Pirmadienis, Sausis 20, 2020
   
Tekstas

Teismų veikloje – daugiau modernumo ir patogumo žmogui

Nuo šiol asmenys, kurių negalima rasti pagal gyvenamąją vietą, atvykti į teismą bus kviečiami internetu. Taip bylos šalys nepatirs išlaidų, o vienoje interneto svetainėje pateikiamą informaciją bus lengva ir patogu rasti.

Iki šiol tuos asmenis, kurių nepavykdavo rasti pagal gyvenamąją vietą, teismai kviesdavo išspausdindami kvietimą viešai - vietos ir respublikiniame dienraštyje. Šias išlaidas tekdavo apmokėti bylos šalims. Vidutiniškai du tokie skelbimai kainavo apie 250 lt. Nacionalinės teismų administracijos duomenimis, per metus tokių skelbimų Lietuvos teismai paskelbia apie 2,4 tūkst., t.y.  apie 600 tūkst. litų išlaidų, kurios buvo priteisiamos iš žmonių.

Nuo spalio įsigaliojus Civilinio proceso kodekso (CPK) pataisoms, teismui neradus asmens jo gyvenamojoje vietoje, visi kvietimai atvykti bus nemokamai skelbiami interneto svetainėje www.teismai.lt.

„Informacinės technologijos leidžia darbus organizuoti paprasčiau bei sutaupyti ir laiko, ir pinigų. Teismuose jau pradėti daryti garso įrašai, pakeisiantys protokolavimą ranka, vyksta elektroninis dokumentų apsikeitimas tarp teismo ir bylos šalių ir pan. Modernius sprendimus ir toliau plačiai diegsime tiek teismų veikloje, tiek ir kitose srityse. Pavyzdžiui, jau esame pasiūlę teisės aktus skelbti ne  popierinėse „Valstybės žiniose“, o elektroninėje erdvėje ir taip per metus sutaupyti ne mažiau nei 1 mln. litų, kartu užtikrinant patogią informacijos paiešką“, - sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius. 

Padaryti teismų darbą operatyvesniu ir patogesniu žmogui leis ir  kitos nuo šio spalio įsigaliojusios CPK nuostatos, kurių nebuvimas kai kuriais atvejais lemdavo biurokratizmą teismuose.

Nuo šiol neliks galimybių vilkinti viešųjų pirkimų bylų, nes jų nagrinėjimas vienoje teismo instancijoje turės trukti ne ilgiau nei 60 dienų. Anksčiau šio termino nebuvo. Be to, nagrinėjant šias bylas šalys turės bendrauti ir keistis dokumentais elektroniniu būdu.

CPK pakeitimai taip pat numato, kad tiek verslui, tiek asmenims jaučiant, kad  byla stringa dėl teismo kaltės, jie galės kreiptis į aukštesnį teismą ir paprašyti, kad šis įpareigotų žemesnįjį per tam tikrą terminą atlikti konkretų procesinį veiksmą.

Pakeitimais patvirtintos ir naujos teismui pateikiamų dokumentų formos, kurias asmenims bus paprasčiau pildyti (pavyzdžiui, norintiems gauti teismo įsakymą, atsisakyti ieškinio ir pan.). Iki šiol neretai pasitaikydavo, kad nežinant kaip teisingai užpildyti dokumentus, įsiveldavo klaidų, įvykdavo nesusipratimų, o visa tai gaišino tiek žmonių, tiek teismo laiką.

Taip pat nustatyta, kad teismas nebegalės atsisakyti priimti dokumentų dėl formalių trūkumų, pvz.  netinkamai nurodyta data, teismo pavadinimas ir pan. Teismas privalės priimti tokius dokumentus, o trūkstamą informaciją surinkti vėliau.

Su šiais ir daugybe kitų pakeitimų išsamiau galima susipažinti internete.

Daugiau teismo procesų į elektroninę erdvę persikels nuo 2013 m., kuomet įsigalios tai numatančios Civilinio proceso kodekso nuostatos. Tai leis dar labiau sumažinti teismų darbo krūvius, trumpinti juose eiles, sparčiau spręsti bylas bei vykdyti teisingumą nedidinant teisėjų skaičiaus, o išnaudojant modernias priemones.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt