Sekmadienis, Sausis 19, 2020
   
Tekstas

Seimo Pirmininko pavaduotojo E. Tamašausko kalba pasitinkant sausio 13-ąją: „Nepriklausomybės vėliavą nešame kartu, laisvės naštą – kiekvienas asmeniškai“

(Kalba sakyta 2012 m. sausio 12 d. Seimo rūmuose vykusiame 1990-1991 m. Lietuvos valstybės gynėjų pagerbimo renginyje „Atmintis gyva“)

Gerbiami Lietuvos valstybės gynėjai, mieli kolegos, bičiuliai, svečiai! Šiandien susirinkome pagerbti vieną didžiausių vertybių – laisvę ir nulenkti galvas prieš tuos, kurie dėl jos paaukojo gyvybes.

Ką tik nuskambėjusi kunigo Roberto Grigo malda mus tarsi vėl nukėlė į praeitį. Puikiai prisimenu – lygiai taip pat tvirtai kunigo R. Grigo maldos žodžiai skambėjo ir prieš 21-erius metus, mūsų tautai mirtino iššūkio akivaizdoje. Tuos žodžius kartojome visi: mes, iš įvairių šalies kampelių į Vilnių ginti Parlamento atskubėję savanoriai, politikai, visa tauta.

Pastaruoju metu mūsų visuomenėje matyti pavojingų signalų – sociologų atliktos apklausos rodo, kad daugumai žmonių materialinė gerovė šiandien tampa svarbesnė net už šalies nepriklausomybę.

Prieš du dešimtmečius buvome tvirti, nes visa širdimi troškome laisvės, ir prieš tą troškimą nublanko visa kita – net kiekvienam iš mūsų asmeniškai svarbūs dalykai, asmeninė nauda. Ta proga norisi priminti – nors valstybės Nepriklausomybės vėliavą mes nešame kartu, tačiau laisvės ir atsakomybės naštą – kiekvienas asmeniškai.

Kartais galbūt galėtų pasirodyti, kad šiandien kažkam naudinga skleisti paniką ir menkinti pasitikėjimą Lietuvos valstybe. Juo labiau, kad neobolševikai jau atvirai pila purvą skleisdami netiesą – esą prie televizijos bokšto anuomet šaudė ne sovietai, o mes patys – vieni į kitus. Galvas keliantys lietuviškieji talibai grūmoja kumščiais kitokiems negu jie, anarchistai tikina, kad valstybės iš viso nereikia. Tai šiandien iš tiesų kelia didelį susirūpinimą.

Prisimindami 1991 m. sausio mėnesio įvykius privalome rimtai susimąstyti – pirmiausia mes, valdžios atstovai. Man atrodo, kad šiandien mes pernelyg mažai kalbame apie tai, kas su mumis atsitiko per tuos du dešimtmečius. Jei laisvę mes suprasime tik kaip išorinę nepriklausomybę nuo ko nors, tada tikros laisvės niekada neįgysime.

Imanuelis Kantas pastebėjo, kad laisvė yra ne duota, o užduota. Paprastai kalbant, ne laisvi gimstame, o privalome tapti laisvi. Mes negalime pasirinkti kitokio kūno, nei esame gavę, bet savo atsakomybę galime laisvai plėtoti. Ši nuostabi galimybė leidžia mums keisti pasaulį!

Tačiau laisvė yra lygi ir gėriui, ir blogiui. Ji pastato mus moralinio apsisprendimo kryžkelėje.  Jei renkamės neatsakingai, laisvė virsta savivale, įžiebia nesantaiką, kursto karus, veda į skurdą.

Tenka tik apgailestauti, kad negatyvi laisvės samprata mūsų visuomenės sąmonėje yra giliai įleidusi šaknis.

Kas kaltas, kad Lietuvoje šiandien dar tiek daug neapykantos, pavydo, godumo? Kodėl norime tik imti, o dalintis dar nelabai sugebame? Kodėl mūsų valstybėje stinga teisingumo? Galime dėl visų nelaimių kaltinti sovietmečio palikimą, blogą valdžią, sociologus, matomus ir nematomus priešus, kaimynus ar vieni kitus. Tačiau svarbiausios blogio priežastys dažniausiai glūdi mūsų sąmonėje. Todėl pirmiausia turime susivokti, kas esame, ieškoti teisingesnių sprendimų ir kovoti su neišmanymu.

Noriu darsyk pakartoti – valstybės Nepriklausomybės vėliavą mes nešame kartu, o laisvės ir atsakomybės naštą – kiekvienas asmeniškai. Todėl atsakomybę privalome ugdyti kiekvienas, pradedant politikais, valstybės tarnautojais ir baigiant paprastais piliečiais. Tai darykime gerbdami Sausio 13-osios aukas ir didžiausią vertybę – laisvę.

Be laisvės neįmanoma kūryba, laimė. Be laisvės žmogus – tik pilkas savo paties šešėlis. Laisvė nebus pilna, jei šalia bus nelaisvų – tai pirmojo Lietuvos Respublikos Seimo įsteigtos Laisvės premijos laureato Sergejaus Kovaliovo žodžiai. Džiaugiuosi, kad tokią premiją pagaliau įsteigėme – gal tai paskatins mus dažniau ir giliau pakalbėti apie laisvę.

O šiandien nuoširdžiai linkiu mums visiems: skleiskime ir puoselėkime savo laisvę atsakingai – ne stumdydamiesi alkūnėmis, o geranoriškai atsigręžę vieni į kitus! 

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt