Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Ką daryti, kad Lietuvoje neliktų vietos „šešėliui“?

Ką daryti, kad Lietuvoje neliktų vietos „šešėliui“ komentuoja Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Kaetana Leontjeva ir Liberalų sąjūdžio Ekonomikos komiteto pirmininkas Martynas Kalvaitis.

K. Leontjeva: „Efektyvi kova su šešėline ekonomika turi būti nukreipta į šešėlio priežastis, o ne į pasekmes. Žmonės bėga į šešėlį ne todėl, kad už tai grėstų maža atsakomybė ar mažos baudos, bet siekdami išvengti aukštų mokesčių ir pernelyg sudėtingų reguliavimų.

Deja, dauguma Vyriausybės kovos su šešėliu veiksmų buvo nukreipti į šešėlio pasekmes, pavyzdžiui, didinant baudas už jau įvykdytus nusižengimus. Tai, kad ši kova nebuvo efektyvi, patvirtina ir gyventojų nuomonė. Šiemet LLRI inicijuotos apklausos duomenimis, 64 proc. gyventojų mano, kad per pastaruosius 3 m. nelegalių cigarečių vartojimas augo. Beveik tiek pat (62 proc.) yra manančių, kad per tą patį laikotarpį augo nelegalių degalų vartojimas.

Tam, kad kova su šešėliu būtų sėkminga, reikia mažinti mokesčius ir reguliavimus. Vėlgi, šį teiginį patvirtina ir gyventojų nuomonė: tos pačios apklausos duomenimis, 88 proc. gyventojų mano, kad akcizų mažinimas būtų efektyvus būdas kovojant su kontrabanda. Tuo tarpu tik 37 proc. apklaustųjų mano, kad baudų didinimas padės pasiekti užsibrėžto tikslo.

Galima būtų suabejoti šią savaitę vykdytos akcijos „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui““ efektyvumu. Pasikartosiu, gyventojai bėga į šešėlį dėl aukštų mokesčių, tad tokios reklaminės kampanijos, kurios tik skleidžia neapykantą mokesčius nemokančiam žmogui, vargu ar paskatins jį „išsibalinti“. Už mokesčių nemokėjimą žmogus gauna baudas, o už mokėjimą nesusilaukia net paprasto „ačiū“. Todėl LLRI siūlo šių metų Laisvės nuo mokesčių dieną – gegužės 20 d. – įtraukti į Atmintinų dienų sąrašą ir paskelbti Pagarbos mokesčių mokėtojui diena.“

M.Kalvaitis: „Šešėlio tema itin aktuali, kadangi tai tarsi didelis balastas mūsų šalies ekonomikos augimui. Šešėlinė ekonomika yra nepalankios mokestinės bei administracinės sistemos padarinys. Liberalų kovoje su šešėliu galima išskirti kelias pagrindines iniciatyvas, tai sąlygų gerinimas verslui ir darbuotojui bei galimybė žmogui uždirbti didesnį atlyginimą. Mes siūlome mažinti mokesčius įmonėms, kurios reinvestuoja į plėtrą, taip atidėdami momentines pajamas į valstybės biudžetą, tačiau investuodami į savo šalies ekonomikos augimą bei darbų vietų kūrimą, užkirsdami desperatiškus įmonių bandymus dirbtinai mažinti pelnus. Kita, tai lankstesnių darbo santykių galimybė, kas paskatintų didesnės pridėtinės vertės darbo vietų kūrimą bei didesnį konkurencingumą darbo rinkoje. Paversdami savo šalį patrauklesne užsienio investicijoms, mes savo ruožtu skatiname greitesnę integraciją į Vakarų Europos ekonominę erdvę bei geresnes sąlygas lietuviui dirbti ir užsidirbti Tėvynėje, o ne emigruoti. Taip pat yra svarbu pasinaudoti galimybe pritaikyti neapmokestinamų pajamų dydį viešosioms paslaugoms, taip mažinant dirbančių toleranciją darbo užmokesčiui vokeliuose bei viešųjų paslaugų skaidrumą ir kokybę. Ne tik mokestinės ir administracinės naštos mažinimas, bet šalies patrauklumas užsienio investicijoms bei ekonominio augimo skatinimas yra liberalų atsakas kovoje su šešėliu.“

 

Trečiadienį Vilniuje vyko pilietinė akcija „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“, raginanti kovoti su nelegaliu darbu, atlyginimais vokeliuose ir kontrabanda. Kad šešėlinė ekonomika išlieka viena opiausių krašto problemų iliustruoja skaičiai. Vilniaus mokesčių inspekcijos skaičiavimais, 2012 m. sausio–kovo mėnesiais nesumokėtų mokesčių suma Vilniaus apskrityje gali siekti 23 mln. Lt. Skaičiuojama, kad vien 10 vidutinių Lietuvos įmonių, mokančių atlyginimus vokeliuose, per metus gali nuslėpti 2 mln. Lt mokesčių, o dėl nelegalių tabako gaminių valstybė per metus netenka apie 280 mln. Lt akcizo mokesčio. Blogiausia, kad didelė dalis Lietuvos žmonių toleruoja šešėlinę ekonomiką.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt