Pirmadienis, Gegužė 25, 2020
   
Tekstas

P. Auštrevičius. Veidu į Ukrainą

Spalio 20-ąją Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius turėjo svečiuotis Briuselyje, kur galbūt būtų prasidėjęs naujas ir ryškus šios valstybės bendradarbiavimo etapas su Vakarais. Jau buvo ruošiamos istorinės svarbos Asociacijos su Europos Sąjunga (ES) ir laisvosios prekybos zonos sutartys. Visi žinome, kuo tai baigėsi.

Po to, kai ekspremjerei Julijai Tymošenko teismas paskelbė nuosprendį vadinamoje „dujų byloje“, Europos Sąjunga „atidėjo“ V. Janukovyčiaus vizitą.

Šiandien Vakaruose mažai kas abejoja, kad teismo verdiktas opozicijos lyderei turi politinę potekstę, tą gerai suvokia ir Ukrainos lyderiai. Šalis liko be ištikimų draugų – nuo jos nusigręžė JAV, Vakarų Europos šalys, sprendimą pasmerkė ir kaimynė Rusija.

Žinoma, Lietuvai įvykiai Ukrainoje kelia didžiulį nerimą – dėl minėtos bylos turime daug neatsakytų klausimų. Tačiau atminkime, kad mūsų šalies santykiai su Ukraina visuomet buvo glaudūs, palaikėme kaimynus ypač sunkiais momentais.

Norėčiau paraginti, kad, jausdama istorinį artumą ir politinę atsakomybę, Lietuva ir šįsyk nenusigręžtų – manau, turėtume užimti aktyvią poziciją ir siekti, kad tarp Europos Sąjungos ir Ukrainos nesusidarytų naujas politinis vakuumas.

Kodėl nederėtų užtrenkti durų? Nes ilgalaikiams mūsų partneriams ir draugams, paprastiems Ukrainos žmonėms tai būtų pernelyg skaudus smūgis, nubraukiantis visą ligšiolinį darbą, pastangas eurointegracijos link ir pagrįstus lūkesčius.

Vertinant ES ir Rytų valstybių partnerystės perspektyvas Ukraina pastaruoju metu buvo tarsi ledlaužis, padėjęs siekti pažangos ir buvęs orientyras kaimynėms. Būtų klaida, jei šį ledlaužį Vakarai vėl pradėtų vertinti kaip eilinį žvejybinį laivą, kartais įplaukianti į ES vandenis.

Akivaizdu, kad J. Tymošenko byla turės pasekmių. Be abejonių, daug kas priklauso nuo šalies prezidento V. Janukovyčiaus, kurio argumentai, kad J. Tymošenko byla – tai tik Ukrainos vidaus reikalas, neįtikina ir neįtikins.

Žvelgiant iš šalies, Ukraina turi keletą pasirinkimų – žengti asociacijos su ES keliu, stoti į Muitų sąjungą su Rusija priešakyje ar tęsti miglotą vadinamąją daugelio vektorių politiką. Ukrainos patirtis bandant užmegzti patikimus santykius su Rusija turėtų aiškiai įspėti, kad tolesnis blaškymasis šaliai būtų žalingas, ypač atsižvelgiant į pastarosiomis dienomis Vladimiro Putino paskelbtą posovietinės erdvės „vienijimosi“ iniciatyvą.

Neabejoju, kad įsigaliojusi asociacijos ir laisvos prekybos su ES sutartis Ukrainai, jos žmonėms ir verslui atneštų didžiausios naudos. Tuo pačiu tai leistų ukrainiečiams įsitikinti, kad pasirinktas kelias – teisingas, ir padėtų išsklaidyti abejones.

Niekas nesitiki, kad pokyčiai Ukrainoje, išbarsčius tiek laiko pakeliui tikslo link, bus lengvi. Tačiau Vakarų Europos politikai turėtų rasti drąsos atsigręžti veidu į Ukrainą. Priešingu atveju viltys dėl atviros Europos idėjos liks tik neperskaityta pasaka.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt