Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo užtikrinti vartotojų teisę rinktis

Vartotojo teisės turi būti ginamos ne tik tuomet, kai šiam parduodama netinkama prekė ar paslauga, bet ir tuomet, kai apribojama jo teisė rinktis iš daugiau ir už konkurencingą kainą.

Tokia pozicija išdėstyta šiandien Vyriausybei pristatomoje Vartotojų teisių apsaugos strategijoje, kurios pirminį projektą parengė teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus sudaryta darbo grupė. Lietuvoje galiojančiuose teisės aktuose daugeliu atveju yra įtvirtinti vieni aukščiausių vartotojų teisių apsaugos reikalavimų, tačiau šiuo metu tik nedidelė dalis vartotojų realiai pasinaudoja įstatymuose numatytomis jų teisių apsaugos priemonėmis. Strategijoje siekiama subalansuoti atotrūkį tarp esamo reguliavimo ir realaus teisinių priemonių taikymo.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus  teigimu, galimybė pasiūlyti vartotojams daugiau bei įvairesnių prekių ir paslaugų, kuomet verslo įėjimo į rinką nevaržo nebūtini veiklos apribojimai ar neadekvati administracinė našta, taip pat yra ne mažiau svarbi nei užtikrinti, kad ginčas tarp pirkėjo ir pardavėjo būtų išspręstas greitai ir efektyviai. Sudarius sąlygas vartotojams rinktis iš daugiau, jie gali patys žymiai efektyviau įvertinti siūlomų prekių ar paslaugų kokybę bei įsigyti jas už konkurencingą kainą.

Deja, šiandien netrūksta tokių ribojimo pavyzdžių. Tarkim, įvairūs, tarp jų skirti ir vartotojų labui, apribojimai, prie kurių ypač sunku prisiderinti smulkiam verslui, šiandien lemia itin vangią  internetinę prekybą (pirkti internetu iš užsienio šalių šiandien linkę vos 3 proc. vartotojų). Netrūksta ir tokių buitinių pavyzdžių, kai rašomi taisyklių traktatai, kaip užtikrinti sanitarines sąlygas vaikų žaidimo aikštelėms šalia prekybos centrų, visiškai nesusimąstant, kad tai gali tik pribaigti ir tas keletą dar likusių, o ne skatinti jas plėsti. „Esamą požiūrį būtina keisti ir diegiant įvairias vartotojų apsaugos priemones užtikrinti, kad būtų galvojama ar tai iš esmės nepasunkins teikiamų paslaugų ar prekių pasiūlos ir neapribos esminės vartotojo teisės – rinktis“, - sako ministras.

Kitas svarbus klausimas - vartotojų teisių gynimo mechanizmo efektyvumas. Šiuo metu, deja, Lietuva užima paskutinę vietą tarp ES valstybių pagal pasitikėjimą vartotojų teisių apsaugos instrumentais. Mūsų šalyje vartotojų teisių apsaugos institucijomis pasitiki vos 37 proc., verslininkais – 45 proc., o vartotojų asociacijomis – 49 proc. Siekiant keisti situaciją, būtina skatinti verslininkus kurti savo ginčų su vartotojais sistemas, kurios leistų greitai ir nesikreipiant į teismus išspręsti nesutarimus. Strategijoje taip pat numatyta siekti veiksmingesnio vartotojų ginčų nagrinėjimo valstybinėse institucijose ir įtvirtinti vienpakopes vartotojų skundų nagrinėjimo procedūras bei tokių institucijų priimtų sprendimų privalomumą tam tikrose vartotojų teisių apsaugos srityse.

Kartu būtina užtikrinti, kad vartotojo teisės būtų ginamos ne tik tuomet, kai jis perka prekes ar paslaugas iš verslininko, bet ir tuomet kai jas gauna iš valstybės institucijų. „Šiuo metu tokiu atveju, jei žmogus nepatenkintas valstybinės ligoninės ar mokyklos paslaugomis, jis nėra laikomas vartotoju ir negali ginti savo teisių taip, kaip tai gali daryti pirkdamas privačias sveikatos priežiūros ar kitas paslaugas. Tokių išimčių, kurios ne tik atima iš vartotojų galimybę reikalauti kokybiškų paslaugų, bet ir sudaro nelygias konkurencines sąlygas verslui, turi nelikti“, - sako R. Šimašius.

Strategijoje taip pat numatoma, kad efektyviam vartotojų teisių gynimui būtina įtvirtinti galimybę pareikšti grupės ieškinį, taip pat daugiau dėmesio skirti vartotojų švietimui, aktyviau į šį procesą įtraukiant nevyriausybines organizacijas bei apie vartotojų teises mokant mokyklose. Atitinkamai numatoma įtvirtinti ir priemones, kurios užtikrintų, jog vartotojai negalėtų piktnaudžiauti savo teisėmis.

Šias ir kitas priemones, leisiančias tobulinti vartotojų teisių apsaugos ir ginčų sprendimo mechanizmus, numatoma įgyvendinti iki 2014 m. Šiandien Vartotojų teisių apsaugos strategija bus svarstoma Vyriausybėje. Išsamiau su ja galima susipažinti internete
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt