Trečiadienis, Liepa 15, 2020
   
Tekstas

T. Baranovas. Ar tikrai liberalas - žmogus be vertybių?

Po Tėvynės sąjungos vadovo rinkimų pralaimėjusioji kandidatė Irena Degutienė pareiškė, kad vieni partijos nariai laikosi labiau liberalesnių pažiūrų, kiti - labiau vertybinių. Nors šis pasakymas buvo skirtas apibūdinti konservatorių vidaus padėtį, bet jis atspindi gan paplitusį stereotipą. Iš esmės liberalams klijuojama žmonių be vertybių etiketė, nes teigiama, kad kuo pažiūros liberalesnės, tuo jos toliau nuo vertybių. Taigi ar tikrai liberalas - žmogus be vertybių?

Politikoje dažnai kalbama supaprastintai, siekiant aiškiau pateikti savo nuomonę, pabrėžti savo išskirtinumą iš kitų politinių jėgų. Deja, pernelyg dažnai, kaip ir minėtu atveju, perlenkiama lazda, ir paprastumas padvelkia neskoningu primityvumu.

Nekalbėsiu apie kraštutines idėjines sroves ar sroveles, kurių pasitaiko tiek tarp konservatorių, tiek tarp socialdemokratų, tiek ir tarp liberalų. Manau, kad tarp konservatorių tikrai pasitaikytų vienas kitas, trokštantis demokratiją iškeisti į tautinę diktatūrą, tarp kairiųjų - besiilgintis visaliaudinės ūkio nuosavybės, o tarp liberalų - svajojantis panaikinti valstybę. Tai iš esmės marginalios idėjos, kurių teisė gyvuoti kyla iš Konstitucijoje įtvirtintos minties ir saviraiškos laisvės. Kartais šios idėjos iškyla į paviršių. Tada atsiranda pareiga sveiko proto nepraradusiems politikams mandagiai parodyti joms savo vietą.

Mano nuomone, svarbu aiškiai įvardinti vyraujančias politinių jėgų vertybines ideologines tapatybes, kurios leistų rinkėjams rinktis palaikytinas partijas idėjiniu pagrindu, nepaskęstant agresyvios reklamos, tuščių neįgyvendinamų pažadų, "kompromatų" ir kitokios žmonėms iki gyvo kaulo įgrisusios bjaurasties liūne.

Trumpai išdėstysiu kokia yra, mano požiūriu, kitų politinių jėgų, turinčių potencialo vadovautis vertybinėmis nuostatomis, ir liberalų pozicijų esmė. Socialdemokratai rūpinasi solidarumo principo įgyvendinimu perskirstant uždirbtą produktą, per daug nesukdami galvos kaip tas produktas uždirbamas. Konservatoriai pabrėžia bendruomenės, tautos, valstybės svarbą, ne visada paisydami pavojaus, kad bandymai įstatymu įskiepyti visuomenėje konservatyvias vertybes gali pažeisti kitų bendrapiliečių teises.

Liberalams nesvetimas nei patriotizmas, nei bendruomeniškumas, nei atsakingumas. Tiesiog galbūt labiau negu kiti tikime žmogumi, jo kūrybinėmis galiomis ir laisvu pasirinkimu gyventi atsakingai.

Neabejoju, kad dauguma liberalų įsižeistų, jei juos pavadintų nepatriotiškais. Jokia politinė jėga neturi teisės nustatinėti patriotizmo standartų ir pagal juos tikrinti bendrapiliečius. Tėvynės meilė - gilus asmeninis jausmas, kurio neįskiepys jokios instrukcijos ar moralizavimai.

Nesame naivūs ir nemanome, kad aplinka gyventi Lietuvoje pagerės savaime, be jokių pastangų. Ateities Lietuva - tai Lietuva, kurioje mažiau smurto ir daugiau kūrybiškumo. Tiek mes kaip visuomenės nariai, tiek ir valstybė per savo politikos priemones turi prie to prisidėti.

Daug kas priklauso nuo vaikų auklėjimo ir švietimo. Pagarbūs, nesmurtiniai tėvų ir vaikų, mokytojų ir mokinių santykiai - tai raktas į tai, kad ateityje turėtume kūrybiškus ir atsakingus piliečius. Lietuvoje per daug vaikų auga globos institucijose, nejausdami šeimos šilumos. Esame už platesnes įvaikinimo, globos šeimoje galimybes, palaipsnį didelių institucijų atsisakymą.

Kartais negatyvūs reiškiniai visuomenėje tiek įsišakniję, kad vien tik švietimo nebepakanka. Apklausų duomenimis, Lietuvoje labiausiai iš visų Europos Sąjungos šalių paplitęs smurtas prieš moteris. Neseniai buvome viena iš nedaugelio Europos šalių, neturinčių smurto šeimoje aukas apsaugančio įstatymo. Džiaugiamės, kad liberalų ir kitų progresyvių politikų iniciatyva Seime beveik vieningai priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.

Liberalai - vieni iš nuosekliausių pilietinės visuomenės plėtros rėmėjų. Seime svarstomas teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus pateiktas Nevyriausybinių organizacijų finansavimo įstatymo projektas, kuris turėtų suteikti naują impulsą aktyvių piliečių bendruomenėms rastis.

Tačiau didesnė grėsmė liberalizmui Lietuvoje kyla ne iš politinių oponentų, o iš liberalais apsimetusių politinių veikėjų pusės. Artūras Zuokas, kuris yra viešai kalbėjęs, kad ideologijos rinkėjams nereikalingos, neseniai paskelbė ketinantis steigti atsakingo liberalizmo su krikščioniškomis vertybėmis partiją. Koks šios vinegretinės ideologijos turinys, kol kas dar neaišku. Tikiuosi, rinkėjai nebeužkibs už tuščio viešaisiais ryšiais primarginto kabliuko.

Vertybinės brandos dar trūksta daugeliui politinių partijų. Esant tokiam dideliam nepasitikėjimui partijomis, visos rimtos politinės jėgos privalo padaryti viską, kad pelnyti visuomenės pasitikėjimą. Pirmiausiai tai reiškia, kad iki rinkimų partijos turi aiškiau formuluoti savo nuostatas, o po rinkimų - nuosekliau jų laikytis.

Tomas Baranovas yra Liberalų sąjūdžio Žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės komiteto pirmininkas.


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt