Antradienis, Gegužė 26, 2020
   
Tekstas

Naujausioje „Nemuno“ slėnio mokslinių tyrimų bazėje bus kuriamos žemės ūkio inovacijos

Gruodžio 7 d. 13 val. Aleksandro Stulginskio universitete (Studentų g. 15 a, Kaunas) iškilmingai atidaromas Žemės ir miškų jungtinių tyrimų centras, aprūpintas beveik 40 mln. Lt vertės moderniausia laboratorine įranga, kuri leis atlikti naujausius mokslinius tyrimus, kurti šios mokslo srities inovacijas.

„Lietuvoje neretai žemės ūkis, kuris yra vienas iš svarbiausių šalies ūkio sektorių, vis dar suprantamas kaip „tradicinė“, mažai su inovacijomis siejama šaka. Modernus mokslinių tyrimų centras suteiks pagrindą naujausias mokslo žinias pritaikyti praktikoje, bendradarbiauti žemės ūkiui bei mokslui ir pasiekti, kad Lietuva taptų priešakinės žemės ūkio plėtros šalimi, produkcijos kokybe sėkmingai konkuruojančia ne tik Europoje, bet ir pasaulyje“, - sako švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė.

Moderniausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio atviros prieigos centras – jau trečioji integruotame mokslo, studijų ir verslo slėnyje „Nemunas“ įsteigta mokslinių tyrimų laboratorijų bazė, šalia  KTU Maisto mokslo ir technologijų MTEP centro ir šį rugsėjį duris atvėrusio LSMU Gyvūnų sveikatingumo ir gyvūninės kilmės žaliavų kokybės centro.

Žemės ir miškų jungtinių tyrimų centre bus suvienytas Agrarinių ir miškų mokslų centro bei Aleksandro Stulginskio universiteto mokslininkų potencialas. Centre bus sudarytos sąlygos dirbti, naudotis aukšto lygio MTEP įranga ir kitiems Lietuvos bei užsienio šalių mokslininkams, tyrėjams, dėstytojams, studentams, žemės ir miškų ūkio sektorių verslo atstovams.  Bus vykdomi žemės ūkio ir miškų biologinių išteklių tvaraus panaudojimo tyrimai: augalų raidos ir produktyvumo formavimosi dėsningumų, dirvožemio ekologijos, nanotechnologijų pasiekimų taikymo, klimato kaitos poveikio miškams, naujos kokybės medžių kūrimo ir kiti. Mokslininkų veikla pasitarnaus kokybiškam, švariam, sveikam šiuolaikinės visuomenės gyvenimui.

Mokslinių tyrimų bazė su 8 laboratorijomis sudarys sąlygas tirti lauko augalus, gėles, vaiskrūmius, vaismedžius, daržoves, taip pat ir auginamas šiltnamiuose. Ji itin kompaktiška, vos 400 kv. m. ploto -  laukuose nereikės užimti didelių hektarų plotų. 

Lauko augalų tyrimai bus atliekami specialiai įrengtame šiltnamyje, kuriame bus modeliuojamos ir kontroliuojamos įvairios sąlygos: mitybos, klimato, ligų sukėlėjų ir jų plitimo, kiti veiksniai. Augalai bus auginami ir žiemą, ir vasarą. Šalia šiltnamio įrengtos klimatinės kameros, kuriose bus galima keisti net oro sudėtį. Automatinė kompiuteriu valdoma ventiliacijos sistema užtikrins gerą patalpų vėdinimą, veiks efektyvi šildymo sistema. Klimato palaikymo ir laistymo valdymo kompiuterinės programos leidžia palaikyti net 24 skirtingus augimo sąlygų režimus. 

Lietuvoje kuriami penki integruoti mokslo, studijų ir verslo slėniai – „Santara“ ir „Saulėtekis“ Vilniuje, „Santaka“ ir „Nemunas“ Kaune bei „Jūrinis“ Klaipėdoje. Iš Švietimo ir mokslo ministerijos administruojamų ES struktūrinių fondų 14 slėnių investicinių projektų skirta apie 1 mlrd. Lt., tiek pat buvo numatyta skirti per Ūkio ministerijos administruojamas priemones.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt