Trečiadienis, Liepa 15, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija: Ar leisti 18-mečiams kandidatuoti į savivaldybių tarybas?

Ne vienas jaunuolis šiuose savivaldybių tarybų rinkimuose buvo pašalintas iš sąrašų, nes kandidatuoja rinkimuose nesulaukęs 21-erių metų amžiaus. Taip prasideda diskusiją, jei galime balsuoti nuo 18 m. kodėl draudžiama kandidatuoti taip pat nuo 18-kos. Ką apie tai mano liberalai klausiame partijos kandidatų savivaldybių tarybų rinkimuose. Kaunietę Nomedą Repšytę bei Utenos sąrašo lyderį Marijų Kaukėną.

Marijus Kaukėnas. "Mano įsitikinimu, jei 18 metų jaunuolis turi teisę rinkti, tai lygiai tokią pačią teisę turi būti išrinktu. Būtina pereiti nuo jaunimo, kaip visuomenės patarėjo, prie jaunimo, kaip pilnateisio visuomenės dalyvio vaidmens. Nuo pat pirmų dienų politikoje nepritariau standartinei frazei – „padirbėk keletą metų, įgausi pakankamai patirties ir tada galėsi pabandyti“. Nematau jokių grėsmių leisti 18 metų jaunuoliui išbandyti savo jėgas rinkimų kovoje. Vien galimybės sudarymas dalyvauti rinkimuose, savaime neužtikrina vietos savivaldybės taryboje. Kaip ir kiekvienam norinčiam kandidatuoti žmogui reikia padaryti didžiulį įdirbį patenkant tarp kandidatų, ieškant savojo rinkėjo, galiausiai atliekant masę rinkiminių darbų. Mano įsitikinimu visa tai yra geriausia praktinė patirtis jaunuoliui siekiančiam ateityje tapti rimtu politiku. Keliolikoje Europos valstybių turint 18 metų galima kandidatuoti ne tik savivaldos rinkimuose, tačiau net ir į šalies parlamentą. Kai kuriose ES valstybėse jau nuo 16 metų suteikiama teisė balsuoti. Bendraudamas kiekvieną dieną su jaunimu pastebiu, kad šiuolaikinių technologijų pagalba bendravimas, pasidalinimas patirtimi, idėjų sklaida jaunimo tarpe vyksta labai plačiai ir greitai. Visa tai šiuolaikinį, statistinį 18-metį daro kur kas labiau judresnį, aktyvesnį, turintį daugiau informacijos bei patirties, nei tai buvo prieš 20 metų įtvirtinant dabartinę rinkiminę teisę. Natūralu, jog laikui bėgant ir besikeičiant visuomenei turi keistis ir teisės aktai reguliuojantys visuomenės santykius."

 

Nomeda Repšytė. "Trijų nacionalinių rinkimų įstatymų (1992 m. Seimo, 1993 m. Prezidento ir 1994 m. Savivaldybių tarybų) įstatymų autoriai savo laiku nusprendė, kad pilnametis Lietuvos Respublikos pilietis dar esąs per žioplas visuomenės ir valstybės sanklodoje ir problemose. Tad kandidatuotis jai/jam į valstybės demokratinio valdymo organus galima tik sulaukus atitinkamai 25, 40 ar 20 metų, nors galima buvo įrašyti ir kokius nors kitus atsitiktinius skaičius.

Tuo tarpu 2003 m. priimtame Europos Sąjungos Parlamento rinkimų įstatyme amžiaus cenzas nustatytas ties ta riba, kur ji turi ir tegali būti – asmens pilnametyste, sulaukus 18 metų amžiaus. Pats laikas Lietuvai pareiti į 21 amžių ir suvienodinti nacionalinius rinkimų įstatymus su europiniais, o galutinio sprendimo (kuris iš siūlomų kandidatų pagal lytį, amžių, kilmę, socialinę padėtį, rasę, įsitikinimus ir pažiūras tinkamiausias atstovauti) teisę palikti tam, kam jis vieninteliam ir tegali priklausyti demokratinėje visuomenėje – rinkėjui.

Kas kitas, jei ne Lietuvos liberalai, bus pilietinių ir žmogaus teisių pagrindiniai gynėjai Lietuvoje?"

Nori pasiūlyti savo temą liberalų diskusijai? Rašyk Liberalų sąjūdžio e-naujienlaiškio „Vox Liberalis“ redakcijai:  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt