Pirmadienis, Liepa 06, 2020
   
Tekstas

Radijo laidų ciklas „Aš – Europos pilietis“

Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) suburta ekspertų komanda dvi savaites keliavo po Lietuvos miestus bei miestelius su radijo laidų ciklu, kuriame informavo apie dar prieš dvejus metus įsigaliojusios Lisabonos sutarties teikiamas galimybes bei naujoves ir apie naująją piliečių iniciatyvos teisę, kuria jau galima naudotis nuo balandžio pradžios.

Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) suburta ekspertų komanda dvi savaites keliavo po Lietuvos miestus bei miestelius su radijo laidų ciklu, kuriame informavo apie dar prieš dvejus metus įsigaliojusios Lisabonos sutarties teikiamas galimybes bei naujoves ir apie naująją piliečių iniciatyvos teisę, kuria jau galima naudotis nuo balandžio pradžios.

Europos piliečių iniciatyva – tai raginimas, kad Europos Komisija siūlytų teisės aktus jos kompetencijai priklausančiais klausimais. Piliečių iniciatyvai turi pritarti mažiausiai vienas milijonas ES piliečių iš bent 7 iš 27 valstybių narių. Kiekvienoje iš tų 7 valstybių narių iniciatyvą pasirašyti turi tam tikras minimalus žmonių skaičius (Lietuvoje – 9000 žmonių). Piliečių iniciatyva gali būti bet kurios srities, kurioje Komisija turi įgaliojimus siūlyti teisės aktus, pavyzdžiui, aplinkos, žemės ūkio, transporto ar visuomenės sveikatos. Pradėti iniciatyvą norintys piliečiai turi suformuoti piliečių komitetą, kurį sudarytų mažiausiai 7 ES piliečiai, gyvenantys 7 skirtingose valstybėse narėse, ir įregistruoti iniciatyvą tam sukurtame tinklapyje.

„Greit bus dešimtmetis, kaip Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo nuosekliai siekėme būti lygiaverčiais pilnateisiais europinės ir bendrai Vakarų demokratinės erdvės nariais. Tačiau kai kurie politikai aršiai diskutuoja apie galimą lietuviškų ir europietiškų vertybių priešpriešą, gąsdina lietuviškos tapatybės ir tradicijų praradimu,“ sako Dovilė Šakalienė, ŽTSI Programų direktorė. „Ar lietuviai nėra europiečiai? Kuo mums gali pakenkti atvirumas? Kita vertus, ką gauname, būdami ES piliečiais? Ką galime, ir ko turime teisę reikalauti - iš valdžios ir iš vienas kito?“

Nors Lietuva dar 2009-ųjų gruodį pasirašė Lisabonos sutartį, sustiprinusią Europos piliečių teises ir suteikusią daugiau galimybių – iki šiol mažai apie tai težinome, kaip ir apie savo teises bei galimybes – tiek Lietuvoje, tiek ES lygmeniu. Tad šiame laidų cikle drauge su ŽTSI atstove su klausytojais diskutavo ir aktualią informaciją apie žmogaus teisių klausimus teikė Teisingumo ministro patarėjas Tomas Baranovas bei žurnalistas ir režisierius Audrius Lelkaitis, šiuo metu kuriantis naują dokumentinį filmą „Europos Sąjungos politinis gyvūnas“.

Pasak Tomo Baranovo, mūsų pilietinis ir politinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių veiksnių kuriant valstybę, gebančią pasirūpinti savo piliečiais. „Dabar madinga sakyti, kad esi apolitiškas, bet ką tai reiškia?“ – klausia Teisingumo ministro patarėjas. „Jei nesidomi politika, neini į rinkimus ar sakai, kad visi politikai – vagys, tai tik reiškia, kad atsikratai atsakomybės už savo ir savo artimųjų gyvenimus, o kai visi jos kratosi – rezultatas akivaizdus, jaučiamės neįgalūs tvarkyti savo gyvenimų, o valdžią sėkmingai šturmuoja vis nauji populistai. Sprendimų priėmimo galią turinčius tautos atstovus renkame mes, ir negalime būti neatsakingi šiame procese, nes tai kainuoja mūsų gerovę.“

Naują dokumentinį filmą kuriantis Audrius Lelkaitis dalijosi mintimis apie sudėtingus socialinius-politinius procesus mūsų visuomenėje ir kvietė drauge ieškoti atsakymų kaip sukurti gerovės valstybę mūsų Lietuvoje. Jo įsitikinimu, tik įveikę sovietmečiu įaugusį nepasitikėjimą ir įtarumą galime pajudėti link bendruomenių kūrimo, kurį režisierius mato kaip patikimiausią kelią link valstybės, kur daugumos žmonių nekamuoja skurdas, diskriminacija ir kiti žmogaus teisių pažeidimai. Jau ankstesniame savo filme „Vilniaus getas 2009“ Audrius Lelkaitis atskleidė politikos ir realių žmonių gyvenimų sankirtas per paprastų žmonių gyvenimo istorijas. To jis siekia ir naujajame savo filme „Europos Sąjungos politinis gyvūnas“, kurio premjerą turėtume išvysti jau šių metų gruodį. Tad režisierius kvietė klausytojus siųsti savo istorijas el.pašto adresu  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

Ekspertų komanda aplankė Kauno radijo stotį „Kauno fonas“, Marijampolės radijo stotį „Kapsai“, Tauragės radiją, Klaipėdos „Radiją Kelyje“, Utenos radijo stotį „Indra“, Panevėžio radijo stotį „Pulsas“, Šiaulių radijo stotį „Saulės radijas“ bei Mažeikių radijo stotį „Mažeikių aidas“.

Radijo laidų ciklas sukurtas įgyvendinant projektą „Lisabonos sutartis: Europos piliečių įgalinimas“, remiamą programos „Europa piliečiams“, bei bendradarbiaujant su LR Teisingumo ministerija.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt