Pirmadienis, Kovas 30, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija: Ar Lietuvoje reikėtų įteisinti registruotą partnerystę?

Konstitucinis Teismas išaiškinęs, kad santuokinė šeima – tik vienas iš galimų šeimos modelių pagaliau pravėrė duris ir įleido sveiko oro gurkšnį puritoniškam Seimo konservatorių diktatui Seime ir užkirto kelią bandymams sąvoką šeima apibrėžti pagal ribotą supratimą. Kartu šis sprendimas paskatino eiti toliau: diskutuoti apie registruotos partnerystės instituto įteisinimą. O tai gera žinia poroms, kurios save laiko šeimomis, kurių vis dar oficialiai nepripažįsta Lietuvos įstatymai.

Liberalų diskusijoje mintimis apie registruotą partnerystę dalinasi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Dalia Kuodytė ir liberalė iš Vilniaus m. Fabijoniškių skyriaus Rūta Jurgutienė.


 

R.Jurgutienė. „Pamenu draugų papasakotą istoriją, kai į buto duris pasibeldė kaimynų dėl garsios muzikos iškviestas policininkas. Šis duris atidariusios merginos pradėjo klausinėti, ar ji esanti buto šeimininkė, ar ji čia gyvenanti. Mergina atsakė, kad butas draugo. Tada policininkas į protokolą ėmė ir įrašė „duris atidarė sugyventinė“.

Lietuvoje „sugyventiniais“ vadinami asmenys negali gauti piniginės socialinės paramos, skirtos nepasiturinčioms šeimoms, periodinės ar vienkartinės draudimo išmokos apdraustajam mirus, kartu negali įsivaikinti to paties vaiko, susiduria su judėjimo laisvės suvaržymu, nes negali laisvai keliauti ES viduje kaip šeimos nariai ir pan. Taigi Partnerystės įstatymas padėtų išvengti situacijos, kai ne vieną dešimtmetį kartu gyvenantys ir vaikus auginantys asmenys de jure vienas kito atžvilgiu neturi jokių teisių ir įsipareigojimų. Pamenu atvejį, kad žmonės susituokė vien dėl to, kad, pavyzdžiui, nutikus nelaimei, vyras turėtų teisę spęsti žmonos organų donorystės klausimą ar be specialaus įgaliojimo antrosios pusės vardu atlikti kitus veiksmus, kuriuos gali atlikti tik sutuoktinis.

 Šiuo metu esu ištekėjusi, tačiau  jei Lietuvoje egzistuotų Partnerystės institutas, neabejotinai būčiau pasirinkusi jį. Šiuolaikiniai vyrai dažnai bijo vesti, bet jei būtų galimybė sudaryti partnerystę, ko gero, jie mielai pasirinktų tokį bendro gyvenimo modelį, nes traktuotų tai kaip verslo sutartį. Tuo tarpu susituokus visi įsipareigojimai, kurie ir taip vykdomi, kai kam tampa savotiška našta.

Kaip žinia, siekiant įgyvendinti partnerystės įregistravimo tvarką Lietuvoje buvo parengtas Partnerystės įstatymo projektas, tačiau jis nebuvo patvirtintas Seime. Svarstant projektą, parlamentarams didžiausią rūpestį sukėlė, ar patvirtinus įstatymo projektą nebus suteikta galimybė įregistruoti partnerystę ir tos pačios lyties asmenims. Dėl argumentų, kad šis įstatymas iš esmės reikalingas tik homoseksualių santykių įteisinimui, negalėčiau sutikti, nes dažnai valstybėse, kuriose toks įstatymas egzistuoja, jis taikomas tiek heteroseksualioms, tiek homoseksualioms poroms. Mano galva, mums, liberalams, derėtų pasvarstyti ne tik apie partnerystės įstatymo, skirto vyro ir moters santykiams įteisinti, bet ir tokio, kuris leistų sudaryti homoseksualias sąjungas, priėmimą.

Daugiau nei pusė Europos Sąjungos valstybių yra įteisinusios partnerystės institutą, tad tendencija aiški – pamažu šis institutas vis labiau įsitvirtins ir likusiose valstybėse, tik ar Lietuva liks demokratiškų santykių kūrimo autsaiderė, ar įsilies į bendrą procesą, priklauso nuo kiekvieno mūsų.“


 

D.Kuodytė: „Mes, Seimo liberalai, džiaugiamės Konstitucinio Teismo nutarimu, kuriuo patvirtinta, kad  prieš kelerius metus priimtos Valstybinės šeimos koncepcijos nuostatos dėl šeimos sampratos prieštarauja Konstitucijai. Taigi – šeima yra nebūtinai santuokoje, kurią mes, pabrėžiame, iš tiesų gerbiame.

Norėčiau darsyk pacituoti vieną Konstitucinio Teismo nutarimo nuostatų: „Santuoka yra vienas iš šeimos konstitucinio instituto pagrindų šeimos santykiams kurti (...), neabejotinai turįs išskirtinę vertę visuomenės gyvenime (...). Tačiau tai nereiškia, kad pagal Konstituciją nėra saugomos ir ginamos kitokios nei santuokos pagrindu sudarytos šeimos“.

Būtų logiška, kad tas „kitokiu nei santuokos pagrindu sudarytas šeimas“, jų interesus gintų ne vien pagrindinis šalies įstatymas. Manome, kad Lietuvoje, kaip ir daugumoje civilizuotų Europos Sąjungos šalių, viena ar kita forma turėtų veikti registruotos partnerystės institutas. Todėl mūsų frakcija ir inicijuoja šio klausimo svarstymą.

Kodėl to reikia? Pirmiausia, taip įrodytume, kad gerbiame individualų žmogaus apsisprendimą, jo laisvę rinktis, kaip gyventi. Antra vertus,  atsiradus galimybei oficialiai registruoti partnerystę, ne santuokoje gyvenančioms poroms būtų lengviau spręsti turtinius, teisinius klausimus.

Žinome ir džiaugiamės, kad Teisingumo ministerija dar prieš dvejus metus rengė įstatymo projektą dėl registruotos partnerystės instituto steigimo. Tikimės, kad šis žmonėms ypač svarbus įstatymas netrukus bus svarstomas ir Seime.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt