Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija. Didelės šildymo kainos: kiek lemia savivaldybė?

Vilniuje nežmoniškai išaugus kainoms už šildymą aukščiausios valstybės institucijos beda pirštų į Vilniaus merą ir reikalauja atsakomybės. Pradėtas ir šio išaugusios šildymo suvartojimo ir kainų „kriminalo“ tyrimas. Valstybinė energetikos inspekcija aiškinasi aplinkybes ir jau netrukus žada pranešti savo įžvalgas.

Sveiko proto balsas sako, kad šis kainų kriminalas kilo pirmiausia dėl to, kad Vilniuje nėra konkurencijos šildymo ūkyje. Taigi, šioje diskusijoje patirtimi dalinasi liberalai iš regionų, kurie žino kaip mieste reikia sutvarkyti šilumos ūkį.


S.Gentvilas: „Inertiškų žmonių mąstysenoje Vilnius suduos didelį antausį liberaliai idėjai, jog rinka gali kokybiškai ir prieinama kaina teikti viešąsias paslaugas. Vilniaus m. savivaldybei nenorint kontroliuoti sutarčių su privačiu verslu, šia nuomone neišvengiamai užsikrės ir kitos privataus verslo teikiamos miesto viešosios paslaugos.

Tuo tarpu Klaipėda jau beveik 15 metų yra valdoma liberalų, todėl savivaldybėje išsiugdė administracija galinti pamokyti kitus miestus kaip dirbti su verslu. Nepaisant to, dar ir šiandien girdžiu pasakymus „verslas ateina su litu išeina su milijonu“. Sukontroliuoti privatininko teikiamas „legalaus monopolio“ viešąsias paslaugas yra ypatingas iššūkis, kurį liberalai turi priimti atsakingai.

Į AB „Klaipėdos energija“ buvo įsileistas užsienio kapitalas (24,8%) atvedęs užsienietišką vadybą. Pačią šilumą supirkinėjame net iš 5 nepriklausomų šaltinių, o atidarius privačią biokuru ir buitinėmis atliekomis kūrenamą elektrinę, superkamos privačios energijos kiekis viršys 70%. Efektas – kilovatvalandės kaina atėmus kuro dedamąją yra mažiausia Lietuvoje.

Tačiau, nepaisant liberalių pažiūrų rinkėjų daugumos mieste, patys Klaipėdos gyventojai vis dar „nesuliberalėjo“ ir netapo visaverčiais savo turto savininkai. Vos ketvirtadalyje daugiabučių įsteigtos bendrijos, kas byloja apie lėtą renovaciją, silpną namo administratoriaus ir šilumos mazgo kontrolę. Pastaroji beveik neabejotinai prisidėjo ir prie vilnietiškų šoko sąskaitų.“


S.Vainoras. „Prieš trejus metus šildymo kaina skuodiškiams buvo viena didžiausių Lietuvoje. Priėmę reikiamus sprendimus per kelis metus kainas sumažinome ir mažesnėmis šildymo sąskaitomis jau aplenkėme 16 kitų miestų.

Skuodo, kaip ir dažno miestelio, šilumos ūkis yra specifinis. Mūsų šilumos tiekimo įmonė – priklauso savivaldybei, kas leidžia savivaldybei kontroliuoti pelną ir jį investuoti atgal į šilumos ūkį. Be to, Skuode niekuomet nebuvo dujų. O prieš trejus metus, apskaičiavę, kad nesuvartosime dujų tiek, kad galėtume jas įsigyti už patrauklią kainą, nutarėme atsisakyti dujų ir įsigijome biokuro katilą.

Taigi, žiūrint iš mažo miestelio perspektyvos tai ką gali savivaldybė padaryti, kad šildymo kainos būtų mažesnės – tai efektyviai tvarkytis savo šilumos ūkyje.

Pirmiausia reikia modernizuoti šilumos ūkį ir pereiti prie alternatyvių pigesnių kuro rūšių, kaip mediena, šiaudai ir pan. Girdėjau kai kuriuos savivaldybės galvoja apie geoterminį šildymą.

Dar būtina investuoti į šilumos trasas. Pas mus Skuode daug šilumos nuostolių yra dėl senų vamzdynų. Kai kuriose vietose vamzdynai taip šildo žemę, kad net ir šaltą žiemą Skuode žaliuoja žolė.

Be to, daugiabučių gyventojai turėtų patys rūpintis taupymu. Sąskaitose už šildymą matyti, kad atsinaujinusių daugiabučių gyventojai moka mažesnes sąskaitas už šildymą.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt