Ketvirtadienis, Vasaris 20, 2020
   
Tekstas

Galimybė pažeidėjams greičiau susitaikyti su valstybe duoda rezultatų

Nuo metų pradžios įsigaliojus teisingumo ministro inicijuotai tvarkai, leidžiančiai greitai ir patogiai sumokėti pusę baudos už padarytą administracinį pažeidimą, jau skinami pirmieji naudos vaisiai – mažėja darbo krūvis teismuose, o nepiktybiniai pažeidėjai greitai ir patogiai susitvarko baudos formalumus.

Policijos departamento duomenimis, per šių metų I ketvirtį iš viso buvo surašyta daugiau nei 52 tūkst. administracinių nurodymų, skirtų už įvairiausius nusižengimus (kelių eismo, viešosios tvarkos ir pan.). Tokiu nurodymu žmogui leidžiama per 10 d. sumokėti pusę baudos, jei, pavyzdžiui, jis pirmą kartą viršijo greitį, dėl to nesiginčijo, nepadarė turtinės žalos ir jam už tai grėsė ne didesnė nei 3 tūkst. litų bauda. Taip jis išvengia ilgo ir sudėtingo bylos nagrinėjimo, kuris iki šiol buvo pradedamas visais atvejais.

Mažai pavojingų prasižengimų atveju, kuomet pažeidėjui gresia pvz. keliasdešimt litų bauda, toks procesas, kai į bylos nagrinėjimą paštu kviečiamos bylos šalys, jame dalyvauja liudytojai, pareigūnai, teisėjas ir t.t., reikalauja neproporcingai daug laiko, pinigų ir žmogiškųjų išteklių sąnaudų.

Atsiradus galimybei paprasčiau išspręsti ginčą, akivaizdi nauda juntama ir teismuose. Per pirmus tris šių metų mėnesius teismus pasiekė 15 proc. mažiau administracinių pažeidimų bylų (18992) lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai (22362). Pokyčiai dar ženklesni, jei įvertinsime tai, kad į šią teismų statistiką įskaičiuota ir dalis pernai padarytų administracinių pažeidimų, kuomet ši tvarka dar negaliojo.

„Džiugu, kad nepaisant kai kurių dar ne iki galo susistygavusių naujo proceso niuansų, įsibėgėjantys pokyčiai jau duoda rezultatų. Savanoriškai sumokėdami baudą, teisę pažeidę žmonės yra nubaudžiami, tačiau išvengia ilgo pažeidimų nagrinėjimo proceso, taip sutaupydami ir savo, ir mokesčių mokėtojų lėšas. Kartu tai mažina teismų ir valstybės institucijų krūvį, leidžia joms daugiau dėmesio skirti sudėtingoms byloms nagrinėti, greičiau ir kokybiškiau spręsti ginčus“, - sako šiuos pakeitimus iniciavęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Skaičiavimai taip pat rodo, kad Vyriausiajam administraciniam teismui nenagrinėjant administracinių teisės pažeidimų bylų, šį teismą pasieks beveik 1,5 tūkst. mažiau bylų. Iki šiol dėl didelio šio teismo krūvio jame bylų nagrinėjimo tekdavo laukti ilgiau nei metus.

Pagal naujas ATPK pataisas, visas administracinių teisės pažeidimų bylas nuo šių metų sausio pirmiausia nagrinėja apylinkės teismai. Prieš tai dalį šių bylų, t.y. skundus dėl nuobaudų už administracinį pažeidimą skyrusių pareigūnų veiksmų, nagrinėjo Apygardų administraciniai teismai. Įvedus naują tvarką, šių teismų darbo krūvis per tris mėnesius sumažėjo beveik 76 proc. Siekiant ir toliau sėkmingai mažinti visų teismų darbo krūvį bei tinkamai sustyguoti jų darbą, labai svarbu, kad Seimas pritartų ir kitiems teisingumo ministro pateiktiems įstatymų projektams, kurie užtikrintų maksimaliai efektyvią ir optimalią teismų veiklą – Teismų bei Administracinių bylų teisenos įstatymo projektams.

Su jais, jau pateiktais Seimui svarstyti, išsamiau galima susipažinti internete.


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt