Sekmadienis, Sausis 19, 2020
   
Tekstas

Susituokusiems bažnyčioje - mažiau galvos skausmo dėl formalumų

Nuo ryt, birželio 1 d., jaunavedžių pečių nebeslėgs biurokratinė našta patiems informuoti Civilinės metrikacijos skyrius (CMS) apie bažnyčioje sudarytą santuoką. Šiuo formalumu nuo šiol rūpinsis bažnyčios atstovai, tad jaunieji ramiai galės išvykti mėgautis medaus mėnesiu.

„Džiaugiuosi vasaros, o tuo pačiu ir vestuvių sezono pradžios, proga galėdamas pranešti gerą žinią jaunavedžiams. Iki šiol jiems teko sukti galvą, kaip ne vėliau nei per 10 d. apie bažnytinę santuoką informuoti CMS ir tuo pačiu suderinti planus iš karto po santuokos išvykti į povestuvinę kelionę. Norėdami būti visiškai tikri dėl santuokos įregistravimo, kartais jaunieji vis dar renkasi dvigubos ceremonijos – ir bažnyčioje, ir CMS – variantą, kuris apsunkina ir pabrangina jų šventę. Nuo šiol jiems bus mažiau galvos skausmo dėl formalumų“, - sako teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Nauja tvarka įsigaliojo teisingumo ministrui Vyriausybės vardu pasirašius susitarimą su Lietuvos Vyskupų konferencija (kadangi Katalikų bažnyčia, priešingai nei kitos konfesijos, pagal ankstesnius susitarimus turėjo išimtį, kuri leido pareigą pranešti valstybei apie bažnyčioje sudarytas santuokas perduoti jauniesiems) ir atitinkamai pakeitus Civilinės metrikacijos taisykles. Jos galios visų konfesijų atstovams.

Taisyklėse numatyta, kad bažnyčia apie sudarytą santuoką pati praneš CMS faksu, elektroniniu būdu ar asmeniškai pristatant pranešimą. Po to, kai tai bus padaryta, sutuoktiniai jų nurodytos gyvenamosios vietos ar elektroninio pašto adresu gaus pranešimą apie santuokos įtraukimą į apskaitą CMS.

Jaunavedžiai taip pat bus informuojami ir tais atvejais, jei dėl kokių nors priežasčių santuokos nebus galima įtraukti į apskaitą. Pavyzdžiui, dėl to, kad iš bažnyčios perduotoje pažymoje apie sudarytą santuoką yra esminių klaidų, taip pat, kai bažnyčioje sudaryta santuoka neatitinka Civiliniame kodekse įtvirtintų santuokos sudarymo sąlygų. 

Sutuoktiniai kartu bus informuojami ir apie tai, kur ir kokio dydžio valstybės rinkliavą turi sumokėti norėdami atsiimti santuokos liudijimą, jei jiems jo reikia*.

Naujoji tvarka taip pat padės užkirsti kelią ir pasitaikantiems piktnaudžiavimo atvejams, kuomet nepranešti apie bažnyčioje sudarytą santuoką yra naudinga, pavyzdžiui, tuomet, kai asmenys nenori prarasti našlio pensijos. Neinformuoti CMS gali sumanyti ir nesąžiningi sutuoktiniai, kurie nori tik pasinaudoti kito sutuoktinio pinigais. Jie pasako šiam, kad apie bažnyčioje sudarytą santuoką pranešė CMS, tačiau iš tiesų to nepadaro. Taigi, tokia santuoka nesukelia teisinių pasekmių. Tuo metu nesąžiningas sutuoktinis už tariamo sutuoktinio pinigus įsigyja neva bendrą turtą, kurį įregistruoja tik savo vardu ir jis tampa tik jo nuosavybe.

Statistikos duomenimis, 2011 m. CMS susituokė 13318 porų,  o dar 3933 poros pranešė CMS apie bažnyčioje sudarytą santuoką.

 

Roberto Daskevičiaus nuotrauka

________________________________________

* Vyriausybė jau anksčiau teisingumo ministro siūlymu yra pavedusi valstybės institucijoms apskritai nebereikalauti iš asmenų pateikti popierinį santuokos liudijimą tvarkant jiems reikalus, kadangi visą informaciją apie asmens statusą jos gali matyti Gyventojų registre. Ateityje galutinai atsisakius tokio reikalavimo, santuokos liudijimas galėtų būti išduodamas tuomet, jei sutuoktiniai to pageidautų ar jiems jo prireiktų tvarkant reikalus užsienyje ir pan.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt