.

Dr. A. Gricius. Susitarimas dėl bevizio režimo pasienio (iki 50 km.) gyventojams su Baltarusija įgyvendinimo gali būti atidėtas neribotam laikui. Kalbant apie šį susitarimą, kuris buvo pasiektas per Prezidento A. Lukašenkos vizitą Vilniuje, vienareikšmiškai pasakyti, kad jis naudingas Lietuvai, būtų sunku. Greta tam tikrų privalumų (pasienio prekyba, verslininkų veikla Baltarusijoje, gal kažkoks tai turistų ir poilsiautojų skaičiaus padidėjimas ir kt.) yra ir nemažai pavojų.

Pirmiausia tai nemažos galimybės  plėtotis kontrabandai, su kuria mūsų Vyriausybė ruošiasi šiuo metu energingai kovoti. Antra, dvišalėje prekyboje išliks ir sunkiai subalansuojamos kai kurių prekių kainos, kurios Baltarusijoje yra mažiau valstybės apmokestinamos. Be to, Lietuvos sostinė Vilnius pakliūva į pasienio zoną, o Baltarusijos pasienio zonoje stambių miestų, įskaitant sostinę Minską, nėra.

Kad tikslinga plėsti ryšius su eiliniais Baltarusijos piliečiais, turbūt aišku ne tik daugumai mūsų politikų, bet ir mūsų šalies gyventojų. Tačiau, ar toks sienos režimo supaprastinamas padės plėsti demokratiją Baltarusijoje ir ženkliai padidins mūsų ekonominius ryšius su ja, atsakyti vienareikšmiškai yra gana sunku.

R. Imbrasas. Lietuva turi dvi sausumas su ne ES priklausančiomis valstybėmis – Baltarusija bei Rusijos, Kaliningrado sritimi.
Baltarusija yra artima Lietuvos kaimynė, pasirinkimo neturime. Taip lėmė istorija, todėl bet koks laisvės gūsis yra naudingas ne tik Baltarusijai, bet ir Lietuvai.

Neturime bijoti, kad bevizis režimas atvers kelią legalizuoti kontrabandą, manau, kad tai pagerins ne tik pasienyje, lietuviškose salose, gyvenančių žmonių bendravimą, bet ir turistų antplūdį į Druskininkų kurortą bei Varėnos ir Vilniaus apylinkų kaimo turizmo sodybas. Daug baltarusių norėtų atvykti pailsėti į Lietuvą, tačiau juos atbaido brangios ir tik per didelius vargus gaunamos vizos.

Deja, iki bevizio režimo, kada Baltarusijos ir Lietuvos žmonės galės laisvai judėti dar toli. Ypač nepalanki situacija susiklostė pasibaigus Baltarusijos prezidento rinkimams. Pirmas žingsnis tai būtų susitarimas dėl bevizio režimo Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje gyvenantiems žmonėms. Šiuo laisvu judėjimu pasinaudotų per 600 tūkst. Baltarusijos ir per 800 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Šiuolaikiniame pasaulyje riboti žmonių judėjimą kertant valstybių sienas nėra tas kelias, kuriuo turėtume eiti. Turim taip tvarkyti savo ūkį, kad laisvas žmonių judėjimas nekenktų, bet atvirkščiai būtų naudingas tiek vienai, tiek kitai pusei.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt