Ketvirtadienis, Gruodis 12, 2019
   
Tekstas

Liberalų diskusija. Valstybės biudžeto karpymas: ar tikrai taupoma pensininkų sąskaita?

Tęsiame diskusiją apie valstybės biudžeto deficito mažinimą.

Iškilus būtinybei iš naujo peržiūrėti valstybės biudžetą ir sumažinti jo išlaidas. Liberalai Vyriausybėje pasiekė, kad nebūtų didinamas pridėtinės vertės mokestis. Siekdama neviršyti 3 proc. biudžeto deficito, Vyriausybė siūlo 4 proc. mažinanti valstybės išlaidas ir tik iš dalies – 50 proc. – atkurti sumažintas pensijas. Deja, pastarąjį siūlymą ypač priešiškai sutiko pačių valdančiųjų konservatorių Seimo frakcijos narių dalis. Viešojoje erdvėje pasirodė itin kategoriški ne tik šios frakcijos seniūno J.Razmos, bet ir I.Degutienės pareiškimai neva ginantys pensininkų interesus.

Ar tikrai mažinant valstybės išlaidas taupoma vien pensininkų sąskaita kalbasi Panevėžio r. skyriaus pirmininkas Jonas Katinas ir liberalė nuo Klaipėdos Alina Velykienė.


J. Katinas: „Tik viešumoje pensininkai šaukia, barasi ir verkšlena, kad negali išgyventi. Taip, mūsų pensininkų pajamos nėra didelės. Tačiau prisiminkime, kad pensijos Iki 1000 litų buvo sumažintos labai nedaug, o mažesnės nei 800 litų – apskritai nepaliestos.

Aš provincijoje daug kalbuosi su žmonėmis, taip pat ir pensininkais. Jie puikia supranta, kad šiandiena Lietuvoje sunkiausia ne pensininkams, o jaunoms šeimoms, kurios turi du, tris ar keturis vaikus, o dirba tik vienas iš tėvų. Jiems sunkiausia, todėl jie emigruoja. Tai štai apie ką kalba pensininkai kaime.

Tuo tarpu dvi aukščiausios šalies vadovės pasišovė „ginti“ pensininkų interesus. Tokius prezidentės Dalios Grybauskaitės ir p. Irenos Degutienės pareiškimus vertinu kaip pigų populizmą. Jei tokiam populizmui neužkirsime kelio, šitos dvi ponios išvarys jauną ir dirbančią Lietuvos kartą į užsienį. Vietoj šalto dušo šioje situacijoje tiek valstybės ponioms, tiek mitinguojantiems pensininkams reikėtų sau atsakyti į klausimą, jei šiandien pensijas didiname, iš ko jas mokėsime rytoj, kai dirbanti karta išvažiuos iš Lietuvos?

Liberalai jau apgynė dirbančios visuomenės interesus, neleisdami didinti mokesčių. Turime ir toliau laikytis šių vertybių ir gindami dirbantį žmogų. Koalicijos partneriams konservatoriams primindami, kad mažiausios pensijos niekada nebuvo sumažintos, tad didinti pensijas galima tik tuomet, kai galima bus didinti ir minimalų atlyginimą.

Kartu turime priminti ir apie šios vyriausybės programoje įrąžytą pažadą mažinti šešėlį. Konservatoriai, žadėję ištraukti milijardą iš šešėlio, šiandien tyli. Džiaugiuosi mūsų ministrais, kurie sustabdė vyriausybės ketinimus padidinti PVM ir kitus mokesčius. Draudimais tik didinsime šešėlį. Mano nuomone, dabar šešėlyje yra apie 10 milijardų. Tai milžiniškas rezervas, apie kurį turime kalbėti.

Kitas rezervas – nuo Blinkevičūtės laikų besipučiantis socialinių pašalpų burbulas. Visos vyriausybės nori būti „geros“. Konservatoriai, ne išimtis. Tačiau šiandien jau pasiekta absurdo riba. Štai, Lietuvos ūkininkai kviečia kaimo žmones dirbti ir siūlo 1500 litų atlyginimą. Žmogus pasiskaičiuoja, kad nedirbdamas pašalpų ir kompensacijų jis gaus netgi daugiau. Tai kam gi jam dirbti? Esu įsitikinęs, kad atėjo laikas stabdyti šį absurdo traukinį. Taip sutaupysime tinginių, o ne atsakingų ir dirbančių žmonių sąskaita. Taip atsiras realios galimybės valstybės pinigus naudoti ne pravalgymui, o ekonomikos skatinimui. Tai yra sprendimai, kurių laukia darbšti ir jau lagaminus besikraunanti Lietuvos karta.“


A.Velykienė: „Natūralu, kad labiausiai pažeidžiami sluoksniai visuomenėje tampa viena svarbiausių politinių temų, ypatingai prieš rinkimus.

Ieškant rezervų jau tapo įprasta, kad viešasis sektorius vėl turės „susitraukti“.  Todėl mano manymu, siūlomas vyriausybės sprendimas mažinti biudžeto išlaidas 4 proc. yra labiau priimtinas, nei PVM‘o didinimas. Susitraukęs vidaus vartojimas dar labiau mažėtų, o tai įtakotų ne tik socialiai labiausiai pažeidžiamus gyventojų sluoksnius, bet visą be išimties vartojimą. Sutinku, kad vartojimą reikia mažinti, tai turės ir teigiamų ekonomikos pasekmių ekologinių požiūriu. Tačiau menki juokai ten, kur nėra ką valgyti.

Vyriausybės pažadai atstatyti pensijas prieš krizinį laikotarpį yra išgirsti, tačiau jei išlaidas balansuojame solidariai,  toks įsipareigojimas turi sietis su visais prieškriziniais apkarpymais. Tikiu, kad visuomenė yra subrendusi ginti savo interesus, mitingais, rezoliucijomis ir bado akcijomis. Tačiau ekonomika remiasi ne tik emocijomis,  bet  argumentais ir skaičiais. 
Klaipėdos miesto savivaldybės biudžete peržiūrime visas programas, priemones, įtraukiame tik tas, kurios finansuojamos iš ES ar kitų lėšų. Vykdome plėtrą, investicijas tik užtikrinant koofinansavimo dalį. Praktiškai jokių naujų priemonių nevykdome. Ieškome rezervų kaip mažinti energijos išlaidų naštą, politinės valios pakanka priimant sprendimus optimizuojant įstaigų veiklas bei efektyviai naudojant turtą.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt