Penktadienis, Gruodis 06, 2019
   
Tekstas

Seimui siūlys nustatyti, kad nebūtų išlygų taikant atsakomybę už valstybės lėšų švaistymą

Šiandien Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui nustatyti asmeninę atsakomybę politikams, teisėjams ar kitiems pareigūnams, jei šie netinkamai elgėsi su jiems patikėtais administruoti valstybės pinigais ar turtu.

Šiuo metu iš minėtų asmenų praktiškai nėra galimybių išreikalauti grąžinti į valstybės piniginę lėšas, jei, pavyzdžiui, jie nusprendė neteisėtai pamaloninti savo pavaldinius „tryliktu“ atlyginimu arba priėmė kitus valstybės pinigus švaistančius sprendimus. Ir visai nesvarbu ar tai jie padarė tyčia, ar ne.

Vyriausybė pritarė siūlymui pašalinti tokias galimo piktnaudžiavimo landas iš įstatymų ir nustatyti, kad nuostolius atlyginti būtų galima išreikalauti ir iš politikų, teisėjų, Seimo narių bei kitų valstybės pareigūnų.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, tokia tvarka šiuo metu jau galioja visiems valstybės tarnautojams, todėl skirtingi standartai neturėtų būti taikomi išimtinai politikams, teisėjams ar kitiems pareigūnams. „Joks statusas, rangas ar pareigos negali būti skydu nuo atsakomybės už mokesčių mokėtojų pinigų švaistymą ar neskaidrų panaudojimą. Piktnaudžiavimu ar neatsakingumu padarytą žalą asmuo turėtų atlyginti asmeniškai“, -  sako R. Šimašius.

Tiesa, šiuo atveju kalbama apie materialinę žalą, padarytą priimant administracinius ar turto valdymo sprendimus, o ne, tarkim, netinkamus teisėjo sprendimus byloje. Tokiais atvejais įstatymuose jau yra numatyta atsakomybė. Ši tvarka taip pat neliečia sprendimų, kuriais Seimo nariai ar politikai išreiškia savo politinę valią dalyvaudami įstatymų leidybos procese.

Minimus pokyčius siūloma įtvirtinti Civilinio kodekso projekte, numatančiame, kad visą padarytą žalą minėti asmenys turės atlyginti tuomet, jei ji bus padaryta tyčia, o kitais atvejais išieškomos žalos dydis negalės viršyti šešių vidutinių žalą padariusio asmens darbo užmokesčių.

Nuostolius asmuo galės atlyginti savu noru, tačiau jei to nepadarys, dėl jos išieškojimo bus kreipiamasi į teismą. Tai padaryti galės konkrečios institucijos, kurioje dirba netinkamai pinigus naudojęs asmuo, biudžeto valdytojas. Juo gali būti paskirtas nebūtinai įstaigos vadovas. Reikalauti atlyginti žalą taip pat galės ir prokurorai.

Po Vyriausybės pritarimo, naują tvarką numatantis Civilinio kodekso pakeitimo projektas artimiausiu metu bus teikiamas Seimui. Išsamiau su įstatymo projektu galima susipažinti internete.
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt