Antradienis, Liepa 14, 2020
   
Tekstas

Anne Applebaum knyga – intelektualinis iššūkis Rytų Europos mokslininkams

Vakar Europos Parlamente Briuselyje Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) politinės grupės kvietimu viešėjo Pulitzerio premijos laimėtoja, amerikiečių žurnalistė Anne Applebaum, neseniai išleidusi naująją savo knygą „Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1944-1956“ („Geležinė uždanga: Rytų Europos sutraiškymas“, 1944-1956). Knygą pristatančią diskusiją surengė du ALDE frakcijos nariai: EP vicepirmininkas žmogaus teisėms bei demokratijai Edward McMillan-Scott bei Lietuvos europarlamentaras Leonidas Donskis, į ją taip pat buvo pakviestas buvęs EP pirmininkas Jerzy Buzek.

Anne Applebaum – jaunosios kartos žurnalistė ir mokslininkė, savo darbuose nagrinėjanti skaudžiausius Rytų ir Centrinės Europos istorijos laikotarpius. Pirmoji jos knyga „Gulag: A History“ („Gulagas: istorija“) 2004-aisiais buvo apdovanota Pulitzerio premija bendrosios negrožinės literatūros kategorijoje. Praėjusių metų pabaigoje pasirodžiusi jos studija „Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe, 1945-1956“ nagrinėja iki šiol palyginti nedaug dėmesio sulaukusį Rytų ir Centrinės Europos istorijos laikotarpį pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui. Pasiremdama turtingais dokumentiniais šaltiniais, gausiais interviu A. Applebaum pasakoja apie tai, kaip per trumpą laiką istoriškai skirtingas šio regiono valstybes buvo siekiama paversti unifikuotomis sovietinės erdvės dalimis, kaip buvo kuriamas totalitarinis režimas, nauja politinė ir moralinė sistema – komunizmas.

„Skaitydamas šią knygą patyriau daug asmeninių išgyvenimų, ji mane savotiškai sugrąžino į 1989-uosius, kuomet Lenkijoje sovietinė sistema žlugo, Rytų Europoje griuvo geležinė uždanga. Tuo tarpu Anne Applebaum savo knygoje pasakoja apie tą laikotarpį, kuomet ta geležinė uždanga buvo statoma, ir autorės indėlis yra neabejotinai labai vertingas“, - knygos pristatyme kalbėjo Jerzy Buzek, vienas iš Lenkijos išsivadavimo judėjimo „Solidarność” aktyvistų.

Jerzy Buzekui antrino ir Leonidas Donskis, pabrėždamas, kad Anne Applebaum savo darbais užpildė tam tikrą spragą Rytų ir Centrinės Europos studijose.

„Žinome daug rašytojų ir mokslininkų, kurie savo puikiuose darbuose pateikia Sovietų Sąjungos žlugimo, Kremliaus politikos analizę ir įžvalgas. Tačiau iki šiol būta nedaug darbų, skirtų Rytų Europos tragedijos pradžiai, šios „konkuruojančios civilizacijos“ kūrimui. Anne Applebaum nuveikia labai svarbų darbą profesionaliai, tačiau drauge ir labai elegantiškai pasakodama, kaip buvo kuriamas naujasis komunistinis „tikėjimas“, kaip buvo stengiamasi pakeisti visuomenės, kultūros, moralės istorinį kursą. Tokių mokslininkų, kaip Anne Applebaum, Timothy Snyder, Timothy Garton Ash, Marci Shore atsiradimas yra itin svarbus, siekiant suvokti, ką išgyveno Rytų ir Centrinė Europa. Dar daugiau – Anne Applebaum darbą galėčiau pavadinti tam tikru Vakarų intelektualiniu iššūkiu mūsų pačių mokslininkams, o gal net Rusijos intelektualams, galvoti apie savą Anne Applebaum knygai prilygstančią studiją“, - sakė Leonidas Donskis.

Anne Applebaum knygos pristatymas Europos Parlamente Briuselyje sulaukė itin didelio dėmesio – jame dalyvavo europarlamentarai, ekspertai, diplomatai tiek iš senųjų ES narių, tiek iš Rytų ir Centrinės Europos, kurių ne vienas knygoje aprašomą laikotarpį išgyveno asmeniškai. Simboliška ir tai, kad renginys buvo organizuotas dviejų vienos EP politinės grupės narių – brito ir lietuvio. Visa tai neleidžia abejoti, kad Anne Applebaum nagrinėjama problematika yra įdomi ir aktuali abiems Europos dalims, kurias kažkada skyrė geležinė uždanga.

Skyriaus naujienos

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Mus rasite

Lankomumo statistika


www.serveriai.lt