Antradienis, Birželis 02, 2020
   
Tekstas

Prieš vasaros atostogas – europarlamentarų „ne“ Šengeno ribojimams ir miglota EP mandatų reformos ateitis

Paskutinį kartą antraisiais kadencijos metais į plenarinę sesiją Strasbūre susirinkę europarlamentarai turėjo nedaug laiko pasidalinti liepos pabaigoje prasidedančių vasaros atostogų planais – sesijos darbotvarkėje netrūko svarbių klausimų ir jų svarstymą lydėjusių įdomių diskusijų. Antradienį išklausę pasibaigusio Vengrijos pirmininkavimo ES Tarybai ataskaitą, o trečiadienį ryte sulaukę pirmininkavimą nuo liepos 1-osios perėmusios Lenkijos premjero Donaldo Tusko, europarlamentarai pritarė siūlymams neišnaudotas ES biudžeto lėšas grąžinti į šalių narių biudžetus, suteikti nacionalinėms vyriausybėms teisę pačioms spręsti dėl genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo, toliau tęsti reikšmingą pagalbą ES regionams.

Reaguodami į tai, kad Rusijos teisingumo ministerija neleido opozicijoms atstovams užregistruoti Liaudies laisvės partijos „Už Rusiją be savivalės ir korupcijos“ (PARNAS), bei kitus Rusijos valdžios veiksmus, signalizuojančius apie tai, kad gruodį vyksiantys Dūmos rinkimai gali neatitikti Europos Tarybos ir ESBO standartų, europarlamentarai trečiadienį situaciją aptarė su vyriausiąja įgaliotine Catherine Ashton, o ketvirtadienį priėmė atitinkamą rezoliuciją, kurios teikėjas buvo ir Leonidas Donskis. O antradienio vakarą europarlamentarai rinkosi į Strasbūro Muzikos ir kongresų rūmus, kur garsūs pasaulio muzikai surengė specialų labdaros koncertą „Musica liberat“, kuriuo siekė atkreipti dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje bei išreiškė solidarumą Michailui Chodorkovskiui, Platonui Lebedevui bei visiems Rusijos politiniams kaliniams.

Europarlamentarai priešinasi Šengeno erdvės ribojimams

Birželio 23-24 dienomis vykusioje Europos Vadovų Taryboje pasiūlius kritiniais atvejais valstybėms, susiduriančioms su dideliu migrantų srautu, leisti laikinai atkurti Šengeno erdvės vidaus sienų kontrolę, Europos Parlamentas ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje išsakė kritišką savo poziciją šiuo klausimu.

Leonido Donskio Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcija (ALDE) nuosekliai ir bene griežčiausiai pasisako prieš bet kokius veiksmus, galinčius apriboti Šengeno erdvę. ALDE frakcijos pateiktame rezoliucijos pasiūlyme, kurios vienas iniciatorių buvo ir Leonidas Donskis, pabrėžiama, kad laisvas asmenų judėjimas yra vienas didžiausių Europos integracijos pasiekimų, o Šengeno erdvė, palengvindama judėjimą tarp valstybių bei skatindama ekonominį augimą, itin teigiamai veikia ES ir kiekvieno ES piliečio gyvenimą.

„Turime teisingai taikyti Šengeno taisykles, o ne silpninti jas įdiegdami papildomas išimtis“, - sako ALDE frakcijos lyderis, buvęs ilgametis Belgijos premjeras Guy Verhofstadt.

Pasak EP liberalų, Šengeno taisyklės ir taip numato, kad išimtinais atvejais vidinių sienų kontrolę (pavyzdžiui, vykstant Europos futbolo čempionatui – saugumo sumetimais) galima atnaujinti, tad jokių papildomų mechanizmų, kuriuos Tarybos siūlymu iki rudens turėtų pateikti Europos Komisija, nereikia. ALDE frakcijos atstovai pabrėžia, kad migracijos protrūkio problemas, su kuriomis susidūrė tokios šalys kaip Malta ir Italija, būtina spręsti kuriant bendrą ES prieglobsčio sistemą, bei baiminasi, kad įvedus naujus mechanizmus, vidinių sienų kontrolė gali būti įvesta ilgam (ką signalizuoja Danijos, besirengiančios statyti naujus muitinių pastatus, veiksmai). 


Dvejopų kandidatų sąrašų EP rinkimuose idėja tolsta

Į šios plenarinės sesijos darbotvarkę buvo įtrauktas ir jau keletą kartų atidėliotas britų europarlamentaro Andrew Duff Konstitucinių reikalų komitete parengtas projektas dėl EP narių rinkimų dalinio keitimo. Siūlomos reformos pasekoje mažosios ir vidutinės ES narės netektų mandatų, tuo tarpų didžiosios šalys dar labiau padidintų savo įtaką tiesiogiai ES piliečius atstovaujančioje institucijoje. Be to, dar 25 EP nariai turėtų būti renkami ne pagal nacionalinių, o paneuropinių partijų sąrašus, kurie visose šalyse būtų vienodi.

Tai pačiai Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ frakcijai (ALDE) kaip ir Leonidas Donskis priklausanti britas Andrew Duff siūlo naują Kembridžo matematikų sukurtą EP mandatų padalijimo formulę, kurią taikant 15 mažų ir vidutinių ES narių mandatų skaičius sumažėtų, tuo tarpu penkios didžiosios ES šalys gautų dar daugiau mandatų nei dabar. Nepakistų tik ES „nykštukių“ turimas mandatų skaičius. Jei tokia reforma būtų įgyvendinta, Lietuvos mandatų skaičius sumažėtų nuo 12 iki 10, o prie ES prisijungus Islandijai bei Kroatijai – iki 9. Reformos autorius A. Duff, kuris, beje, yra vienas iš ES Konstitucijos projekto ruošėjų bei Lisabonos sutarties autorių, teigia, kad jo siūlomas vadinamas „Kembridžo kompromisas“ padarys EP mandatų skirstymo mechanizmą skaidresnį ir sąžiningesnį. Anot formulės kūrėjų, ji turėtų padėti atlaikyti „ES architektūros pokyčius“, tokius kaip demografiniai pokyčiai, migracija ir plėtra.

Visgi dėl Andrew Duff idėjos nesant sutarimo nei jo paties, nei kitose EP frakcijose paties projekto autoriaus prašymu buvo nutarta projektą grąžinti svarstymui EP komitetuose, o tai reiškia, kad dokumentui vėl bus galima teikti pataisas ir jį tobulinti. Plenarinėje sesijoje balsavimo dėl šio klausimo būtų galima tikėtis ne anksčiau nei rudenį, tuo tarpu ketvirtadienį buvo surengti tik debatai, kuriuose europarlamentarų nuomonės labiau pasiskirstė ne pagal jų priklausomybę vienai ar kitai frakcijai, o pagal jų atstovaujamą šalį. Diskusijose pasisakę skandinavai, vidutinių ir mažųjų šalių europarlamentarai, taip pat britų konservatoriai  kritikavo A. Duff pasiūlymą, keldami pagal paneuropinius sąrašus išrinktų europarlamentarų atskaitomybės rinkėjams klausimą, politiškai nesubalansuoto mandatų paskirstymo, padidėjusios finansinės naštos ir netinkamo laiko tokioms reformoms argumentus. ALDE frakcijos pirmininko pavaduotoja suomė Anneli Jäätteenmäki savo frakcijos kolegos sumanymą tiesiai šviesiai pavadino „didžiųjų ES šalių-narių rengiamu perversmu“.

Europarlamentaro Leonido Donskio vertinimu, Andrew Duff siūlomos reformos tikslas – „reanimuoti“ EP rinkimus, daugiau akcentuojant kampanijose bei programose ne nacionalinės, o europinės darbotvarkės klausimus yra sveikintinas, tačiau šiam tikslui pasirinktos priemonės – netinkamos, o jų nauda, palyginus su nuostoliais, kuriuos jie atneš mažosioms ES narėms, – per menka. „Jau pavasarį drauge su trimis dešimtimis frakcijos kolegų kreipėmės į A. Duff, išreikšdami savo susirūpinimą jo siūloma reforma. Akivaizdu, kad net ir frakcijos viduje sutarimo šiuo klausimu nėra, tad dar sunkiau tikėtis kitų EP politinių grupių palaikymo. Tikiuosi, kad projekto grąžinimas svarstymui komitetuose padės surasti kelią, kuriame vienodai svarbūs bus tiek siekiai rasti skaidrią EP mandatų paskirstymo formulę, tiek mažų ir vidutinių ES narių teisėti interesai“, - sako Leonidas Donskis.
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt