Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Liberali iniciatyva: Vaidotas Ilgius – sutelkė savanorius mažinti skurdą Lietuvoje

Yra manančių, kad liberalai – nejautrūs socialiniams klausimams. Vaidoto Ilgio visuomeninė ir politinė veiklą paneigia šias klišes. „Savanorystė ir altruistiška pagalba kitiems sunkiai skinasi kelią Lietuvoje“, - teigia Vaidotas Ilgius. Liberalas yra „Maisto banko“ komunikacijos ir plėtros vadovas bei vienas iš savanorystės pradininkų ir entuziastų Lietuvoje.

Vox Liberalis: Visuomeninėje veikloje pradėjai dalyvauti dar būdamas mokinys. Esi vadovavęs Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centrui (NIPC), vėliau biudžetinei įstaigai „Vilniaus miesto socialinės paramos centras", dabar esi „Maisto banko" plėtros ir komunikacijos vadovas. Patirtis socialinėje veikloje didžiulė. Ar Lietuvos žmonės yra linkę padėti, ar vis tik altruistų rasti sunku?

Vaidotas Ilgius: Yra tekę skaityti apie skirtingų šalių gerbūvio sąryšį su piliečių bendradarbiavimu ir pagalba. Mokslininkai tyrė kortų žaidimą žaidžiančių įvairių tautų atstovų elgseną – klestinčių, laimingų Europos šalių piliečiai (pvz. danai) žaisdami buvo linkę pasidžiaugti kaimyno sėkme, atleisti smulkias klaidas ir mėgavosi žaidimu, tuo tarpu vieni iš nelaimingiausių pasaulyje rytų europiečiai labiau konkuravo tarpusavyje, stengėsi apgauti varžovą ir nubausti už pražangas. 

Įpročiui altruistiškai padėti vieni kitiems mūsų kraštuose skleistis trukdo ilgų nelaisvės metų patirtis. Penki dešimtmečiai sovietinės priespaudos neleido išsivaduoti iš baudžiavinio paveldo. Dar dažnai vengiame pirmieji imtis asmeninės atsakomybės ir patys be atlygio tvarkyti viešuosius reikalus nelaukdami, kol juos sureguliuos kažkas kitas – valdžia, „oligarchai“, Briuselis ar pan.   

Vox Liberalis: Kodėl svarbu plėtoti savanorystės idėją?

Vaidotas Ilgius: Pastebima, kad ekonominės krizės mažiausiai paliestuose kraštuose – Nyderlanduose, Belgijoje Skandinavijos šalyse – yra didžiausi įsitraukusių į savanorišką veiklą piliečių rodikliai. Eurostat duomenimis, čia savanoriškai dirba daugiau nei pusė gyventojų. Sutapimas? Vargu bau. Tuo tarpu mūsų šalyje savanoriško darbo patirtį turi vos 12 proc. lietuvių.

Savanoriai sudaro stiprios demokratijos, pilietinės visuomenės branduolį. Pasitikėdami savo jėgomis ir išmone, skirdami laiko bendruomenės reikalams, solidarizuodamiesi su silpniausiais visuomenės nariais, savanoriai ženkliai prisideda prie socialinės ir ekonominės šalių gerovės. Jungtinių Tautų duomenimis, savanoriai vidutiniškai sukuria 5 procentus šalių BNP. Lietuvoje šis skaičius pačiais drąsiausias vertinimais tesiekia 1,5 proc., todėl labai svarbu skatinti savanorišką veiklą. Ji užpildo tas svarbias nišas, kuriose veikti verslas neturi intereso, o valdžia – noro.  

Vox Liberalis: Šiandien „Maisto bankas“ yra didžiausia, viena geriausiai žinomų ir efektyviausiai veikiančių labdaros organizacijų šalyje. Ką ji reiškia Lietuvos žmonėms?

Vaidotas Ilgius: „Maisto bankas“ nuo sąvartyno išgelbsti kelis tūkstančius tonų maisto – savanorių dėka jis patenka ant mažas pajamas turinčių žmonių stalo. Socialiai atsakingų verslo bendrovių ir geraširdžių bendrapiliečių paramos dėka „Maisto banko“ veikla ypač efektyvi – už kiekvieną gautą litą nepasiturintiems patiekėme 23 litų vertės maisto. Kova su maisto švaistymu padeda mažinti ne tik skurdą. Leisdama prapulti tinkamam vartoti maistui, visuomenė neracionaliai elgiasi su gamtos ištekliais – alinama ir rūgštinama dirva, bergždžiai naudojamas gėlas vanduo, o atliekų puvimo procese susidarantis metalas ženkliai didina „šiltnamio“ efektą. 

„Maisto banko“ veikla demonstruoja, kad keli šimtai savanorių gali nuversti kalnus – padėti esantiems nepritekliuje, kurti pridėtinę vertę. Pernai nepasiturinčius pamaitinome daugiau nei 10 milijonų kartų ir valstybei ar savivaldybėms padėjome sutaupyti bent 50 milijonų mokesčių mokėtojų litų. 

Vox Liberalis: Sekmadienį vyks „Maisto banko“ labdaringas koncertas Ūkio banko teatro arenoje. Ar tikitės ten išvysti politikų rinkiminei kampanijai pasibaigus?

Vaidotas Ilgius: Politikų parama dalyvaujant labdaringuose renginiuose skatina visuomenės narius aktyviau dalyvauti ir didina jų pasitikėjimą. Todėl džiaugiamės, kad šią akciją sutiko globoti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, o labdaros koncerto metu geradarius pasveikins mūsų partijos pirmininkas Eligijus Masiulis.

Vox Liberalis: Kaip siejasi tavo visuomeninė ir politinė veikla? Ar netrukdo viena kitai?

Vaidotas Ilgius: Yra manančių, kad kapitalo interesus ginantys ir valstybės valdžią riboti siekiantys liberalai yra nejautrūs socialiniams klausimams. Akivaizdu, kad skurdas blogina kriminogeninę situaciją, mažina gyvenimo trukmę ir didina sveikatos priežiūros išlaidas, silpnina visuomenės tarpusavio pasitikėjimą ir klibina demokratijos pamatus. Visa tai tiesiogiai susiję su ekonomikos augimu ir visuomenės gerove. Todėl liberalai turi siūlyti efektyvios ir taiklios socialinės paramos būdus, derinant valdžios, visuomenės ir pačių paramos gavėjų pastangas mažinti skurdą.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt