Antradienis, Gruodis 10, 2019
   
Tekstas

Dekretas Nr. 418: P. Auštrevičius dėl Baltarusijos atominės jėgainės statybų

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka vis dar nestokoja optimizmo ir plačių politinių mostų.

Vieną dieną jis atkakliai įtikinėja, kad ekonominė krizė nepaveikė Baltarusijos, nors kelis kartus nuvertėjęs rublis ir tuščios maisto prekių lentynos bado akis. Kitą dieną prezidentas pripažįsta, kad valiutų rinkoje vis dėlto yra problemų, o po to... pasirašo dekretą Nr. 418 „Dėl atominės elektrinės dislokavimo ir projektavimo Baltarusijoje“.

Rugsėjo 15-ąją pasirašytame įsake nurodoma, kad nauja atominė elektrinė bus statoma bemaž pusės tūkstančio hektarų ploto sklype Gardino srities Astravo rajone, Lietuvos pašonėje. Ką gi – šiuo žingsniu Baltarusija darsyk patvirtino apie savo kaimyniškai draugiškus planus.

Žinoma, šiam projektui įgyvendinti prireiks milžiniškų pinigų, kurių Baltarusija, desperatiškai prašanti Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos, akivaizdu, neturi. Dėl to žvilgčiojama į didžiąją kaimynę Rusiją, kuri kaip projekto partnerė esą galėtų projektą paremti. Matyt, šis „geros valios“ klausimas veikiausiai ir nulems „šimtmečio“ projekto baigtį.

Turbūt šiandien mažai kam dar kyla abejonių, kad vietą Astravo atominei elektrinei mūsų kaimynė (-ai?) pasirinko neatsitiktinai. Vilnių nuo numatytos statybų aikštelės kitapus sienos skiria 53 kilometrai, taigi, kaip parodė Fukušimos pavyzdys, nelaimės atveju turime 3 kilometrus rezervo nuo „mirtinosios“ zonos. Ačiū bent už tai.

Galima daug kalbėti apie naujos atominės jėgainės saugumą. Bet yra detalių, kurios viską pasako. Pavyzdžiui, parinktoje atominės jėgainės vietoje aukščių skirtumas tarp statybų aikštelės ir šalia tekančios Neries upės – net 42 metrai. Vadinasi, skubiai aušinti reaktorius nelaimės valandą būtų nepaprastai sudėtinga. Tačiau A. Lukašenkos branduolinio optimizmo tai neatšaldo.

Nesu tikras, ar Lietuvos skundas, skirtas ESPO konvencijos sekretoriatui, nagrinėjančiam poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniu lygiu klausimus, duos kokių nors apčiuopiamų rezultatų. Europos Sąjunga, nors jėgainė suprojektuota būtent ant josios rytinės sienos, kol kas irgi neparodė vieningos ir tvirtos pozicijos.

O koks gi Lietuvos vaidmuo šioje istorijoje? Akivaizdu, kad Baltarusijai nelabai rūpi geri santykiai su mūsų šalimi – tikėtis stebuklo būtų naivu.

Todėl pabandykime sau atsakyti, ką iš tiesų „Dekretas Nr. 418“ reiškia Lietuvai? Galbūt šį įsaką galėtume vertinti kaip dar vieną priminimą, jog „žaidimai“ su diktatūra, jos rėmėjais mums nėra ir nebus naudingi. Autoritariniai režimai „žaidžia“ tik savomis kortomis.


 


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt