Ketvirtadienis, Gegužė 28, 2020
   
Tekstas

R. Šimašius: visuomet rėmėme ir remsime demokratines vertybes bei jų gynimą

Pirmadienį dėl skandalo kilusio dėl Baltarusijai suteiktos informacijos iš atostogų atšauktas Ministras Remigijaus Šimašius išsakė savo poziciją šiuo klausimu. Video įrašą &feature=player_embedded" style="font-size: 12px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; color: rgb(228, 113, 5); ">žiūrėkite čia.

 R. Šimašius: Pirmiausia norėčiau išreikšti apgailestavimą, kad Lietuvos perduotą finansinę informaciją vykdant  teisinės pagalbos sutartį, Baltarusijos valdžia panaudojo kaip politinį įrankį. Tai, kaip naudojama ši informacija, atsakomybė pirmiausia tenka Baltarusijos valdžios institucijoms, nes pagal nuo 1993 m., t.y. jau 18 metų, galiojantį susitarimą, informacija pagal ši susitarimą yra keičiamasi tik kriminalinių nusikaltimų užkardymo tikslais.

Tačiau šis incidentas iškėlė nemažai naujų klausimų. Matome, kad iki šiol sėkmingai veikusi sistema yra ne be trūkumų. Ir tai yra skausminga mums. Stengsimės padaryti viską, kad šis vienetinis atvejis daugiau nepasikartotų, kartu su kitomis institucijomis ieškosime mechanizmo, kad tai užtikrinti. Visuomet rėmėme ir remsime demokratines vertybes bei jų gynimą tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse.

Atsižvelgiant į Baltarusijos piliečių nerimą, kad iš Lietuvos galėjo būti perduota daugiau informacijos apie jų finansinius duomenis, mes savu ruožtu patikrinome 700 Baltarusijos teisinės pagalbos prašymų, gautų per pusantrų metų laikotarpį ir galime užtikrinti, kad Teisingumo ministerijos duomenimis, daugiau finansinių duomenų, kurie galėtų sukelti riziką, Baltarusijai nėra pateikta. Tiesa, kad to nėra padariusios kitos Lietuvos institucijos, vykdančios bendradarbiavimą su Baltarusija pagal kitas sutartis, Valstybės saugumo departamentas ir Užsienio reikalų ministerija kol kas nepatvirtino.

Vasario 2 d. Teisingumo ministerija gavo iš Baltarusijos teisinės pagalbos prašymą suteikti informaciją apie finansinius A. Beliackio duomenis. Neturint jokių indikacijų apie galimas tokios informacijos perdavimo grėsmes, šis teisinės pagalbos prašymas buvo įvykdytas dar kovo mėnesį. Apie tai, kad bet kokios finansinės informacijos teikimas turėtų būti sustabdytas Baltarusijai, Užsienio reikalų ministerija įspėjo birželio 21 d. Nuo to momento nebuvo įvykdytas nei vienas teisinės pagalbos prašymas suteikti bankinius duomenis, o šiuo metu yra  laikinai sustabdytas bet kokios teisinės pagalbos teikimas Baltarusijai. Informacijos teikimas pagal šią sutartį bus atnaujintas tik tuomet tada, kai visos Lietuvos institucijos ras mechanizmą, užtikrinantį, jog mūsų perduodama informacija nebus naudojama politiniams tikslams Baltarusijoje.

Kasmet iš Baltarusijos Teisingumo ministerija gauna per 500 tokių prašymų, o išsiunčia apie 400. Iš viso, įgyvendinant teisinės pagalbos prašymus pagal visas Lietuvos pasirašytas sutartis ir su kitomis valstybėmis, Teisingumo ministerija gauna bei išsiunčia per virš 9 tūkst. teisinės pagalbos prašymų.


Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Erikas Tamašauskas taip pat išsakė savo poziciją dėl Baltarusijai teisinės pagalbos keliu suteiktos informacijos. Liberalas paragino, kad sudarytos tarpinstitucinės komisijos tyrimas, susijęs su Baltarusijos opozicijos veikėjų ir žmogaus teisių gynėjų duomenų perdavimu, vyktų kuo sparčiau ir efektyviau. Tuo pat metu E. Tamašauskas, atsižvelgdamas į pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje pasirodžiusius svarstymus, pakvietė neteisti tam tikrų asmenų ar institucijų iš anksto, nežinant visų šio įvykio aplinkybių.

„Norėčiau palinkėti, kad šis įvykis, siekiant kaip įmanoma greičiau įvardyti atsakingus asmenis, nesukeltų papildomos įtampos Vyriausybėje, tarp jos institucijų. Jokios išankstinės ir beatodairiškos kaltųjų paieškos ar vidiniai karai nėra tinkamas kelias ieškant išeičių iš šios situacijos, tai naudos neatneš. Tik geranoriškai dirbant kartu, koordinuojant veiksmus tarp institucijų galime pasiekti teigiamų rezultatų bei užtikrinti, kad panašios istorijos nepasikartotų“, - teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas E. Tamašauskas.


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt