Šeštadienis, Sausis 18, 2020
   
Tekstas

Naujas Administracinių nusižengimų kodeksas leis visiems pažeidėjams greičiau susitaikyti su valstybe

Teisingumo ministras siūlo leisti už bet kurį pirmą kartą padarytą administracinės teisės pažeidimą skirti tik pusę minimalios baudos. Šią ir kitas naujoves siūloma įtvirtinti naujame Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) projekte, kuris turėtų pakeisti dar 1984 m. priimtą ir tebegaliojantį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK).

Nuo šių metų sausio nepiktybiniai pažeidėjai galėjo sumokėti pusę baudos tik jei pripažino savo kaltę, prasižengė pirmą kartą, jiems grėsė ne didesnė nei 3 tūkst. litų piniginė bauda ir nebuvo padaryta žalos.  Ši tvarka jau davė rezultatų – mažėjo administracinių bylų teismuose skaičius (pvz. vasario mėnesį sumažėjo 14 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai), o žmonės gali greitai ir patogiai susitaikyti su valstybe.

Atsižvelgiant į tai, siūloma leisti tokią tvarką taikyti absoliučiai visiems pirmąkart padariusiems administracinius nusižengimus, suteikiant galimybę skirti pusę baudos arba perpus sutrumpinti nuobaudos terminą (pvz. laikotarpį, kuriam atimamos teisės). Tiesa, lieka galioti išlygos, kad lengviau nuo bausmės išsisukt negalės tie, kurie nusižengė būdami neblaivūs, neatlygino padarytos žalos ar iš jų numatyta konfiskuoti turtą.

„Tai leis ne tik mažinti eiles teismuose, bet ir užtikrinti greitą, patogų ir pagarbų žmogui administracinės nuobaudos skyrimo procesą. Šį požiūrį siūlome perkelti ir į visą naują Administracinių nusižengimų kodeksą, kartu su kitų priemonių pagalba iš esmės atsisakant ilgai trunkančio, brangiai kainuojančio ir neretai neveiksmingo administracinio proceso“, - sako teisingumo ministras Remigjus Šimašius.

Naujame ANK projekte siūloma įtvirtinti nuobaudas, kurios pirmiausia orientuotos į asmenų elgesio keitimą, o ne represines priemones. Visiškai atsisakoma arešto bausmės už administracinius pažeidimus (ji paliekama kaip baudžiamoji sankcija), įtvirtinama daugiau galimybių skirti viešuosius darbus, įvedama galimybė asmenims kaip bausmę skirti išklausyti auklėjamuosius kursus.

Naujame kodekso projekte taip pat numatyta, kad administracinėmis nuobaudomis lieka piniginė bauda (maksimali 20 tūkst.), įspėjimas ir viešieji darbai. Šalia jų taip pat galima skirti specialių teisių atėmimą (pvz. teisės vairuoti) bei turto konfiskavimą.

Įtvirtinta ir galimybė visai neskirti nuobaudos tais atvejais, kai asmuo padaro mažai pavojingą nusižengimą, pvz. neteisingai užpildo dokumentą. Baudos nebus skiriamos ir tais atvejais, jei verslininkais vadovausis neteisingai pateiktais išaiškinimais tų institucijų, kurios kontroliuoja jų veiklą.

Naujovių atsiranda ir administraciniame procese. Siekiant išvengti piktnaudžiavimo numatoma, kad pažeidimą nustatyti, o vėliau skirti už jį nuobaudą negalės tas pats pareigūnas. Kad bylų nagrinėjimas vyktų greičiau, teismai įpareigojami visus dokumentus bylos šalims siųsti elektroniniu būdu. Šios teismui taip pat galės pateikti visus dokumentus tokiu pat būdu. Daugiau aiškumo įvedama ir suvienodinant senaties terminus – visiems jis bus 2 metai. Nuobaudos galios 1 metus po pripažinimo prasižengus.

Keletas nuostatų iš dabartinio ATPK keliautų į Baudžiamąjį kodeksą. Tai nusikaltimai dėl nelegalaus darbo, vairavimo išgėrus ir neturint teisės to daryti, iškirtus be leidimo daugiau nei 500 m3 miško ir pasipriešinimas pareigūnams.

Šiuo metu ANK yra pateiktas visuomenei derinti (3 savaitėms). Patikslintas po pastabų jis bus teikiamas Vyriausybei, o jei ši pritars – Seimui. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt