Sekmadienis, Liepa 05, 2020
   
Tekstas

L. Donskis susitiko su Kazachstano opozicijos atstovais

Praėjusį trečiadienį Europos Parlamento narys, Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) frakcijos koordinatorius EP Žmogaus teisių pakomitetyje Leonidas Donskis Strasbūre susitiko su neregistruotos opozicinės Kazachstano partijos „Nacionalinis frontas“ vienu iš lyderių  Vladimiru Kozlovu  bei partijos nariu, blogeriu Muratbeku Tungišbajevu. Susitikime, inicijuotame nevyriausybinės organizacijos „Open Dialog Foundation“, europarlamentarui buvo suteikta naujausia informacija apie blogėjančią demokratijos bei žmogaus teisių padėtį Kazachstane, augančias autoritarizmo apraiškas, kruvinus įvykius malšinant naftos įmonių darbuotojų protestus vakarinėje šalies dalyje, sausio 15-ąją įvykusių pirmalaikių Kazachstano parlamento rinkimų rezultatus.

„Ištekliais itin turtingas Kazachstanas, nuo pat Sovietų Sąjungos žlugimo valdomas vienintelio lyderio Nursultano Nazarbajevo, itin daug investuoja globalioje arenoje kurdamas vakarietiškos, modernios ir pasaulietiškos valstybės įvaizdį. Prezidento Nazarbajevo viešųjų ryšių akcijos, pavyzdžiui Kazachstano pirmininkavimas ESBO 2010-aisiais, neretai suklaidina užsienio partnerius arba dėl ekonominių išskaičiavimų priverčia juos nepastebėti akivaizdžių autoritarizmo apraiškų, apie kurias nuolatos ir vis garsiau skelbia pasaulinės nevyriausybinės organizacijos“, - sako Leonidas Donskis. 

Vienas iš L. Donskio, aktyviausiai dirbančio žmogaus teisių srityje, prioritetų Europos Parlamente – suteikti tribūną ir pagarsinti balsus tų, kuriems sunku būti išgirstiems oficialiosios politikos chore, ir tuo būdu padėti jiems siekti savo tikslų: stiprinti demokratiją savo šalyje, skatinti pagarbą pliuralizmui, žmogaus teisėms, teisinės valstybėms principams. Kazachstano politinė partija „Nacionalinis frontas“ yra viena tų opozicinių jėgų šalyje, kurią buvo atsisakyta registruoti, taip užkertant kelią jos dalyvavimui sausio 15-ąją vykusiuose pirmalaikiuose Kazachstano parlamento rinkimuose. Juose mandatų pirmą kartą laimėjo dar dvi politinės partijos, tačiau nepaisant to, valdančioji N. Nazarbajevo partija surinko daugiau nei 80 proc. balsų. Tarptautiniai stebėtojai, daliai kurių, tarp jų „Open Dialog Foundation“, vykdyti rinkimų stebėjimo misijų nebuvo leista, rinkimus Kazachstane įvertino kaip neatitinkančius pagrindinių demokratinių rinkimų principų. Opozicijos vertinimu, N. Nazarbajevas, surengdamas pirmalaikius rinkimus, tik imitavo demokratiją.  

L. Donskis susitikime su svečiais iš Kazachstano iš pirmų lūpų išgirdo ir apie tragiškus įvykius gruodį Žanaozeno mieste Vakarų Kazachstane, kur į taikiai prieš netinkamas darbo sąlygas protestuojančius naftos gavybos įmonių darbuotojus bei juos palaikančiuosius buvo nukreipti policijos šaunamieji ginklai ir žuvo mažiausiai 17 žmonių. Leonidas Donskis buvo vienas iš tų europarlamentarų, kurie laišku kreipėsi į prezidentą N. Nazarbajevą, griežtai pasmerkdami šį išpuolį. Tragiški įvykiai oficialiosios valdžios buvo pateikiami kaip būtina priemonė slopinant riaušininkus, o nepriklausomos informacijos sklaida apie situaciją Žanaozene buvo ribojama. Netrukus po EP narių kreipimosi į N. Nazarbajevą europarlamentarus pasiekė Kazachstano ambasadoriaus Belgijoje bei prie ES laiškas, informuojantis apie skaidriai atliekamą konflikto tyrimą bei Kazachstano atvirumą tiek užsienio žiniasklaidai, tiek nevyriausybinėms organizacijoms. 

„Tai, kokia kardinaliai skirtinga informacija mus pasiekia iš oficialiosios Astanos ir pilietinės visuomenės atstovų, verčia sunerimti ir pripažinti, kad vardan ekonominės gerovės Kazachstane aukojama demokratija. Neoficialiai girdint apie tai, kad blogėjant N. Nazarbajevo sveikatos būklei jam jau ruošiama pamaina – buvęs slaptųjų tarnybų karininkas, galimai lojalus Rusijai, negalime atmesti ir to, jog kyla grėsmė, kad Kazachstane bus įgyvendintas antrasis Putino scenarijus. Tad kuo garsiau kalbėti apie problemas Kazachstane, kelti jas diskusijose – mažiausia, ką galime padaryti, siekdami padėti žmonėms kurie tiki ir dirba tam, kad savo šalyje galėtų gyventi oriai ir laisvai“, - sako Leonidas Donskis.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt