Pirmadienis, Gegužė 25, 2020
   
Tekstas

Institucijos privalės įvertinti piliečių nuomonę ir nurodyti, kas darė įtaką rengiant teisės aktus

Nuo šiol kiekvieno piliečio ar organizacijos nuomonė, pateikta dėl valstybės institucijų siūlomų teisės aktų pakeitimų, turės būti išgirsta ir atsakingai įvertinta.

Šiam teisingumo ministro Remigijau Šimašiaus siūlymui šiandien pritarė Vyriausybė. Nuo šiol rengiant teisės aktų projektus, prie jų turės būti tiksliai nurodoma, kokių pastabų iš piliečių ar organizacijų sulaukta, į kurias iš jų yra atsižvelgta, o į kurias ne ir dėl kokių priežasčių. Taip bus galima aiškiai matyti ir įvertinti visuomenės nuomonę bei argumentus, kuriais remiantis buvo priimtas vienas ar kitas sprendimas.

Šiuo metu institucijoms yra privalu visus teisės aktų projektus pateikti viešam derinimui, tačiau, deja, kol kas dar ne visuomet institucijos piliečių teisę pateikti pastabas supranta ir kaip savo pareigą jas įvertinti. „Nauja tvarka leis užtikrinti, kad tai būtų daroma visuomet. Tik skatindami piliečius būti aktyviais kuriant teisę ir atsakingai reaguodami į jų išsakytą nuomonę pasieksime, kad priimami sprendimai geriausiai atitiktų visuomenės lūkesčius“, - sako R. Šimašius.

Prie teisės akto projekto taip pat bus pridedama ir informacija apie tai, kokie asmenys tiesiogiai dalyvavo rengiant ar iniciavo siūlomus teisės aktų pakeitimus. Taip bus užtikrintas didesnis teisės aktų rengimo skaidrumas, užkertamas kelias priimti tik vienai ar kitai interesų grupei naudingus sprendimus. „Sveikintina, kad į teisės aktų rengimą įtraukiami ne tik valstybės tarnautojai, tačiau  bet kurių asmenų dalyvavimas turi būti labai aiškiai ir tiksliai įvardintas. Nenurodžius tokios informacijos kyla pavojus, kad grupiniai interesai taps viršesni nei visuomeniniai, o galiausiai tuo pagrindu bus apskritai diskredituojamas platesnis asmenų dalyvavimas rengiant teisės aktus“ – sako ministras.

Šiuo metu konsultuotis su visuomene yra privalu rengiant visus Vyriausybės priimamus teisės aktų projektus. Jie yra viešai skelbiami Seimo teisės aktų informacinėje sistemoje, kur kiekvienas pilietis ar organizacija gali su jais susipažinti bei pateikti savo pastabas, komentarus. Tačiau, deja, kol kas čia piliečių aktyvumas nėra didelis. Iš viso, nuo 2009 m. birželio 15 d. (nuo kada pradėjo veikti ši sistema), joje patalpintiems 102558 teisės aktų projektams piliečiai pateikė 1806 pastabas bei komentarus.

Kad būtų dar paprasčiau stebėti valstybės planuojamus sprendimus, visos organizacijos gali pateikti bet kuriai ministerijai prašymą jas atskirai informuoti apie visus rengiamus teisės aktų projektus, nurodant temą, kuri juos domina.

Išsamiau su naująja tvarka galima susipažinti internete.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt