Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Nepriklausomi ekspertai vertina liberalų pasirodymą rinkimuose

Rinkimų maratonui pasiekus finišo tiesiąją, laikas įvertinti pasiekimus. Siekdami nepriklausomos nuomonės kalbiname interneto portalo delfi.lt vyriausiąją redaktorę Moniką Garbačiauskaitę-Budrienę ir prieš rinkimus gana pesimistiškai liberalų galimybes vertinusį politologą Vladimirą Laučių.

Nepriklausomi ekspertai dalinasi vertinimais ir įvardina didžiausius šių rinkimų netikėtumus. Vertina Liberalų sąjūdžio pasirodymą ir galimą liberalų vaidmenį naujajame Seime. Abu ekspertai sutinka: ryškiausias šių rinkimų partijų lyderis – Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

Vox Liberalis: Kaip vertinate praėjusius Seimo rinkimus. Ar šie rinkimai pateikė staigmenų? Kokius įvardintumėte didžiausius netikėtumus?

M. Garbačiauskaitė–Budrienė: Rezultatai daugmaž atspindėjo tai, ką žadėjo visuomenės nuomonės apklausos. Gal šioks toks netikėtumas buvo tai, kad Tvarka ir teisingumas gavo taip mažai  balsų ir kad Lenkų rinkimų akcija gavo palyginus daug. Džiaugiuosi, kad toks darinys kaip „Drąsos kelias“ negavo daugiau balsų. Konservatoriams savo pozicijas pavyko pagerinti per II turą. Žinau, kad jie tikėjosi gauti dar daugiau balsų, tačiau šios viltys, mano manymu, buvo nepagrįstos.

Nemaloniausia rinkimų staigmena – tai Darbo partijos balsų pirkimo skandalas ir atsakingų institucijų bejėgiškumas šiuo klausimu.  Vis dėlto, valstybei ir demokratijai padaryta didžiulė žala, menkinamas ir taip mažas pasitikėjimas Seimu, rinkimais. Kaip matome iš sudėtingo koalicijos formavimo proceso, šis balsų pirkimas ir kiti neišpręsti klausimai, tokie kaip Darbo partijos byla, taps būsimojo Seimo „programine klaida“, išbalansuosiančia daug procesų.
Beje, pasigedau greito ir ryžtingo balsų pirkimo pasmerkimo iš Liberalų sąjūdžio pusės.

V. Laučius: Įvyko valdžios kaita: centro dešinės koaliciją prie valstybės vairo keičia centro kairės koalicija. Kaip visada, vieniems ši kaita patinka, kitiems - ne.  Vieni ją priima santūriai, o kitiems sunkiai sekasi valdyti emocijas. Regis, į rinkimų rezultatus gana skausmingai reaguoja kai kurie Tėvynės sąjungos - LKD atstovai ir šios partijos mylėtojai, niekaip negalintys susitaikyti su pralaimėjimu ir valdžios praradimu.

Didžiausia šių rinkimų staigmena – konservatorių pasiektas rezultatas. Žinoma, reikia turėti omenyje, kad rinkimams jie metė didžiausius pinigus, turėjo Prezidentės palaikymą, išnaudojo vadinamąjį administracinį resursą, kuris paprastai yra nemenka paspirtis valdžios partijoms. Vis dėlto nemaniau, kad jiems pavyks gauti daugiau kaip 25 mandatus. Net buvau susilažinęs šiuo klausimu su Mantu Adomėnu - ir pralaimėjau lažybas.

Šiaip ar taip, daugiau nei 200 tūkst. rinkėjų balsų daugiamandatėje apygardoje po ketverių valdymo metų - puikus rezultatas. O antrajame ture daugeliui vienmandatėse apygardose laimėjusių TS-LKD atstovų pasisekė varžytis su didelės  visuomenės paramos nesulaukiančiomis organizacijomis - LLRA ir "Drąsos keliu". Prisidėjo ir Liberalų sąjūdis, kuris prieš antrąjį turą taip aktyviai agitavo balsuoti už konservatorius, kad net įtikino Senamiesčio ir Lazdynų apygardų rinkėjus balsuoti ne už P. Auštrevičių ir G. Steponavičių, o už TS-LKD iškeltus kandidatus...

Vox Liberalis: Kaip vertinate Liberalų sąjūdžio pasirodymą šiuose rinkimuose?

M. Garbačiauskaitė–Budrienė: Man nebuvo staigmena tai, kad Liberalų sąjūdis vieninteliai iš liberalų partijų pateko į Seimą, nes kitos dvi liberalų partijos turėjo pernelyg daug sąsajų su korupcija ir kitų problemų. Liberalų sąjūdžio pasirodymą vertinu gerai, buvimo koalicijoje metu Liberalų sąjūdžiui pavyko esamomis sąlygomis neblogai apginti savo liberaliąją ideologiją, jos buvo nuosekliai laikomasi ir rinkimų kampanijos metu. Spėju, kad dėl konservatorių radikalumo, perdėto kišimosi į šeimos klausimus, dogmatiškumo ir arogancijos Liberalų sąjūdis susirinko jauno dešiniojo rinkėjo balsų.

Liberalų sąjūdžio vadovo Eligijaus Masiulio dalyvavimas rinkiminiuose debatuose buvo tikrai vykęs, galima sakyti, kad jis jau išaugo į stiprų lyderį.

V. Laučius: Liberalų sąjūdžio rezultatus vertinu kaip nemenką pasiekimą. Liberalų sąjūdis po šių rinkimų įsitvirtino kaip vienintelė parlamentinė liberalų partija Lietuvoje. Visą rinkimų kampaniją labai gerai atrodė LS pirmininkas Eligijus Masiulis. Nors per ketverius kadencijos metus jis buvo gana menkai matomas. Manau, lyderystės gebėjimų atžvilgiu E. Masiulis dabar yra vienas stipriausių politikų Lietuvoje. Jei nesuklups interesų brūzgynuose, jis gali ir ateityje stiprinti Liberalų sąjūdį, pritraukti daugiau balsų šiai partijai, pretenduoti į svarbius postus - gal net kandidatuoti į prezidentus, kai atšvęs 40-metį. Liberalų ir pusiau liberalų galimybes vertinau realistiškai. Sakiau ir Artūrui Zuokui, ir Algiui Čaplikui, kad, mano manymu, jų vadovaujamos partijos neįveiks 5 proc. barjero. Spėjau, kad Liberalų sąjūdis gali gauti apie 5 proc. Galutinis rezultatas - puikus daugiamandatėje apygardoje, neblogas - vienmandatėse.
Vox Liberalis: Kokį matote Liberalų sąjūdžio vaidmenį naujajame Seime.

M. Garbačiauskaitė–Budrienė: Iš to, kaip dėliojasi koalicinės derybos, panašu, kad Liberalų sąjūdžiui teks opozicinis vaidmuo ir tikiu, tai jis bus stipri opozicijos dalis. Nors akivaizdu, kad šiai partijai labai norėtųsi būti pozicijoje. Deja, tas noras koreguoja ir Liberalų sąjūdžio vertybines nuostatas. Štai pabalsavęs II ture E.Masiulis sakė, kad nematąs „galimybių bendradarbiauti su populistinėmis jėgomis, tokiom kaip „Drąsos kelio“ ar „Tvarkos ir teisingumo“, tačiau leistųsi į koaliciją su Darbo partija. Tačiau po pirmadieninio prezidentės pareiškimo E.Masiulis jau sveikino prezidentės poziciją dėl Darbo partijos. Ar ne per greitai keičiasi vertybės?

V. Laučius: Liberalų sąjūdžio vaidmuo naujajame Seime priklausys nuo to, ar ši partija bus opozicijoje, ar vis dėlto atsidurs valdžioje. Vienas svarbesnių klausimų - santykis su konservatoriais: ar LS taip ir bus mažesnysis broliukas dešinėje (kad ir sveiko proto)? Liberalai turi šansų rinkėjų skaičiumi pasivyti Tėvynės sąjungą. Žinoma, tai nebus lengva. Tačiau likdami konservatorių šešėlyje, nuolat kartodami savo politinės ištikimybės konservatoriams žodžius liberalai taip ir liks viso labo mažąja dešiniąja partija. Gal verta pakovoti dėl lyderystės centro dešinėje?..

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt