Pirmadienis, Lapkritis 18, 2019
   
Tekstas

Trumposios EP sesijos apžvalga

Vasario 2-3 dienomis trumpojoje EP plenarinėje sesijoje Briuselyje europarlamentarai aptarė pasaulį šiuo metu krečiančius įvykius, balsavo dėl atnaujintos elektros ir elektronikos prekių atliekų direktyvos, išreiškė savo poziciją dėl ES projektų trečiosiose šalyse finansavimo, aptarė klausimus, kurie bus svarstomi penktadienį vyksiančioje Europos Valdovų Taryboje energetikos klausimais.

Įvykiai Egipte, Tunise ir Sudane

Trečiadienio popietę EP nariai su ES diplomatijos vadove Catherine Ashton aptarė situaciją „Jazminų revoliucijos“ apimtame Tunise, masinių protestų drebinamame Egipte bei į dvi atskiras valstybes skylančiame Sudane.

Plenarinio posėdžio metu buvo diskutuojama dėl ES politikos demokratinių pokyčių reikalaujančių žmonių protestų apimtų kaimyninių šalių atžvilgiu. Daugumos frakcijų atstovai sveikino teigiamus pokyčius Tunise ir ragino aktyviau paremti demokratines jėgas Egipte, tačiau kartu nepamiršti islamistų keliamos rizikos bei siekti išvengti smurto.

Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) politinės frakcijos  atstovas Guy Verhofstadt įžvelgė panašumų tarp dabartinių įvykių arabų pasaulyje ir 1989-ųjų Rytų Europos. Pasak jo, „Europa kartoja tas pačias klaidas“, nesuvokdama istorinio momento reikšmės ir nesugebėdama išreikšti paramos žmonėms, išėjusiems į gatves ir rizikuojantiems savo gyvybe. „Neturime bijoti pasisakyti už demokratiją tose šalyse“, – pridūrė europarlamentaras ir ragino ES aiškiai paremti egiptiečių reikalavimus.

Ketvirtadienį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl padėties Tunise, rezoliuciją dėl Egipto planuojama priimti artėjančios vasario mėnesio sesijos Strasbūre metu. Kartu su ES užsienio politikos vadove Catherine Ashton šioje plenarinėje sesijoje taip pat  buvo svarstoma, koks turėtų būti ES vaidmuo po referendumo Pietų Sudane dėl šio regiono nepriklausomybės.  ALDE frakcijos atstovai diskusijoje sveikino Pietų Sudano žmonių referendume išreikštą apsisprendimą, tačiau ragino ES elgtis išmintingai ir budriai naujos valstybės suverenumo įgyvendinimo ir saugumo atžvilgiu.

Elektronikos atliekų surinkimas

Viena iš augančio vartojimo pasekmių – didėjantis atliekų, tarp jų ir nebenaudojamos elektronikos ir elektros įrangos, kiekis. Šiuo metu ES šalyse surenkama ir tinkamai perdirbama tik trečdalis nebenaudojamos technikos, o surenkami kiekiai tarp šalių labai skiriasi. Kai kuriose ES valstybėse gerokai viršijamas šiuo metu nustatytas 4 kg vienam gyventojui surinkimo tikslas, kitos šalys gerokai nuo jo atsilieka. Nuo 5 iki 20 proc. šių atliekų nelegaliai eksportuojama. 

Siekiant tvaresnės aplinkos bei dėl neperdirbtų šių atliekų pavojaus sveikatai reikia skatinti ES nares surinkti bei pakartotinai panaudoti daugiau elektroninių atliekų, suvienodinti surinkimo standartus. Tad ketvirtadienį Europos Parlamentas balsavo dėl atnaujintos WEEE direktyvos, kuri turėtų padėti siekti šių tikslų. EP nariai pritarė Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komiteto parengtam pasiūlymui įpareigoti daugiau nei 8 mln. tonų pasenusios elektroninės įrangos išmetančias ES šalis iki 2016 m. surinkti 85 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų ir, priklausomai nuo jų kategorijos, perdirbti 50-75 proc. Europarlamentarai taip pat siūlo įpareigoti pardavėjus savo parduotuvėse surinkti bet kur pirktą smulkią techniką – taip tikimasi pasiekti, kad smulki įranga – nešiojamieji grotuvai, džiovintuvai, barzdaskutės ir kita – neatsidurtų šiukšlių konteineriuose dėl to, kad gyventojai tiesiog nemato pakankamos priežasties nuvežti juos perdirbėjams. Dėl WEEE direktyvos bus toliau deramasi su ES Taryba, su kuria dar nepasiektas sutarimas.


 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt