Pirmadienis, Gegužė 25, 2020
   
Tekstas

Visuomenė nori teismuose išsilavinusių tarėjų, kurių balsas būtų patariamasis

Gyventojai sutiktų, kad sprendžiant bylas teismuose dalyvautų ir visuomenės atstovai, tačiau jų gretose labiausiai pageidautų matyti turinčius teisinių ir kitų specialių žinių asmenis, kurie priimant sprendimą galėtų tik patarti teisėjui.

Tokią visuomenės nuomonę, atlikusi apklausą, išsiaiškino Teisingumo ministerija, analizuojanti modelius kaip visuomenės atstovai galėtų dalyvauti priimant sprendimus teismuose.

„Gyventojai aiškiai pasisakė, kad tarėjų dalyvavimas teismuose yra reikalingas sprendžiant tam tikras bylas. Nors patys ir nelabai būtų linkę jais tapti, tačiau tikisi tarėjais matyti specialių gebėjimų turinčius asmenis. Atsižvelgiant į apklaustųjų lūkesčius, akivaizdu, kad būtina įteisinti visuomenės atstovų dalyvavimą priimant teismų sprendimus. Tyrimo rezultatai bus svarbūs apsisprendžiant dėl tarėjų atrankos modelio, jų dalyvavimo apimties, įtakos sprendimui ir pan.“, - sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Tyrimas rodo, kad 54 proc. žmonių sutiktų, jog nagrinėjant jų bylą teisme kartu su teisėju dalyvautų ir visuomenės atstovai. Beveik 20 proc. asmenų šiai minčiai visai nepritaria, dar 26 proc. neturi nuomonės šiuo klausimu.

Apklaustieji labiau pasisakė už tai, kad tarėjai turėtų tik patariamąjį balsą (38 proc.), o ne sprendžiamąjį (22 proc.). Du trečdaliai asmenų (62,5 proc.)  taip pat nurodė labiau sutinkantys su modeliu, jei tarėjai dalyvautų svarstant tik tam tikras bylas – baudžiamąsias, darbo santykių, administracines, šeimos arba tas, kurios aktualios visuomenei. Likusieji pasisakė, kad tarėjų reiktų absoliučiai visose bylose.

Visuomenės atstovus teismuose gyventojai mieliau rinktų iš žinomų asmenų (47 proc.), pvz. pagal savivaldybių, seniūnijų ar visuomeninių organizacijų pateiktus siūlymus. Dar trečdalis (34 proc.) sutiktų rinktis ir iš savanoriškai pateikusių prašymus tapti tarėjais sąrašo.

Didžioji dauguma apklaustųjų (54 proc.) keltų reikalavimą teisme dalyvaujantiems tarėjams turėti ne tik teisinių, bet ir kitų specialių žinių, atsižvelgiant į bylos aplinkybes. 18 proc. pakaktų tik turinčiųjų teisinių žinių, 13 proc. – tik specialių, o 15 proc. mano, kad tarėjams nereikalingos nei vienos, nei kitos, nes pakanka teisėjo kompetencijos.

Galiausiai paklausti ar patys sutiktų tapti visuomenės atstovais teismuose, didžioji dalis gyventojų (66 proc.) atsakė neigiamai. Tik 11 proc. sutiktų būti visuomenės atstovu teisme bet kuriuo atveju, o likusieji užsiimtų šia veikla tik jei ji būtų ne nuolatinio pobūdžio, už sugaištą laiką būtų mokama kompensacija arba darbo užmokestis, užtikrintos kitos socialinės garantijos.

Ši gyventojų nuomonė bus aktuali apsisprendžiant dėl visuomenės dalyvavimo teismuose modelio. Šiandien Prezidentūroje rengiamoje diskusijoje šį klausimą aptars atsakingos institucijos. Išsamiau su visuomenės apklausos duomenimis galima susipažinti internete.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt