Šeštadienis, Sausis 18, 2020
   
Tekstas

Liberalų diskusija. Sankcijos Baltarusijai: ar tai geriausia išeitis palaikant demokratijos procesus šioje šalyje?

Šių metų pradžioje diplomatinei įtampai tarp Europos Sąjungos (ES) ir Baltarusijos pasiekus aukščiausią ribą, o šalyje vis gilėjant demokratijos krizei, ES griežtina toną –  pradėjo taikyti ekonomines sankcijas Baltarusijai. Didėjant sankcijų skaičiui Lietuva netruko sulaukti atsako: prieš savaitę Baltarusijos ambasadorius Vilniuje Vladimiras Dražinas perspėjo, kad palaikydama ES sankcijas Baltarusijai Lietuva rizikuoja netekti baltarusiškų krovinių tranzito per Klaipėdos uostą ir taip patirti milijardus litų siekiančius nuostolius. Apie šį iššūkį Lietuvos politikams ir kaip suderinti demokratijos palaikymą Baltarusijoje ir Lietuvos ekonominius interesus kalba Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius ir Liberalų sąjūdžio valdybos narys, o kartu ir Klaipėdos uosto vadovas Eugenijus Gentvilas.

E.Gentvilas: „Nevyniojant žodžio į vatą, manau, kad Lietuvai pritarti ES sankcijoms Baltarusijai, tai tas pats, kas nusikirsti sau pirštus. Jei politikai ir diplomatai nori kišti galvą įkišti į kilpą – tegul kiša, tačiau ar dėl to turi nukentėti Lietuvos žmonės?


Savaime suprantama, kad Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos narės, pasisako už žmogaus laisvių gynimą ir demokratinių vertybių puoselėjimą. Tačiau Lietuvos politikai formuodami konkrečius užsienio politikos sprendimus pirmiausia turėtų galvoti, kaip tie sprendimai atsilieps žmonėms.


O pritardami sankcijoms Baltarusijai, galime netekti Baltarusijos krovinių. Šiuo metu Klaipėda yra svarbiausias uostas Baltarusijos krovinių eksportui, todėl netekusi Baltarusijos krovinių, Lietuva patirtų 1,7 mlrd. litų – nuostolius. Nukentėtų visi, ir skaudžiausiai – netekę darbo vietų Lietuvos  žmonės.

ES gali sau suleisti taikyti ekonomines sankcijas Baltarusijai. Juk daugumą ES šalių Baltarusija, kaip ekonomikos partneris, jaudina mažai. Ji rūpi tik Baltijos šalims ir gal dar šiek tiek Lenkijai. Manau, kad tai pakankamai rimta priežastis turėti aiškų, bet išskirtinį savo požiūrį, kaip be ekonominių sankcijų spręsti Baltarusijos demokratijos problemas. Tiek būdamas Europarlamentaru, tiek dabar pasisakau už Baltarusijos problemų sprendimą, netaikant ekonominių sankcijų.“

P.Auštrevičius: „Ekonominės sankcijos, kaip poveikio priemonės, šiuo metu vargu ar yra geriausia išeitis. Galime kalbėti apie pačių sankcijų pobūdį. Manau, politinės sankcijos gali būti stiprinamos, tačiau ekonominės sankcijos dabar, matyt, yra pavėluotos ir neperspektyvios.

Jei norėta imtasi ekonominių sankcijų, greičiausiai jas reikėjo įvesti gerokai anksčiau. Dabar pasiekti teigiamų rezultatų šiomis priemonėmis bus sudėtinga.

Žinome, kad sankcijos kartais duoda visai priešingą efektą – pavyzdžiui, sukuria palankias aplinkybes Baltarusijos režimo atstovams šantažuoti kai kuriuos savo prekybos partnerius, pavyzdžiui, Lietuvą.
Manyčiau, šiuo metu prieš Baltarusijos režimą Europai derėtų imtis nelauktų, kitokių „sankcijų“. Galimos politinės sankcijos prieš režimą, tačiau Baltarusijos žmonėms būtų protingiau tam tikru aspektu suteikti visišką laisvę.

Štai šią savaitę pasiūliau, kad Lietuva per Užsienio reikalų ministeriją Europos Sąjungos lygmenyje inicijuotų mokesčio už Šengeno vizų panaikinimą Baltarusijos piliečiams. Būtent tokiems netradiciniams veiksmams Baltarusijos režimas, manau, būtų nepasiruošęs. O paprasti baltarusiai tokį žingsnį pasveikintų. Be to, tai galimai paspartintų ir demokratėjimo procesus mūsų kaimyninėje šalyje.“

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt