Pirmadienis, Gegužė 25, 2020
   
Tekstas

Leonidas Donskis viešėjo Anglijoje

Šventinį Kovo 11-osios savaitgalį Leonidas Donskis praleido Anglijoje. Europarlamentaras lankėsi Londone bei Kembridže, kur susitiko su lietuvių bendruomene bei skaitė viešas paskaitas aukštosiose mokyklose.

Kovo 11-ąją UCL (University College London) aukštojoje mokykloje SSEES (School of Slavonic and East European Studies) pastarosios, Britanijos-Lietuvos draugijos bei Lietuvos ambasados Londone organizuotame susitikime Leonidas Donskis anglų kalba skaitė viešą paskaitą „Dvi Europos, tampančios viena: lietuviškoji ES perspektyva“ (“Two Europes bound to become one: a Lithuanian perspective on the EU”). Paskaitoje, į kuria susirinko tiek Londone gyvenantys lietuviai, tiek UCL studentai, L. Donskis akcentavo, jog Rytų Europos sąvoka, kurią dažnai naudojame kultūros prasme, iš esmės yra paviršutiniška ir dirbtinė. Tai lyg iš XVIII amžiaus besidriekianti nuostata, dalinanti žmones į „apsišvietusius ir išsilavinusius“ vakariečius ir „barbariškus“ rytiečius, kuri neturi pagrindo šiandieninėje Europoje. Pasak L. Donskio, mūsų dienomis niekas neturi teisės į vieną istorijos aiškinimą. Tiek viena, tiek kita pusė galėtų būti imlesnė viena kitos patirčiai. Pavyzdžiui, Rytų Europos tautos galėtų praturtinti vakarietiškąją patirtį sugebėjimu užmegzti intensyvų dialogą tarp kultūrų.

Kovo 12-ąją Lietuvos ambasadoje Londone bendradarbiaujant su Londono Santaros Šviesos klubu buvo surengta L. Donskio paskaita „Lietuva XXI amžiaus pradžioje: dilemos, viltys ir nusivylimai“. Lietuvių kalba vykęs susitikimas, skirtas lietuvių bendruomenei Londone, buvo labiausiai neformalus ir išsiskyrė betarpišku bendravimu: teiginiai, išsakyti paskaitoje, tapo pretekstu diskusijai. L. Donskiui puikiai pavyko įtraukti auditoriją į pašnekesį apie Lietuvos problemas, įdėmiai išklausant, kaip žmonės jas jaučia Londone, ir tiksliai apibendrinant jų pasisakymus. Daugiau apie šį susitikimą skaitykite portalo „Delfi“ publikacijoje.

Pakutiniąją viešnagės paskaitą „Mažųjų šalių identitetas ir dilemos Europos Sąjungoje“ (“Identity and Dilemmas of Small Nations in the EU”) Leonidas Donskis skaitė Kembridžo Trinity College. Čia susirinko Kembridžo ir Oksfordo akademinė bendruomenė. Pradėdamas įžvalgomis iš čekų rašytojo Milano Kunderos romano „Nepakeliamas būties lengvumas“, profesorius pateikė Levo Karsavino, Vosyliaus Sezemano, Stasio Šalkauskio ir kitų, kurie pasirinko gyventi ir kurti Lietuvoje, pavyzdžius ir pabrėžė bendražmogiškąją jų darbų, kuriuose buvo nagrinėjami identiteto klausimai, svarbą.

Susitikimuose Leonidui Donskiui buvo pateikta pačių įvairiausių klausimų, kuriuos vargu ar būtų galima kaip nors sugrupuoti – nuo Lietuvos gyvenimo aktualijų iki situacijos Libijoje.  Tačiau vienas ir tas pats klausimas buvo užduotas visuose susitikimuose – tai emigracija ir jos padariniai Lietuvai. Profesorius sakė, jog pasirinkti, kur gyventi, yra žmogaus teisė;  nerimą kelia ne pati emigracija, bet jos mastai. L. Donskio nuomone, pagrindinė pastanga turėtų būti kurti tokią Lietuvą, kurioje būtų patrauklu gyventi. Kita vertus, emigracija jau parodė, kad išmoko gyventi su Lietuva; klausimas yra, ar Lietuva išmoks gyventi su savo diaspora.

Parengta pagal LR Ambasados Londone (Rimanto Vingro) publikaciją
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt