Sekmadienis, Liepa 05, 2020
   
Tekstas

Giedrius Rameika: Kokios priemonės paskatintų gyvetojus rušiuoti atliekas ?

Atliekų rūšiavimo sistema Panevėžyje yra sutvarkyta gana gerai. Tačiau reikia, kad žmonės labiau šiukšles rūšiuotų. Paprasčiausias būdas tinkamai rūšiuoti šiukšles – įsigyti didesnę šiukšliadėžę su keliais skyriais arba pasisiuvus keletą medžiaginių maišų juose kaupti išrūšiuotas buitines atliekas: popierių, stiklą, plastiką.

Vakarų šalyse įprotis rūšiuoti šiukšles formavosi keletą dešimtmečių. Turi praeitį kiek nors laiko, kad ir lietuviui šiukšlių rūšiavimas taptų savaime suprantamu dalyku. Kai vairuotojai nebemėtys nuorūkų ir traškučių pakelių pro automobilių langus, o žmonės nebepaliks šiukšlių prigrūstų maišų pamiškėse, vadinasi, tas laikas ir bus atėjęs.


Mokyklose jau seniai skiepijamas atliekų rūšiavimo įprotis. Tą turi įsisąmoninti ir suaugusieji. Tik reikia daugiau noro nei pastangų.
Manau, kad vis dar trūksta šviečiamosios informacijos ir vaizdinių priemonių. Kai kuriose užsienio šalyse, pavyzdžiui Norvegijoje, perkant produktą plastikinėje ar aliuminėje taroje už ją yra sumokamas mokestis (depozitas). Jį pirkėjas atgauna tarą palikdamas parduotuvėje stovinčiuose tam skirtuose specialiuose supirkimo automatuose. Tokią sistemą reikia įdiegti ir Lietuvoje. Tai labai palengvintų atliekų rūšiavimą, daug mažiau šiukšlių būtų paliekama gamtoje.


Dar vienas būdas skatinti šiukšlių rūšiavimą – privačių namų gyventojams išdalyti skirtingų spalvų maišus, kuriuose būtų kaupiamos išrūšiuotos atliekos. Jos būtų išvežtos sutartu laiku kartą per savaitę ar dvi. Tai taip pat išspręstų nemažai problemų.


Aplinkosaugos požiūriu, nerūšiuodami šiukšlių mes ne tik mokame didesnius pinigus už jų išvežimą, bet ir neskatiname pakartotinio naudojimo. Kiekvienas „teisingai“ išmestas daiktas mažina gamtinių resursų sąnaudas, padeda išlikti gamtai švaresnei, orui tyresniam.
Paprastas pavyzdys: perdirbus plastiką į granules ir vėl jas naudojant gamyboje sunaudojama apie du trečdalius mažiau energijos ir pirminių gamtinių išteklių (naftos ir gamtinių dujų), kurių atsargos nenumaldomai ir katastrofiškai senka.


Mėgstame posakį „Gamta – mūsų namai“. Ar savo namuose metame šiukšles kur papuola ? Tai kodėl gi turi būti kitaip peržengus savo namų slenkstį ?


Mano manymu, nauji įpročiai neišsiugdo labai greitai, reikia ne mėnesio ir net ne metų, kad žmonės įsisavintų tam tikrus dalykus. Esu optimistas ir manau, kad po trejų metų buitinių atliekų rūšiavimas nebus problema.


(Nuomonė spausdinta Panevėžio dienraštyje „Sekundė“)

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt