Ketvirtadienis, Balandis 09, 2020
   
Tekstas

E. Gudzinskaitė. Apie laisvę kritikuoti

Teisingumo simbolis – deivė Temidė – rankose laiko kardą, kad atskirtų faktus nuo prietarų ir emocijų, ir svarstykles, kad pasvertų abiejų pusių argumentus ir priimtų gerai subalansuotą sprendimą. Bet žvelgiant į tai, kas vyksta Lietuvoje, kartais atrodo, kad Temidė – tai aklai kardu besišvaistanti pamišėlė, sverianti tik stipresniojo argumentus.

Štai kad ir kalbant apie žodžio laisvę. Atrodo, kad visi vertiname ir gerbiame kito žmogaus teisę reikšti mintis – tol, kol jas reiškiant nepažeminamas kitas žmogus. O tokiu atveju jau reikėtų bausti. Persekioti ir bausti! Va, tą tai teisėsauga moka. Kas kita – teisingai pasverti, ar konkrečiu pasisakymu buvo pažemintas žmogus, ar buvo įžeista valstybė, visuomenė, ar ne. Tai įvertinti daug sunkiau – reikia interpretuoti... Bet kad interpretuojant nebūtų suklysta, „geriau“ viską preventyviai traktuoti griežčiau. Štai ir turime istorijas, kai  prieš moterį pradedamas ikiteisminis tyrimas už emocingą nuomonę dėl perskaityto straipsnio, vyrui nuteisti užtenka Žurnalistų etikos inspektoriaus išvados, jog komentaro internete „pastraipa yra išreikšta neigiama adresanto emocija tautinės mažumos atžvilgiu“...

Nuo kada pas mus draudžiama reikšti negatyvias mintis??? Ar Lietuvoje saviraiškos laisvė dabar taikoma tik politkorektiškam „pūtimui į vieną dūdą“? 

Atrodo, kad būtent taip mąstoma kai kuriose valdžios įstaigose: vienose darbuotojams tiesiog uždraudžiama viešai kalbėti, kitų klerkai eina dar toliau, siūlydami nesisteminiams laisvamaniams prilaikyti liežuvį...

Po truputį, baudžiamojo kodekso, o tiksliau, jo taikytojų įbauginti, grįžtame prie ezopinės kalbos, renkamės anoniminius IP adresus komentarams internete... Nes suprantame, kad tylėti – neteisinga. Diskusijos yra būtinos pilietinėje visuomenėje, o oponentai ir priešiškos mintys yra neįkainojama vertybė, leidžianti pasitikrinti savo teiginių teisingumą.

Lietuvoje trūksta diskusijų kultūros. Vis dar per dažnai diskusijos virsta abipusiais įžeidinėjimais, monologais pakeltu tonu. Ir tokioje atmosferoje įstatymų sargai, turbūt inercijos pagauti, veržia saviraiškai kilpą iki beprotybės.

Tokiu būdu laisvosios minties šalininkams Nyderlandų pagarbos viešiems debatams lygis lieka tik rožine svajone...

Teisininkė Evelina Gudzinskaitė yra Liberalų sąjūdžio Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės komitetosekretorė.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt