Pirmadienis, Liepa 06, 2020
   
Tekstas

Pritarta siūlymui leisti paprasčiau ir greičiau apginti teises teikiant grupės ieškinį

Šiandien Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui įtvirtinti galimybę asmenims, kurie į teismą kreipiasi su analogiškais reikalavimais, savo teises ginti bendrai pateikiant grupės ieškinį.

Šiuo metu įstatymai numato, kad viešam interesui ginti gali būti pareiškiamas grupės ieškinys, tačiau kaip tai turi būti daroma nėra aišku. Be to, grupės ieškiniu šiuo metu negalima ginti privačių interesų. 

Siekiant pakeisti situaciją, Teisingumo ministerija parengė grupės ieškinio koncepciją, kurioje numatyta, kad asmenys, kurie prašo teismo išspręsti analogiškus teisės ir fakto požiūriu klausimus, galės reikalauti apginti jų teises ne kiekvieno atskirai, kaip leidžiama šiuo metu, o visų kartu.

Pavyzdžiui, šimtas poilsiautojų neišvyko į kelionę dėl kelionių organizatoriaus kaltės ir šis neketina kompensuoti patirtų nuostolių. Visi šie keliautojai, norintys kreiptis į teismą, galėtų tai padaryti bendrai – pateikdami ne šimtą atskirų ieškinių, o vieną grupės ieškinį. Taip jie sutaupytų ne tik laiko, bet ir teisinio atstovavimo išlaidų.

„Ši galimybė gerokai palengvintų žmonėms dalią ir leistų efektyviau apginti tiek viešus, tiek privačius interesus. Be to, kad leidžia taupyti žmonių laiką ir pinigus, užtikrina efektyvią asmens teisių gynybą, grupės ieškinys leistų gerokai sumažinti teismų darbo krūvius, racionaliau išnaudoti teisėjų darbo laiką bei užtikrinti spartesnį bylų sprendimą. Šis ginčų sprendimo būdas yra naudingas ir atsakovams, kurie galės koncentruotis į vieną procesą, o ne į daug atskirų bylų“, - sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Koncepcijoje numatoma, kad grupės ieškinį teikti galės privačių asmenų grupės. Jų vardu teisme turės dalyvauti vienas grupės atstovas, kuris aktyviai dalyvaus procese, teiks dokumentus, informuos kitus grupės narius apie eigą, sprendimus ir pan.

Grupės ieškinyje norintys dalyvauti asmenys turės tiesiogiai pareikšti norą būti įtraukti į procesą. Iki teismo sprendimo, asmuo iš proceso galės pasitraukti bet kuriuo metu ir nebedalyvauti byloje. Tiesa, tokiu atveju jis vėliau jau negalės pareikšti ieškinio atskirai dėl to paties dalyko. Tačiau jei asmuo norės savo teises ginti atskirai tuo pačiu pagrindu dėl to, kad grupės atstovas atsiėmė bendrą ieškinį arba jo netenkina sąlygos, kuriomis siūloma sudaryti taikos sutartį, jis turės tokią teisę.

Teismo sprendimo dėl grupės ieškinio pasekmės solidariai teks visiems grupės ieškinio nariams. Išsprendus ginčą grupės ieškinį pateikusių asmenų naudai, teismas turės nurodyti kokia dalimi yra patenkinami kiekvieno jų reikalavimai, o priėmus neigiamą sprendimą analogiškai visi grupės nariai turės pasidalinti ir bylinėjimosi išlaidas. Taip siekiama išvengti piktnaudžiavimo grupės ieškiniu atvejų.

Šiandien Vyriausybei pritarus šiuos pokyčius numatančiai Grupės ieškinio koncepcijai, jos pagrindu artimiausiu metu bus parengti atitinkami įstatymų pakeitimai, įsigaliosiantys juos patvirtinus Vyriausybėje ir pritarus Seimui. Išsamiau su koncepcija galima susipažinti internete.
 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt