Penktadienis, Vasaris 28, 2020
   
Tekstas

Balsų pirkimas per rinkimus – nauja organizuoto nusikalstamumo forma?

Kai didėjantys balsų pirkimo mastai kasasi po pačiais demokratijos pamatais, o Vyriausioji rinkimų komisija tradiciškai demonstruoja savo neįgalumą, premjerui grūmojant piršteliu „labai, labai blogai“, balsų pirkimo rekordininkės Darbo partijos lyderis susigriebia, kad spjauti rinkėjams į veidą net ir jam per įžūlu bei žada šalinti iš partijos savo bendražygius, kuriems metamas šešėlis dėl galimo balsų pirkimo.

Situaciją komentuojantys liberalų ekspertai teisininkai Vitalijus Gailius ir  Tomas Vaitkevičius – vieningi. Partijos turi išsivalyti nuo balsus perkančių veikėjų, VRK ir teisėsaugos institucijos – „parodyti dantis“, rinkėjai – rinktis atidžiau. Antrajam Seimo rinkimų turui besirengiantis buvęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius teigia, kad yra visos teisinės priemonės užkirsti kelią balsų pirkimui ir kad viskas priklauso nuo noro dirbti bei teisėsaugos institucijos kompetencijos.

Pasak V.Gailiaus siekiant užkirsti kelią balsų pirkimui labai svarbu politikų ir rinkėjų moralė. „Politikai turi dirbti, kad į jų gretas ateitų tik aukštos moralės politikai, rinkėjai – rinkti aukštos moralės politikus“, - sako liberalas. 
Buvęs pareigūnas teigia, kad šioje kovoje svarbu prevencinis darbas prieš galimą balsų papirkinėjimą, tačiau kartu atkreipia dėmesį, kad lemiantis gali būti nebaudžiamumo jausmas. „Pagrindinė mano pozicija – neturi būti nebaudžiamumo jausmas. Panagrinėkime istoriją. Kiek yra išaiškinta bylų? Ar kas nors – nubaustas?“, - pabrėžia V.Gailius.

Teisingumo viceministrą Tomą Vaitkevičius drąsiai galime vadinti vienu iš rinkimų proceso ekspertų. Ne vienerius metus jis dirbo Vyriausioje rinkimų komisijoje (VRK). O per 2008 m. Seimo rinkimus dirbti rinkimų stebėtoju Pagėgių krašte. Tai vienas iš karščiausių taškų Lietuvoje, garsėjantis balsų pirkimo mastais.

Pasak T.Vaitkevičiaus, paviešinti balsų pirkimo atvejai, tai tik problemos viršūnė. Kita šio „aisbergo“ dalis, slypi nematoma. Didėjantis viešų atvejų skaičius, reiškia, kad ir pats aisbergas auga. O atsakomybę turi prisiimti politikai. „Pirmiausia tai rodo politinės valios nebuvimą. Kiekvienais rinkimais girdime tą patį. Rinkimų metu šis klausimas sukelia daug diskusijų ir pasipiktinimo. Dažnai balsų pirkimas tampa net politinės kampanijos dalimi. Bet kai baigiasi rinkimai, visi staiga „užmiršta“ apie šią problemą. VRK tuomet tampa „neblogai dirbančia“. Problemų įstatymuose „nelieka“, kontrolės mechanizmuose taip pat“, - teigia liberalas.

Kovoje su balsų pirkimu T.Vaitkevičius ypač pasigenda teisėsaugos institucijų darbo „Apie problemą žino visi: tiek apylinkės, tiek apygardos, žino, kurios politinės partijos ir veikėjus atskirose partijose, tai praktikuoja. Ir man visą laiką kyla klausimas, kodėl negalima valdyti tokių situacijų? Skirti ypatingą dėmesį konkrečiom teritorijom ir žmonėms? Suprantu, kad tai ne VRK darbas, bet VRK turėtų pasirūpinti, parodyti pirštu teisėsaugai, kur skirti didesnį dėmesį. Šilutė, Pagėgiai, Lazdijai, Širvintai ir t.t. klasikinės apygardos, kur visi žino, kad balsai yra perkami masiškai“. 
Pasak liberalo, problemai pradėti valdyti pirmiausia reikia pradėti bausti pažeidėjus laiku – t.y. per patį rinkiminį laikotarpį. Ir aiški žinia kiekvienam papirkinėtojui būtų duota.

Tačiau rinkimų rezultatus skubanti patvirtini VRK, ne tik laiku nėra nubaudusi, regis, nė vieno papirkinėtoj, bet ir šiemet atrodo neketina iki galo išnagrinėti visų skundų dėl balsų pirkimo. Pasak teisingumo viceministro, tai „faktiškai, naujos rūšies organizuoto nusikalstamumo įteisinimas“. Teisingumo viceministro teigimu, jei būtų pagrįstai suabejota dėl 4000 balsų pirkimo, atsirastų pagrindas naikinti daugiamandatės rinkiminės apygardos rezultatus. T.Vaitkevičiaus skaičiavimu, jeigu pvz. iš darbiečių atėmus 3000 – iš esmės pasikeičia gautų mandatų pasiskirstymas. O tai jau šiurkštus rinkimų pažeidimas, kuris daro esminės įtakos jų rezultatams.

Liberalų sąjūdžio frakcija buvo viena iš nedaugelio jau 2008 m. atkreipusi dėmesį į balsų rinkimų problemą ir VRK neįgalumą bei įregistravo įstatymų pataisas, numatančias atsisakyti politinių partijų atstovų VRK. Tuomet Seime neatsirado politinės valios pradėti iš esmės spręsti balsų pirkimo problemą. Norisi palinkėti, kad naujojo Seimo dauguma prisimintų politinę moralę ir vien iš pagarbos Lietuvos žmogui „nukirstų galvą“ šiam slibinui, drebinančiam Lietuvos demokratijos pamatus.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt