Sekmadienis, Gegužė 31, 2020
   
Tekstas

Rinkimų ekspertas: Tikiuosi Lietuva neužmirš šių rinkimų „didvyrių“

Šeštadienį Konstitucinis Teismas (KT) paskelbs savo išvadas, ar galutiniai Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje bei septyniose vienmandatėse rinkimų apygardose patvirtinti teisėtai.

Toks prezidentės žingsnis šią savaitę mažiausiai 3 dienoms, įšaldo visą politinį gyvenimą Lietuvoje. Jei KT pripažintų, kad rinkimų rezultatai daugiamandatėje apygardoje negalioja – po pusmečio Lietuvoje būtų rengiami nauji rinkimai. Tai beprecedentis įvykis ne tik Lietuvos, bet ir Europos šių laikų istorijoje.

Kol visa Lietuva laukia šeštadienio ir spėlioja koks bus Konstitucinio Teismo verdiktas, galimus sprendimus ir įvykius modeliuojame su Teisingumo viceministru, teisininku ir rinkimų ekspertu Tomu Vaitkevičiumi.

Kaip vertinate Prezidentės kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl Seimo rinkimų rezultatų?

Neabejotinai pozityviai. Tai kas vyko per šiuos rinkimus nėra jokia naujiena – papirkinėjimas jau seniai, deja, yra tapęs rinkimu dalimi. Tačiau manau, kad ši kartą tai įgijo iki tol neregėtus mastus. Nesutinku su sakančiais, kad pažeidimų apimtis nepasikeitė, tiesiog ši kartą daugiau pažeidimu išaiškinta. Visuomet fiksuojama tik dalis pažeidimu, kurie yra ledkalnio viršūnė.  Rinkimu pažeidimai yra specifiški ir nematoma, latentine dalis visuomet išlieka. Ir ji tuo didesne, kuo didesnė matoma pažeidimų dalis.

Sunku pasakyti kuo baigsis ši istorija, bet tie, kurie darė pažeidimus turi pajausti neigiamas pasekmes. Ir tos pasekmes turi būti adekvačios – siekiantys politinės valdžios, už pažeidimus turi patirti politines pasekmes, užkertančias arba apsunkinančias tokios valdžios pasiekimo galimybes. Baudos ar net laisvės atėmimai, mano nuomone, yra nepakankamai atgrasanti bausmė ir tai labai paprasta: jei pažeidimu siekiama valdžios ir ta valdžia gaunama, todėl bauda ar paprastam vykdytojui skiriamas laisves atėmimas tikrai nėra labai jau svarbi – juk rezultatas gautas.

Nežinau ką nuspręs KT, bet tie kurie papirkinėjo tikiuosi patirs sankciją jau vien dėl to, kad visuomenei labai aiškiai bus įvardinti, o tai įtakos jų populiarumą ir tolimesnes veikimo galimybes.

Kokia galima rinkimų bylos baigtis? Kiek ir kokių galimų variantų yra?

Yra daugybe variantų, bet pagrindiniai du:  KT pripažįsta, kad pažeidimai buvo ir turėjo esminės įtakos nustatant rezultatus arba to nepripažįsta.

Pirmuoju atveju laukianti vienintele pasekme – Seimo sprendimas pripažinti atitinkamus rinkimus negaliojančiais atitinkamose apygardose (žinau, kad Seimas, kaip rodo patirtis, gali priimti bet kokius sprendimus ir nepaisyti nei įstatymu nei Konstitucijos, bet įstatymas labai aiškiai sako, kad esant tokiam KT sprendimui Seimas gali priimti tik du sprendimus: pripažinti rinkimus negaliojančiais arba nustatyti tikruosius rezultatus, tačiau pastarasis variantas mano nuomone, šiuo atveju nėra pritaikytinas. Trečio kelio Seimui įstatymas tiesiog nepalieka).

Bet kokiu atveju, koks variantas bebūtu labai tikiuosi, kad sistema bus supurtyta. Tiek priežiūros institucijos, tiek teisinė baze, tiek politine kultūra turi patirti pokyčių.

Kuris Seimas priimtų sprendimą dėl negaliojančių rinkimų senasis ar naujasis? Kas valdys valstybę tarpuvaldžiu?
Manau sprendimą turėtų priimti esamas Seimas ir priimti jau iki tol kol sukaks Konstitucijoje numatytas terminas naujam išrinktam Seimui susirinkti i pirma posėdį (t.y. lapkričio 15 d.).

Pripažinus naują Seimą neišrinktu, senasis seimas turėtų veikti toliau iki pradės veikti naujuose rinkimuose išrinktasis Seimas.

Bet, aišku, tai tik mano interpretacija. Tikiuosi, kad tas pats KT pateiks atitinkamus paaiškinimus.

Kaip toliau klostysis įvykiai, jei KT paskelbs, kad rinkimai galioja?

Kaip ir planuojama naujas Seimas susirinks į pirmą posėdį lapkričio 15. Tada beliks tikėtis, kad naujame Seime bus žmonių, kurie ryšis tiek Seimui atskaitingo VRK veiklos vertinimui, tiek kitu institucijų vertinimui bei įstatyminiams pokyčiams. Negali praeiti nepastebėtos KT pastabos, jog VRK veikė netinkamai. Tiesiog ir rinkėjai, manau, neturėtu užmiršti šios istorijos „didvyriu“ per kitus rinkimus. Kaip ir kas bebūtu ši istorija iškėlė į paviršių didelę grėsmę ir gėdą darančius reiškinius, kurių mastas šiurpina.

Koks galimas scenarijus, jei KT pripažintų rinkimų legitimumą?

Jei KT pripažintų rinkimų legitimumą, išlieka tradicinio kiekvienais iki šiol buvusiais rinkimais pasikartojančio scenarijaus pavojus: naujieji Seimo nariai užima savo kėdes ir čia pat užmiršta visus pasipiktinimus netobula teisine baze, iškrypusia politine kultūra, netinkamai veikiančiomis institucijomis. Tokio scenarijaus pasekmes galime prognozuoti iš patirties – kituose rinkimuose įsigaliojusi nebaudžiamumo atmosfera lems, jog rinkimus kokioj Baltarusijoj galėsime laikyti demokratijos mums pavyzdžiu.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt