Antradienis, Gruodis 10, 2019
   
Tekstas

Liberalų diskusija: Ar Seimo nariu galėtų tapti 21 m. sulaukęs asmuo?

Dar 2008 m. buvo įregistruota Konstitucijos pataisa, pagal kurią kandidatuoti į Seimą galėtų 21 m. amžiaus sulaukęs asmuo. Tada šią pataisą parėmė nemažai Seimo narių. Dabar tokį siūlymą svarstys Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.  Šių metų pradžioje jau esame diskutavę apie amžiaus cenzą politikoje, temoje: Ar leisti 18-mečiams kandidatuoti į savivaldybių tarybas?.

Šį sykį mintimis dėl amžiaus cenzo politikoje dalinasi Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Erikas Tamašauskas ir Lietuvos liberalaus jaunimo organizacijos Vicepirmininkė, Politinių reikalų koordinatorė Eglė Markevičiūtė.


E. Tamašauskas: „Manau, kad toks siūlymas yra vertas dėmesio, tačiau jam vis dėlto dar reikėtų platesnių diskusijų. Jaunimas jau ne kartą įrodė, kad ne vien nori, bet ir gali. Vienas to pavyzdžių – gausus mūsų liberalaus jaunimo būrys.

Entuziazmas yra labai svarbu, tačiau žinios – taip pat. Todėl galbūt Seime daugiau galėtų nuveikti jaunuoliai, jau baigę mokslus aukštojoje mokykloje.

Kad ir kaip būtų, aš nebūčiau linkęs užverti jokių durų. Siūlyčiau jaunimo organizacijoms būti dar aktyvesnėms ir pačioms dar kartą aiškiai pasakyti, kodėl jų balsas Seime būtų svarbus. Argumentų kalba šiuo atveju gali padėti.

Pats asmeniškai visuomet palaikiau ir skatinau jaunimo dalyvavimą politiniame gyvenime. Žaviuosi mūsų jaunuomenės kūrybiškumu ir idėjomis, drąsa ir užmojais bei linkiu jiems didelės sėkmės. Tikiuosi Seime pamatyti vis daugiau jaunų veidų.“


E. Markevičiūtė: „Amžius nėra esminis faktorius, nulemsiantis, ar asmuo galės gerai atstovauti savo rinkėjų interesus, ar ne. Žmogus gali vienodai atsakingai arba atvirkščiai – neatsakingai žiūrėti į savo pareigas, nepriklausomai nuo nugyventų vasarų skaičiaus. Be kita ko, daug Lietuvos politikos padangės pavyzdžių rodo, kad tikrai nevisad išmintis ir racionalumas žmogų lydėti ima tuo stipriau, kuo labiau žmogus bręsta.

Juokingai skamba argumentas, neva jaunas žmogus įstatymo raide turėtų būti sulaikomas nuo dalyvavimo rinkimuose tam, kad galėtų baigti aukštojo mokslo studijas, subręsti ir t.t. Remiantis ta pačia logika konservatyvios minties šalininkai ir konkurencijos bijantys galėtų nustatyti ir ribą, kuria moterys būtų atbaidomos nuo dalyvavimo politikoje, idant galėtų sukurti šeimą ir pasigimdyti vaikų. Skamba absurdiškai? Tiesa, juk žmogus gali pats pasirinkti, kada, kur, kaip jam veikti ir ko atsisakyti. Ir tik jis pats gali geriausiai nuspręsti, kaip jam veikti.

Dar daugiau - nuolat šnekama, kuriamos programos, dainos ir leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai, idant būtų sprendžiama mažo jaunimo dalyvavimo politiniuose procesuose problema (kaži kodėl dažnai ypač opia pasidaranti prieš rinkimus). Neteigiu, kad įteisinus kandidatavimą nuo 21-erių jaunimas iškart ims domėtis politika ir, dar daugiau, veikti joje – tam reikalingos didesnės sisteminės permainos,  tačiau esu įsitikinusi, jog norintiems turi būti suteikiama laisvė veikti. Nepriklausomai nuo jų amžiaus.

Amžiaus cenzo kandidatams kartelės nuleidimas potencialiai padidins ir politikų pasiūlą. Šio ekonominio principo daug aiškinti turbūt nereikia - kuo didesnė pasiūla, tuo didesnė konkurencija, tuo potencialiai labiau laimi rinkėjas. Paprasta.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt