Trečiadienis, Liepa 15, 2020
   
Tekstas

R. Šimašius: jei norime būti saugūs, turime pakeisti pataisos sistemą

Lietuva yra viena paskutiniųjų Europoje vis dar nepertvarkiusi pataisos sistemos taip, kad daugiausia pastangų būtų dedama į teisę pažeidusių asmenų perauklėjimą, o ne tiesiog uždarymą kalėjime.

Teisingumo ministras siūlo pasinaudoti Europos šalių gerąja patirtimi ir pereiti prie praktikos, kuomet daugiausia dėmesio skiriama padėti nuteistiesiems pasikeisti, kad šie į laisvę išeitų pasirengę ir nebenorėtų vėl nusikalsti, turėtų darbinių įgūdžių ir galėtų lengviau įsitvirtinti visuomenėje. Taip pat svarbu, kad nesunkius nusikaltimus padarę žmonės nebūtų iš karto sodinami už grotų, tačiau jiems būtų galima dažniau skirti alternatyvias bausmes – baudas, viešuosius darbus ar namų areštą, kuriuos jie atliktų stebimi elektroninių apyrankių pagalba.

Taip nuteistieji, padarę nedidelius nusikaltimus, turėtų galimybę dirbti, atlyginti nukentėjusiems padarytą žalą ar padaryti kitų visuomenei naudingų darbų vietoj to, kad būtų uždaryti į neretai nusikalstamumo mokyklomis virtusius kalėjimus, už kurių išlaikymą brangiai moka visi piliečiai.

 „Saugumas yra svarbiausia, todėl turime nuteistuosius perauklėti, o ne uždaryti, palaikyti ir paleisti vėl daryti nusikaltimų. Kad galėtume pradėti dirbti būtent taip, reikia reformuoti esamą bausmių vykdymo sistemą. Seimui dar pernai esu pateikęs Probacijos įstatymo projektą. Dalį jo nuostatų jau „nusižiūrėjo“ ir mūsų kaimynai latviai bei įtvirtino savo teisėje, o mūsų Parlamentas, deja, šiems pokyčiams dar nedavė žalios šviesos“, - sako R. Šimašius.

Ministro teigimu, šiuo metu mūsų bausmių vykdymo sistema vis dar labiau orientuota į militaristinį režimą. Net lygtinai į laisvę paleistus ar išėjusius į laisvę anksčiau nei paskirtas bausmės terminas nuteistuosius prižiūri statutinių antpečiais pasipuošę pareigūnai. Iš esmės jų darbas yra padėti nuteistiesiems greičiau grįžti į doros kelią, tad jie turi dirbti kaip socialiniai darbuotojai ir pagalbininkai, o ne dubliuoti policijos darbą ir stebėti ar nuteistieji vėl nedaro nusikaltimų.

Jei Seimas patvirtintų siūlomus pakeitimus, šioje sistemoje dirbantys profesionalūs ir kompetentingi pareigūnai turėtų daugiau įrankių veikti efektyviai, galėtų daugiau dėmesio skirti individualiam darbui su nuteistaisiais. Taip pat būtų sudarytos sąlygos teismams dažniau taikyti alternatyvias laisvės atėmimo bausmes nesunkius nusikaltimus padariusiems asmenims, įtvirtinti galimybes naudoti elektronines nuteistųjų stebėjimo priemones.

Kad toks kelias yra efektyvus ir link jo eina visos Europos šalys, šiandien patvirtino ir tarptautinėje konferencijoje dalyvavę svečiai iš Norvegijos, Danijos, Švedijos, kuriose būtent tokiu principu veikia perauklėjimo sistema. Išsamiau apie tai galima susipažinti peržvelgus konferencijos medžiagą.
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt