Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Pagrindinis puslapis \ Naujienos \ JAV administracijos ir mokslo institucijų atstovus sudomino Lietuvos mokslo ir studijų pertvarka bei galimybės plėsti bendradarbiavimą

Kovo 5 d. Vašingtone švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius bei jo vadovaujama delegacija susitiko su JAV administracijos atstovais, Kongreso nariais bei mokslo  tyrimo institucijų vadovais, ekspertais.  Domėtasi Lietuvoje vykdoma aukštojo mokslo reforma ir  mokslo  potencialu, tyrimų prioritetinėmis kryptimis, glaudesnio bendradarbiavimo su Lietuvos mokslininkais galimybėmis.

Ministras G. Steponavičius susitikime su Kongreso atstovų rūmų Švietimo komiteto Aukštojo mokslo pakomitečio pirmininke kongresmene iš Šiaurės Karolinos Virginia Foxx kalbėjo apie  aukštojo mokslo  nuolatinio atsinaujinimo būtinybę šiuolaikinėje modernioje visuomenėje. Ministras pabrėžė, kad  kokybiškomis studijų programomis  išsiskirianti JAV aukštojo mokslo sistema  yra sektinas pavyzdys,  pertvarkant šią sritį. „Įgyvendindami mokslo ir studijų reformą, siekiame priartėti prie visuotinai pripažintų aukštų studijų kokybės standartų, kokius matome JAV aukštojo mokslo institucijose“, – sakė G. Steponavičius. 

Susitikime dalyvavę Lietuvos universitetų rektoriai pažymėjo, kad Lietuvos aukštosios mokyklos suinteresuotos plėsti ryšius su partneriais JAV.  Ypač žinant, kad  penkiasdešimties  geriausių pasaulio aukštųjų mokyklų sąraše – net trisdešimt devyni  šios šalies universitetai. 

Ministras G. Steponavičius apsilankė Nacionalinių sveikatos institutų (National Institutes of Health) administracijoje ir susitiko su Tarptautinių santykių padalinio vadovu Europai ir Europos Sąjungai George Herrfurth bei Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto direktoriaus pavaduotoja Cristina Rabadan-Diehl. 

Nacionalinių sveikatos Institutų, kuriems kasmet iš JAV biudžeto skiriama apie 30 mlrd. dolerių tyrimams sveikatos mokslų srityje, atstovus domino Lietuvos sveikatos mokslų institucijų potencialas, specializacija bei kuriami mokslo slėniai „Santara“ bei „Santaka“. „Džiugu, kad Lietuvos mokslininkai aktyviai bendradarbiauja su šia viena žinomiausių JAV sveikatos mokslų tyrimo institucijų ir netgi kartu vykdo medicininius mokslinius tyrimus. Tikiuosi, kad JAV ekspertus dar labiau sudomins Lietuvos medicinos mokslo potencialas, „Santakos“ medicininio mokslo slėnio plėtojimas“, – sakė ministras G. Steponavičius. 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektorius prof. Remigijus Žaliūnas pristatė mokslo slėnio „Santaka“ bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto akademinį potencialą, supažindino su  atliekamais tyrimais bei stiprėjančiais ryšiais su JAV, Vakarų Europos, Azijos šalimis.

Pokalbio metu su JAV Nacionalinio mokslo fondo (US National Foundation of Science) direktoriaus pavaduotoja bei šios institucijos ekspertais aptartas Lietuvos ir JAV dvišalės sutarties mokslinio bendradarbiavimo srityje įgyvendinimas ir galimos perspektyvos. JAV pareigūnai pristatė naują JAV Vyriausybės programą SAVI (Science Accross Virtual Institutes: http://www.nsf.gov/savi ), kuria siekiama finansuoti mokslininkų asmeninių pažinčių tinklą (networking).

Pasak JAV pareigūnų, tai itin nauja JAV Vyriausybės finansuojama programa, kuri JAV inžinerinių, biologinių, geologinių, socialinių, fizinių, statistinių, matematinių ir kompiuterijos sričių tyrėjams padėjo užmegzti naujus kontaktus su Indijos ir Suomijos tikslinėmis mokslininkų grupėmis. JAV  pasirengusi plėsti ir finansuoti kitų mokslininkų virtualių institutų kūrimąsi ir plėtrą. „Manau, kad ši JAV Vyriausybės finansuojama programa yra itin įdomi Lietuvos mokslo ir akademinei visuomenei. Pradėjus tokį bendradarbiavimą  mums pavyktų  dar labiau pagilinti Lietuvos  mokslininkų ir  tyrėjų ryšius su JAV bei kitų pasaulio šalių kolegomis specifinėse mokslo nišose“, - sakė ministras G. Steponavičius.  

Pasak ministro,  susitikimuose   itin susidomėta  Lietuvos Vyriausybės remiamomis  „Tyrėjų naktų“ ir „Mobiliųjų laboratorijų“ programomis. Šios programos labai panašios į JAV administracijos iniciatyvas netradicinėmis ir  moderniomis priemonėmis – per  muziejus, TV, radiją bei neformaliojo ugdymo įstaigas – didinti jaunimo domėjimąsi aukštosiomis technologijomis, medicininiais ir inžineriniais mokslais. 

Ministras G. Steponavičius  pakvietė JAV mokslo institucijų atstovus šių metų gegužę apsilankyti Lietuvos mokslo jaunuomenės organizuojamose „Tyrėjų naktyse“, kurių metu universitetų bei mokslo įstaigų laboratorijos atveria duris  plačiajai visuomenei.  Beje,  2012–2014 m. Lietuvos Vyriausybė numato skirti apie 2,5 mln. litų koofinansuoti bendrus JAV ir Lietuvos mokslininkų projektus.

Lietuvos švietimo ir mokslo ministras apsilankė viename žinomiausių JAV nevyriausybinių viešosios politikos mokslo centrų „The Heritage Foundation“ ir susitiko su šios organizacijos vyriausiąja eksperte švietimo klausimais Lindsey Burke bei kitais ekspertais. Diskusijos metu JAV atstovus sudomino Lietuvos aukštojo mokslo reforma ir jos laimėjimai. JAV atstovai palankiai įvertino finansavimo pertvarką ir atsiradusią konkurenciją tarp aukštųjų mokyklų. Pokalbio metu pabrėžta, kad svarbūs tokios pertvarkos sėkmės elementai – tolesnis studijų kokybės augimas, naujos studijų programos, atspindinčios darbo rinkos ir visuomenės poreikius. 

Nuotraukoje: ministras G. Steponavičius su Atstovų rūmų Aukštojo mokslo pakomitečio pirmininke Virginia Foxx.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt