Sekmadienis, Sausis 19, 2020
   
Tekstas

Britų europarlamentaro siūloma EP mandatų skirstymo reforma pakenktų mažoms ES narėms

Europarlamentaras Leonidas Donskis kartu su daugiau nei trimis dešimtimis savo politinės frakcijos Europos Parlamente kolegų laišku kreipėsi į britų europarlamentarą Andrew Duff, išreikšdami kritiką ir susirūpinimą šio europarlamentaro siūloma EP mandatų paskirstymo reforma. Jos pasekoje, mažosios ir vidutinės ES narės netektų mandatų, tuo tarpų didžiosios šalys dar labiau padidintų savo įtaką tiesiogiai ES piliečius atstovaujančioje institucijoje.

„Kembridžo kompromisas“ – už ir prieš

Tai pačiai Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcijai (ALDE) kaip ir Leonidas Donskis priklausanti britas Andrew Duff, dirbantis EP Konstitucinių reikalų komitete, siūlo naują Kembridžo matematikų sukurtą EP mandatų padalijimo formulę, taikant kurią 15 mažų ir vidutinių ES narių mandatų skaičius sumažėtų, tuo tarpu penkios didžiosios ES šalys (išskyrus Vokietiją)  – Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Italija, Ispanija ir Lenkija – gautų dar daugiau mandatų nei dabar. Prie „laimingųjų“ mandatų skaičių padidinusių narių dar prisijungtų ir Estija. Nepakistų tik ES „nykštukių“ turimas mandatų skaičius. Be to, dar 25 EP nariai turėtų būti renkami ne pagal nacionalinių, o paneuropinių partijų sąrašus, kurie visose šalyse būtų vienodi. Jei tokia reforma būtų įgyvendinta, Lietuvos mandatų skaičius sumažėtų nuo 12 iki 10, o prie ES prisijungus Islandijai bei Kroatijai – iki 9.

Reformos autorius A. Duff, kuris, beje, yra vienas iš ES Konstitucijos projekto ruošėjų bei Lisabonos sutarties autorių, teigia, kad jo siūlomas vadinamas „Kembridžo kompromisas“ padarys EP mandatų skirstymo mechanizmą skaidresnį ir sąžiningesnį. Anot formulės kūrėjų, ji turėtų padėti atlaikyti „ES architektūros pokyčius“, tokius kaip demografiniai pokyčiai, migracija ir plėtra.

Tačiau laišku į frakcijos kolegą kreipęsi ALDE nariai mano, kad „Kembridžo kompromiso“ taikymas, jeigu jam pritartų Europos Parlamentas bei ES Taryba, sukurtų politiškai nesubalansuotą situaciją, kurioje labiausiai nukentėtų mažosios ES narės, tuo tarpu didžiųjų ES žaidėjų įtaką dar labiau išaugtų. Be to, kad padidėtų joms skiriamų mandatų skaičius, tikėtina, kad ir 25 EP nariai, renkami pagal paneuropinių partijų sąrašus, būtų iš didžiųjų ES šalių. Laišką pasirašiusieji ALDE frakcijos nariai yra įsitikinę, kad reikia rinktis kelią, kuriame vienodai svarbūs būtų tiek siekiai rasti skaidrią matematinę formulę, tiek mažų ir vidutinių ES narių teisėti interesai.

Idėja sveikintina, tačiau priemonės - netinkamos

Jurgita Choromanskytė, europarlamentaro Leonido Donskio biuro vadovė, praėjusį rudenį dalyvavusi vienos iš didžiųjų paneuropinių partijų – Europos liberalų demokratų ir reformų partijos (ELDR) – kongrese, kuriame Andrew Duff pristatė savo viziją EP mandatų perskirstymo reformai, teigia, kad jo idėjos esmė – europarlamentarus rinkti ne tik pagal nacionalinių, bet ir paneuropinių partijų sąrašus. Anot jos, tai sveikintina, tačiau šiam tikslui pasirinktos priemonės – netinkamos.

„Visiškai pritariu tam, kad rinkimuose į Europos Parlamentą, kuriame svarstomi europinės politikos klausimai, būtų matomos ne tik nacionalinės, bet ir paneuropinės partijos. Tai padėtų ES piliečiams geriau suvokti, kad Europos Parlamente priimami ne nacionalinės, bet ES politikos sprendimai, „išgydytų“ EP rinkimų kampaniją nuo nacionalinės kompetencijos klausimų eskalavimo“, - teigia J. Choromanskytė.

Tačiau, pasak jos, net ELDR – partijos, kuri yra viena iš didžiųjų paneuropinių partijų, vienijanti liberaliosios pakraipos politines jėgas visoje  Europoje, – kongrese A. Duff siūlomos priemonės EP mandatų perskirstymui buvo sutiktos skeptiškai bei sukėlė daug diskusijų. ELDR kritišką poziciją netiesiogiai iliustruoja ir tai, kad laišką nuo ALDE frakcijos Europos Parlamente pasirašė ir ELDR prezidentė bei Belgijos europarlamentarė Anemie Neyts.

„Su Europos liberalais kongrese daug diskutavome apie tai, kad A. Duff pasirinkti metodai yra pernelyg sudėtingi, o jų nauda palyginus su nuostoliais, kuriuos jie atneš mažosioms ES narėms, – per menka. Juk akivaizdu, kad paneuropinės partijos EP rinkimų kampanijas nukreips į didžiąsias ES nares, kur yra daugiausia rinkėjų, tad jų sąrašuose vyraus didžiųjų šalių politikai. Tuo būdu mažosiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, ir toliau nebus vykdoma europine darbotvarke paremta rinkimų kampanija, kuri padėtų informuoti rinkėjus apie tai, kokie klausimai iš tiesų svarstomi Europos Parlamente“, - sako L. Donskio biuro vadovė.

Pasak J. Choromanskytės, siekiant tų pačių tikslų kaip A. Duff, kurie liberalams visiškai priimtini, galima galvoti ir apie kitokius metodus. Vienas jų – paneuropinių partijų dalyvavimas EP rinkimuose ne atskirais sąrašais, o prisijungiant prie nacionalinių partijų, kurios yra jų narės, sąrašų. Pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS), kuris yra ELDR narys, iškeltų bendrą  LRLS-ELDR sąrašą, Lietuvos socialdemokratai, priklausantys Europos socialistams, bendrą sąrašą su šia paneuropine jėga ir t.t. Sąrašų jungimas reikštų ne naujų pavardžių įtraukimą, o programinį vieningumą, skatintų nacionalines partijas bendradarbiauti su savo paneuropine politine jėga kuriant bendrą programą, įgyvendinant europiniais klausimais paremtą rinkimų kampaniją. Galima būtų siekti ir to, kad vienoje šalyje veikiant kelioms tai pačiai paneuropinei partijai priklausančioms politinėms jėgoms, rinkimuose į EP būtų formuojami jų jungtiniai sąrašai ir programos.

„Juk ir dabar į Europos Parlamentą išrinkti politikai ne nacionaliniu, o būtent vertybiniu, narystės paneuropinėje partijoje pagrindu buriasi į frakcijas bei dirba drauge. Vadovaujantis ideologine, programine logika pradėjus įgyvendinti ir EP rinkimų procesą ateityje būtų galima išvengti atvejų, kuomet kai kurie į EP kandidatuojantys politikai net nežino, kuriai frakcijai priklausys sėkmės atveju, ir patekę į EP prie jų jungiasi ne programinio suderinamumo, o politinio išskaičiavimo motyvų vedami“, - sako Jurgita Choromanskytė. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt