Sekmadienis, Balandis 05, 2020
   
Tekstas

L. Donskis: „Ukrainos tarpkultūrinėms problemoms spręsti būtinas europinis forumas“

Besitęsiant ES ir Ukrainos deryboms dėl asociacijos sutarties, Leonido Donskio iniciatyva Europos Parlamente jau ne pirmą kartą keliamos Krymo totorių, kovojančių už savo kultūrinį ir tautinį išlikimą Ukrainoje, problemos. Vakar L. Donskio globojamoje apvalaus stalo diskusijoje „Krymo totoriai: trūkstama Ukrainos visuomenės dalis?“ Krymo totorių situacijos aptarti susirinko ES institucijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai,  politologai.

Bendradarbiaujant su pasauline nepripažintas, okupuotas teritorijas, tautas bei mažumas ginančia nevyriausybine organizacija UNPO (Unrepresented Nations and Peoples Organization) surengtą diskusiją pradėjęs Leonidas Donskis akcentavo, jog Ukrainos regioninėms ir tarpkultūrinėms problemoms spręsti būtinas europinis forumas. Europarlamentaras itin teigiamai įvertino Krymo totorių Medžliso (parlamento) pirmininko, žmogaus teisių gynėjo ir buvusio sovietų disidento Mustafos Džemiliovo pastangas taikiai ir civilizuotai kovoti už savo tautos teisę gyventi savo tėvynėje ir garantuoti savo kalbos bei kultūros išlikimą. L. Donskio iniciatyva praėjusių metų kovą Europos Parlamente jau buvo surengti M. Džemiliovo vieši klausymai, europarlamentaras drauge su UNPO yra pateikęs M. Džemiliovo kandidatūrą 2011-ųjų Nobelio taikos premijai gauti.

Diskusijoje taip pat dalyvavę buvęs ES ambasadorius Rusijoje, o dabar Briuselyje įsikūrusio Politinių studijų centro mokslininkas Michael Emerson, Europos išorinių veiksmų tarnybos Ukrainos klausimų ekspertė Eveline Schulz, UNPO generalinis sekretorius Marino Busdachin, Krymo politinio dialogo direktorė Natalia Mirinova įvertino Krymo totorių problematiką Ukrainos ir Rusijos bei Ukrainos ir ES santykių kontekste, aptarė Ukrainos valdžios pastangas sudaryti sąlygas Krymo totoriams puoselėti savo etninį identitetą, analizavo Krymo pusiasalio gyventojų, kurių dauguma yra rusų tautybės, ir po tremties į savo tėvynę grįžusių totorių santykius bei galimybes mažinti įtampas, svarstė kompensacijų ir totorių teisių atstatymo klausimus. Anot UNPO generalinio sekretoriaus M. Busdachin, ši diskusija tapo tvirtu pagrindu artėjančiam tarptautiniam Krymo totorių forumui bei įnešė savo indėlį į žmogaus teisių situacijos pokomunistinėse valstybėse analizę.

***
1944 m. gegužę Stalino įsakymu Krymo totoriai masiškai buvo deportuoti į Uzbekistaną, Kazachstaną, Tadžikistaną ir kitas atokiausias Sovietų Sąjungos vietoves. Grįžti į tėvynę Krymo totoriams nebuvo leista nei po Stalino mirties, nei chruščiovinio atšilimo laikas. Tokį leidimą jie gavo tik 1989 metais. Krymui tapus sudėtine nepriklausomos Ukrainos dalimi, namo grįžo daugiau nei 250 tūkstančių Krymo totorių, tačiau jų padėtis Ukrainoje tebėra sudėtinga ne vienu aspektu.

Anot Krymo totorių, iki šiol Ukrainos valstybinė politika jiems nėra palanki – nėra aiškių grįžimo į šalį procedūrų, egzistuoja stiprūs trukdžiai. „Kryme totorių niekas nelaukia, jų etninis išskirtinumas, religija, pagaliau, gyvenimo būdas tapo rakštimi tiek rusams, tiek ukrainiečiams“, - yra sakęs Krymo totorių lyderis Mustafa Džemiliovas. Didelė priešprieša tarp Krymo totorių ir Kryme didžiąją gyventojų dalį sudarančių rusų nulemta ideologinių skirtumų – totoriai save identifikuoja provakariečiais, o Krymo rusai savo ateitį sieja su Rusija.

Didelį susirūpinimą kelia ir totorių kalbos bei kultūros išsaugojimo klausimas. Per dvi dešimtis Ukrainos nepriklausomybės metų Kryme įsteigta vos 15 mokyklų, kur vaikai gali mokytis gimtąja totorių kalba. Taigi pusę amžiaus negalėję skaityti ir rašyti savąją kalba, totoriai ir dabar išgyvena situaciją, kai net devyni iš dešimties jų vaikų priversti mokytis rusiškose mokyklose. 
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt