Šeštadienis, Gruodis 07, 2019
   
Tekstas

Konstitucijos keitimas dėl šeimos sąvokos: sustabdykime buldozerį!

Konservatorių ir populistų iniciatyva keisti Konstituciją įtvirtinant šeimos sąvoką artėja prie lemiamo taško. Artimiausiu metu į Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkę bus įtrauktas Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimo įstatymo priėmimas. Konstitucijos  keitimui bus pritarta, jeigu už tai du kartus balsuos ne mažiau negu 94 Seimo nariai.

Didelė visuomenės dalis prieštarauja šiai beprasmei priešrinkiminei manipuliacijai, atversiančiai kelią diskriminuoti „neteisingai“ gyvenančius bendrapiliečius, bet konservatorių vairuojamas buldozeris vis stumiasi kelią į priekį. Pats metas jį stabdyti, kol jis dar nesutraiškė žmogaus asmeninės atsakomybės už savo gyvenimą daigų Lietuvoje.

Argumentų, kodėl įstatymu nereikia tiksliai apibrėžti kas yra šeima, viešoje erdvėje pateikta daug. Siekis sutvarkyti privatų kitų žmonių gyvenimą gali privesti iki absurdų. Jeigu šiandien Seimas nustatys kokie dviejų suaugusių žmonių tarpusavio santykiai yra teisingi, tai gal rytoj išleis instrukciją kaip elgtis miegamajame?

Noras Konstitucijoje nustatyti šeimos apibrėžimą grindžiamas lyg ir kilniu tikslu – sureikšminti santuoką, iškeliant tai kaip viešąjį interesą, dėl kurio neva verta diskriminuoti ne santuokos pagrindu sudarytas šeimas numatant joms mažesnę valstybės paramą. Tačiau ar bet kokia santuoka yra savaiminė vertybė? Ar Konstitucijos keitimo iniciatoriai žino, kad Lietuvoje daugiau negu pusė santuokų baigiasi skyrybomis? Koks bus kitas teisuolių reguliuotojų žingsnis – gal uždrausti skyrybas?..

Daugybę šeimų Lietuvoje tikrai aplanko daug bėdų. Smurtas prieš moteris Lietuvoje paplitęs daugiausiai tarp visų Europos Sąjungos šalių. Lietuvos vaikai jaučiasi nelaimingiausi visoje Europoje. Ir visa tai vyksta nepaisant to, ar šeima gyvena įregistravusi santuoką, ar ne.

Mano nuomone, esminis strateginis argumentas prieš šeimos apibrėžimo nustatymą Konstitucijoje yra tas, kad dvasiškai sveika, turtinga ir klestinti visuomenė gali susikurti tik ant laisvų ir atsakingų žmonių pečių, o kišimasis į asmeninių sprendimų sritį žeidžia žmogaus orumą, žlugdo asmeninę atsakomybę ir dėl to menkina sėkmingo šalies vystymosi perspektyvą.

Deja, talibaniškojo stiliaus politikai vis dažniau naudoja primityvų triuką visuomenės dėmesiui nuo realių problemų atitraukti: vaizdžiai tariant, nupiešiamas idealios šeimos paveikslas, kiekvienai šeimai liepiama jį namie pasikabinti ir rimtu veidu aiškinama, kad gyvenimas nuo to pagerės.

Lietuvos šeimoms reikia realios pagalbos, o ne pigaus teatro. Reikia paslaugų bendruomenėje ir pagalbos tėvams, kad vaikai nuo mažens mokytųsi pagarbaus elgesio tarp lyčių pagrindų, kad tėvai išmoktų auklėti vaikus be smurto ir skirtų jiems  daugiau negu septynias minutes per dieną, kad tėvai sugebėtų lengviau suderinti šeimą ir profesinius siekius, kad būtų užtikrinama reali pagalba smurto šeimoje aukoms ir smurtautojų elgesio korekcija, kad nė vienas vaikas Lietuvoje negyventų valdiškose institucijose, nejausdamas šeimos šilumos. Kur rezultatai šiuose frontuose, gerbiami žaidimų su Konstitucija mėgėjai?

Liberalų sąjūdis nuosekliai pasisako prieš šeimos apibrėžimo įtvirtinimą Konstitucijoje. Liberalų sąjūdžio frakcija buvo vienintelė, kurioje nė vienas narys nebalsavo už šį Konstitucijos keitimą per jo svarstymą balandžio 24 dieną.  Partijos Programos priežiūros taryba suformulavo aiškią poziciją, kurioje pabrėžė, kad valstybė neturi kištis ten, kur valstybinio reguliavimo neturi būti – į žmonių asmeninį gyvenimą.

Tačiau tai – ne tik vienos partijos reikalas. Privalome suvienyti jėgas su visais tais, kuriems rūpi laisvo ir atsakingo žmogaus likimas Lietuvoje, ir sustabdyti šią žalingą iniciatyvą.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt