Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Europarlamentarai siūlo griežtinti sankcijas Baltarusijai

Nepaisant tarptautinės bendruomenės kritikos bei po praėjusių metų gruodį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų ir juos lydėjusių įvykių įvestų sankcijų oficialiajam Minskui, situacija kaimyninėje ES ir Lietuvai šalyje negerėja. Vis daugėjant pranešimų apie KGB kalėjime vykdomus kankinimus, nuteistus kaltinamuosius riaušių kurstymu bei pastaruosius ginančių advokatų praktikos sustabdymą, europarlamentarai pakartotinai išreiškė savo poziciją bei paragino apsvarstyti griežtesnių sankcijų įvedimo galimybę.  

Rezoliucija dėl Baltarusijos praėjusį ketvirtadienį EP plenarinėje sesijoje Strasbūre buvo priimta skubos tvarka. Pagal EP darbo tvarką kiekvienoje sesijoje tegali būti priimtos trys tokios rezoliucijos, skirtos skubiai reakcijai į žmogaus teisių pažeidimus pasaulyje. Šios rezoliucijos į sesijos darbotvarkę įtraukiamos taikant trumpesnę procedūrą – europarlamentarams arba frakcijoms pasiūlius aktualias temas bei EP Pirmininkų sueigai atrinkus tris, kurioms būtina skubiausia reakcija. Patvirtinus rezoliucijų skubos tvarka temas kiekviena frakcija teikia savo rezoliucijos variantą, vėliau pozicijos derinamos, sukuriant bendrą tekstą, už kurį balsuojama plenarinio posėdžio metu. Rezoliucijos dėl Baltarusijos iniciatorius nuo Liberalų ir demokratų frakcijos „Už Europą“ (ALDE) buvo Lietuvos europarlamentaras Leonidas Donskis.

„Iš Baltarusijos nuolat gauname vis didesnį nerimą keliančių signalų, kurie akivaizdžiai rodo, jog situacija šioje šalyje vis blogėja. Tad negalime apsiriboti vienkartine reakcija, kurią ES išreiškė po gruodžio rinkimų – būtina nuolat demonstruoti oficialiajam Minskui, kad nesiruošiame užmerkti akių prieš Baltarusijoje vykdomus demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimus, kuriamą įbauginimo ir psichologinio spaudimo atmosferą“, - sako Leonidas Donskis.

EP sesijoje Strasbūre priimtoje rezoliucijoje dėl Baltarusijos europarlamentarai pakartotinai paragino nedelsiant paleisti visus sulaikytus protesto akcijų dalyvius ir panaikinti jiems visus politiniais motyvais grindžiamus kaltinimus. EP, reaguodamas į iš Minsko KGB kalėjimo su išlygomis paleistų buvusio kandidato į prezidentus Aleksejaus Michalevičiaus bei tinklapio Charter97.org redaktorės Natalijos Radinos paskelbtą informaciją apie ten vykdomus kankinimus bei psichologinį spaudimą, primygtinai paragino Baltarusijos valdžios institucijas atlikti nešališką tyrimą dėl įtariamo politinių kalinių kankinimo. Beje, vakar pasirodė informacija, kad A. Michalevičius, pašauktas į KGB tardymui ir baimindamasis, kad „iš to pastato“ jau nebeišeis, slapta paliko šalį.

EP taip pat reagavo į informaciją, kad kai kurie opozicijos kandidatų rinkimų kampanijos grupių nariai jau nuteisti kalėti griežtojo režimo kolonijoje nuo trejų iki ketverių metų bei piniginėmis baudomis dėl 2010 m. gruodžio 19 d. vykusių demonstracijų. Jų advokatų teigimu, valdžios institucijos neįrodė jų kaltės, o jiems pateikti kaltinimai buvo politizuoti. Be to, Minsko advokatų kolegija nusprendė panaikinti kai kurių advokatų, gynusių asmenis, kaltinamus masinių riaušių kurstymu, licencijas, o šį sprendimą sukritikavęs Minsko teisininkų asociacijos pirmininkas buvo atleistas.

Europarlamentarai rezoliucijoje pakartojo, kad tuo atveju, jei Baltarusijos vyriausybė nedelsdama nesiims veiksmų, kuriais būtų siekiama demokratizacijos ir pagarbos žmogaus teisėms, Europos Sąjungos ir Baltarusijos bendradarbiavimo procesas bus sustabdytas, įskaitant Baltarusijos dalyvavimą Rytų partnerystės programoje. Be to, EP paragino ES institucijas ir šalis partneres apsvarstyti galimybę išplėsti ribojamųjų priemonių taikymo sritį bei nustatyti protingas ir tikslingas ekonomines sankcijas Baltarusijos vyriausybei priklausančioms bendrovėms, jei šioje šalyje nebus nedelsiant sustabdytas represinių priemonių taikymas ir padaryta ženkli pažanga siekiant užtikrinti žmogaus teises ir pagrindines laisves. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt