Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija: „Kokie bus Lietuvos ir Rusijos santykiai prezidentu vėl tapus V.Putinui?“

Diskusijoje ekonomines įžvalgas dėsto  Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojas Mindaugas Lapinskas. Mintimis dalinasi Liberalų sąjūdžio Užsienio reikalų ir nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Vytis Mackevičius.

M. Lapinskas: „Kai musė turi reikalų su drambliu, paradoksas, bet viskas priklauso nuo musės. Rusijos savo pastangomis nepakeisime, galime nebent būti iniciatorių pokyčiams dalimi. Lietuvos laikysena Rusijos atžvilgiu yra kur kas mažiau prognozuojama, negu Rusijos požiūris į Lietuvą. Jei užsienio politikos architektai norės suformuoti ir laikytis pozicijos į šią kaimynę, tai būtų didelis žingsnis pirmyn.

Ekonominiame fronte mūsų galimybės yra kur kas didesnės. Rusija taps PPO dalimi, todėl jų ekonominis agresyvumas bus šiek tiek suvaržytas. Jei turės įsileisti užsienio prekes, negalės kada panorėję įjungti ar išjungti dujų tiekimą. Ekonominėje plotmėje santykiai bus liberalesni.

Kita vertus, verslas Rusijoje vis tiek bus kupinas pavojų. Pramoninės paslaptys nebus apsaugotos, viskas masiškai kopijuojama, o nepatikusį vadovą saugumas vis dar galės bagažinėje išvešti į mišką deryboms dėl akcijų pardavimo. Tai yra Lietuvos galimybė.

Sumažėjus prekybos barjerams, ekonomiškai nebebus skirtumo, ar statyti gamyklą Smolenske, ar Šalčininkuose. Bet ES narėje bus gerbiamos intelektinės nuosavybės teisės, atvykusių vadovų šeimos ras angliškas mokyklas, o ir mokesčių schemas įmonės galės pasirinkti optimizuodami juos visos ES lygiu. Todėl Lietuva turi kviesti Vakarų įmones, kurios nori gaminti Rusijos rinkai, investuoti Lietuvoje ir iš čia gabenti prekes į Rusiją. Šalia low-tech eksporto į Vakarus atsiranda nauja potenciali kryptis - hi-tech eksportas į Rytus.
Ekonominiuose santykiuose su Rusija, ji nebūtinai turi būti tik objektas, bet ir aplinkybė, padedanti pritraukti investicijų iš Vakarų.

Ir jei Lietuvoje atsidarys Putino išgąsdinta Volkswagen gamykla, tai bus daugiausiai, ką Rusija gali duoti nuo to laiko, kai Kristina Orbakaitė prisipažino esanti lietuvė.“

 

V.Mackevičius: „Ką veiksite rytoj? O poryt? Po savaitės? Ateinančius tris mėnesius? Kokie jūsų planai artimiausiems šešeriems metams?

Atsakydami į pirmąjį klausimą daugelis mūsų ateinančią dieną nupasakos daug detaliau, nei kitus tris mėnesius. Ir net rytdienos prognozės kai kuriems iš mūsų bus netikslios, kai išaušusi nauja diena sujauks turėtus planus savais netikėtumais ir pasikeitusiomis nuotaikomis.

Per ateinančius šešerius metus mūsų laukia tūkstančiai tokių dienų, kurių kiekviena gali šiek tiek ar net radikaliai pakeisti gyvenimą. Paklausus apie gyvenimo prognozes taip toli į priekį, mes greičiau išsakysime savas viltis, pasidalinsime svajonėmis apie tai, kas norėtume, kad nutiktų. Kitaip sakant, labiau naršysime kavos tirščius nei iš tikrųjų prognozuosime savą ateitį viską pagrįsdami nenuneigiamais argumentais.

Tiesa, numatydami savo asmeninę ateitį mes galime prisipažinti, kad iki šiol nevisada pateisinome savo viltis, neįgyvendinom ankstesnių prognozių šimtu procentų. Atvirumo akimirką, ranką prie širdies priglaudę, galime sau pripažinti, kad orakulais nesam. Tačiau juk tai mes: su šiokiom tokiom ydom, su praleistom paskaitom universitete, su netikėtai apimančiu tingesiu, su toli gražu nevisad moraliu elgesiu ir gan dažnai – su nemoraliom mintim.

Kitas reikalas – makroekonomines ir geopolitines įžvalgas teikiantys ekspertai. Jie turi mokslinius laipsnius. Uždirba daugetą tūkstančių. Turi leidimą dirbti su įslaptinta informacija. Kasdien atlieka sudėtingiausias analitines analizes. Lankosi uždaruose renginiuose. Šnabžda į ausį pasaulio galingiesiems. Rašo knygas. Kasdien komentuoja įvykius didžiausiuose TV kanaluose, interneto portaluose ir dienraščiuose. Jie net erekcijos problemas, matyt, išsprendžia minties galia. Jų prognozės patikimos, klaidos būti negali.“

Plačiau V.Mackevičiaus komentarą skaitykite jo rašinyje „Naujas senas V.Putinas ir kavos tirščiai“.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt