Penktadienis, Gruodis 06, 2019
   
Tekstas

Norintiems įkeisti turtą – gerokai paprastesnė tvarka

Baigiantis metams Seimas pritarė teisingumo ministro siūlymams supaprastinti turto įkeitimo registravimo procedūrą. Nuo šiol bus galima greičiau ir paprasčiau įregistruoti turto įkeitimo sandorį, paprastesne taps paskolų įmonėms išdavimo tvarka, palengvės teismų darbas. 

Iki šiol įstatymuose buvo nustatyta, kad įkeičiant nekilnojamąjį turtą, reikia sudaryti hipotekos sandorį, jį patvirtinti pas notarą ir hipotekos teisėją, bei užregistruoti hipotekos registre. Priėmus įstatymo pakeitimus nustatyta, kad nuo šiol tokius sandorius tvirtins tik notarai, tad hipotekai įregistruoti nebereikės teismo įsikišimo.

„Hipotekos sandorio teisėtumo patikrinimas teismuose yra perteklinis, naštą hipotekos sandorio šalims sukeliantis veiksmas. Pareigą užtikrinti, kad civiliniuose teisiniuose santykiuose nebūtų neteisėtų sandorių ir dokumentų turinčių notarų patvirtinimas yra pakankama garantija hipotekos sandorio teisėtumui. Pavedus šį darbą tik notarams, sandorių sudarymo ir registravimo procesas taps paprastesnis, bus taupomos biudžeto lėšos, o teisėjai daugiau dėmesio galės skirti savo tiesioginiam darbui  - spręsti teisminius ginčus“, - sako R. Šimašius.

Siekiant supaprastinti įkeitimo sandorių sudarymo procedūrą, atsisakyta ir hipotekos (įkeitimo) lakštų, kaip standartizuotos sandorio formos. Sandorio šalys galės laisvai susitarti dėl sandorio sąlygų bei turinio. Pats sandoris įsigalios nuo jo sudarymo momento, o formalus jo įregistravimas turės įtakos tik naudojant šį sandorį prieš trečiuosius asmenis.

Teismai nedalyvaus ir išieškojimo iš įkeisto turto procese. Skolos išieškojimą galima bus vykdyti kreipiantis į notarą, t.y. įtvirtinant vykdomųjų įrašų institutą.

Seimas pritarė ir siūlymui leisti įkeisti įmonės turtą. Nuo šiol bus galima įkeisti visą įmonę arba jos dalį, pavyzdžiui, įmonės filialo turtą. “Tai praktikoje palengvins verslui galimybę gauti paskolas iš bankų, o bankams šis įrankis daugeliu atvejų leis nebereikalauti iš verslininkų asmeniškai laiduoti už paskolas visu savo turtu“, - sako R. Šimašius. 

Šie pokyčiai įsigalios jau nuo 2012 m. liepos 1 d. 

Kartu su šiais pakeitimais nebeliks ir hipotekos skyrių prie apylinkės teismų. Vykdant institucinę pertvarką, iš esamų penkiolikos hipotekos skyrių liko 9 - jau panaikinti Kelmės, Ukmergės Ignalinos, Mažeikių, Tauragės, Rokiškio rajonų apylinkės teismuose veikę hipotekos skyriai, nuo  2011 liepos mėnesio veiklą nutraukė Alytaus hipotekos skyrius.


Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt