Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija: Alkoholio reklama: kodėl svarbu atšaukti visišką draudimą?

Ketvirtadienį, Seimas po svarstymo pritarė įstatymų pataisoms, atšauksiančioms nuo 2012 m. turėjusį įsigalioti visišką alkoholio reklamos uždraudimą. Tokiam sprendimui pritars didesnė Lietuvos gyventojų dalis, kuri, remiantis visuomenės tyrimų duomenimis, nepritaria visiškam alkoholio reklamos draudimui, nes nemano, kad tai padės sumažinti alkoholio vartojimą.

Kodėl svarbu atšaukti visišką alkoholio reklamos draudimą, komentuoja Fabijoniškių skyriaus liberalė, asociacijos „Nacionalinis aktyvių mamų sambūris“ valdybos pirmininkė Rita Baltaduonytė-Leonienė bei Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Erikas Tamašauskas.


R.Baltaduonytė-Leonienė: „Vienas iš labai gajų mitų, kad su alkoholio suvartojamo kiekio didėjimu reikia kovoti ryžtingai, taip sakant „kirsti iš peties“. Draudimų šalininkai teigia, kad reklama skatina pirkti, todėl, jei nebūtų reklamos, neva būtų perkama mažiau alkoholinių gėrimų. Reikia pripažinti, kad reklama (be abejonės) daro įtaką, tik, manyčiau, ji daugiau yra orientuota į siekį vartotoją sudominti tam tikro prekinio ženklo pasirinkimu, o ne pačio vartojimo skatinimu. 

Toks primityvus požiūris į tai, kaip žmogus priima sprendimus, demonstruoja ne norą spręsti esmines problemas, o tik apsimesti, kad tai daroma. Taip pat skatinamas nepasitikėjimas piliečiu ir asmeniu. Deklaruojama, kad siekiama kurti brandžią pilietinę visuomenę, atsakingas bendruomenes ir šeimą, o iš tiesų raginama išimti vis daugiau sprendimų iš privačių žmonių rankų. Kompetentingas, drąsus, atsakingas ir iniciatyvus pilietinės visuomenės pilietis neatsiranda per dieną, neatsiranda ten, kur už jį vis daugiau kasdienių klausimų sprendžia valdžia.

Tad kodėl negalima būtų nukreipti savo visas jėgas tokio žmogaus ugdymo link? Šviesti ir informuoti ne tik apie naujas alkoholio rūšis, kurios ką tik pasirodė parduotuvių lentynose, bet taip pat ir apie jo žalą, pavojus? Šiuo metu tenka televizijos eteryje stebėti puikias socialines reklamas: „nesėsk girtas už vairo“, „būtinas saugos diržas“, „vaikiška kėdutė automobilyje vaikui“. Tai gal reikėtų praplėsti socialinių reklamų spektrą ir šviesti, o ne tik drausti, neigti ir užsimerkti?

Pabaigai, reikia prisiminti, kad alkoholio vartojimas nuo priešistorinių laikų yra neatsiejama daugelio pasaulio kultūrų dalis, teikianti plačią įvairių tradicijų, vartojimo būdų, mitų ir elgesio panoramą. Tai  tam tikra tradicija, ateinanti į Europą  dar iš senovės Egipto. Mūsų kultūra nėra išimtis - Lietuviai irgi turėjo midų. Tiek pačioje Lietuvoje, tiek Europos ar krikščioniškoje kultūroje alkoholio vartojimas suvokiamas kaip normalus ir įprastas gyvenimo reiškinys.“
 


E.Tamašauskas: „Visiškas alkoholio reklamos draudimas tikrai nėra ta priemonė, kuri nulemtų atsakingesnį jo vartojimą ar iš esmės paskatintų visuomenę atsisakyti žalingų įpročių.

Pakanka pažvelgti kiek daugiau nei dvidešimt metų atgal – į sovietmetį, kuomet alkoholio reklamos iš viso nebuvo, prekybos laikas buvo ribojamas iki 19 valandos, tačiau alkoholizmo lygis šalyje buvo nepalyginamai didesnis.

Manau, dabartinė tvarka, kai alkoholio reklama televizijos ir radijo programose draudžiama nuo 6 val. ryto iki 23 val., taip pat ribojama reklama periodinių leidinių pirmuosiuose puslapiuose, yra visiškai pakankama. Jei priimtume visišką reklamos draudimą, taptume bene vieninteliai, kurie taiko tokias griežtas priemones Europos Sąjungoje.

Siūlymas atšaukti numatytą tvarką nuo 2012 metų yra pagrįstas ir dėl akivaizdžių ekonominių priežasčių. O mūsų šalies žiniasklaida, siekdama išvengti apribojimų, galėtų greitai „persikelti“ į kitas valstybes, kur galioja liberalesnė tvarka.

Tam, kad alkoholis būtų vartojamas atsakingiau, Seime esu užregistravęs dešimt Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų. Šią savaitę Seimas po pateikimo pritarė mano siūlytai įstatymo pataisai, uždraudžiančiai naktinę prekybą alkoholiu Lietuvoje paplitusiuose pseudo baruose ir kioskuose. 

Tikiuosi, kad tai tik vienas iš svarbių žingsnių, kurie ateityje paskatins permainas.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt